Автор Тема: Што си купивте / сакате да си купите  (Прочитано 1795224 пати)

Присутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9601 на: 29 Јули 2020, 15:03:33 pm »
Зедов нови дискови и плочки,старите дискови еднаш порамнети за кратко време повторно се искривија,ппвторно тресење при кочење,а при мали брзини кочењето не беше линеарно туку како да ја го намалуваш и зголемуваш интензитетот на притискање на педалата,а и имав звук на непритисната педала на цивкање.Читав и тука на форумов некои позитивни и негативни искуства со овој бренд,двајца познаници кои го имаат овој сет имаат позитивни критики,па и го зедов.Ќе се става на Ауди А4 Б6.



anonymous pictures website
« Последно менување: 29 Јули 2020, 15:10:06 pm AUDI »
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Присутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1824
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9602 на: 29 Јули 2020, 15:37:08 pm »
@AUDI аирлија нека е! Better safe than sorry, плус ако патуваш негде летово (низ Македонија нели) нема да ги мислиш.

Имаш ли линк од производот / продавницата / каталогот whatever да видам какви понуди има? Ме чека и мене таков сервис, при крај ми се дисковите.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9603 на: 29 Јули 2020, 15:48:41 pm »
Брембо имаа некаде во Аеродром застапник ако не се лажам.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9604 на: 29 Јули 2020, 15:56:33 pm »
Кога е во прашање сопирање не се штедат пари.

Дисковите се со каталошки број 09.574.24
https://www.bremboparts.com/europe/en/catalogue/disc/09-5745-24

5100ден.

Плочките се со каталошки број P 85 085

https://www.bremboparts.com/europe/en/catalogue/pad/P_85_085

2400 ден.
« Последно менување: 29 Јули 2020, 16:06:20 pm AUDI »
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9605 на: 29 Јули 2020, 18:38:01 pm »
Дисковите се со супер цена.

Плочките малку соленки, али не е страшно.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9606 на: 29 Јули 2020, 18:58:22 pm »
Да знам дека плочките се малку поскапи, споредував цени на нет и дисковите се тука некаде а плочките некои си 6-7е поскапи.А лани пред некои си 12-13000км сменив плочки, не поради истрошеност туку поради криви дискови кои ги порамнив и ставив нови плочки, и некои си 7-8000км немав тресење но постепено се појави пак тресењето и цивкање на не притисната педала за сопирање прво на десната страна а сега и на левата страна.Дисковите стариве кои ќе ги менувам се со дебелина од 24.7мм мерени со шублер но најверојатно се некој шајзе бренд.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9607 на: 29 Јули 2020, 19:02:39 pm »
Одлични цениве. Ќе имам во предвид кога ќе дојде ред за менување, кај и да е.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9608 на: 29 Јули 2020, 19:10:15 pm »
Соленки во споредба со кои?  Со LPR што квичат како локомотива?
Ако ги споредиме со ATE, поевтини се, ATE се околу 2800 (предни). Се мислев јас за ATE кога ги менував пред месец, ама затоа што претходните ми беа Brembo, ај си викам исти ќе ставам, таман си се легнати на дисковите, а и задоволен сум (инаку пред некои 7 години Brembo ги платив 3200 денари). Задните ми се исто Brembo, не ми текнува колку пари беа, имам запишано некаде...
Не гледам проблем да се плати некој процент плус за квалитетни кочници, не е тоа нешто што се менува на малку км., а за важноста на истите нема што да се коментира... како што гледам некој повеќе пари дава за шампони за перење :)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9609 на: 29 Јули 2020, 19:28:11 pm »
2400 северни денара не ми изгледа  премногу за плочки. Јас сменив на голфот предни плочки Ате од Мега Ауто Партс и беа 2500 "со попуст".

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9610 на: 29 Јули 2020, 21:03:49 pm »
Moze trebase so brusalica samo da gi pomines starite.....

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9611 на: 29 Јули 2020, 21:56:17 pm »
Зедов нови дискови и плочки,старите дискови еднаш порамнети за кратко време повторно се искривија,ппвторно тресење при кочење,а при мали брзини кочењето не беше линеарно туку како да ја го намалуваш и зголемуваш интензитетот на притискање на педалата,а и имав звук на непритисната педала на цивкање.Читав и тука на форумов некои позитивни и негативни искуства со овој бренд,двајца познаници кои го имаат овој сет имаат позитивни критики,па и го зедов.Ќе се става на Ауди А4 Б6.



anonymous pictures website
Само Брембо, еве веќе 50к км предни дискови и плочки возам, само пофални зборови.

Присутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1824
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9612 на: 29 Јули 2020, 22:25:52 pm »
Само Брембо, еве веќе 50к км предни дискови и плочки возам, само пофални зборови.

Ќе го имам на ум ова дефинитивно. АТЕ се плус уште некоја стотка ако не се лажам, али воглавно океј се цениве, сепак станува збор за сопирачки систем.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9613 на: 29 Јули 2020, 22:34:14 pm »
Соленки во споредба со кои?  Со LPR што квичат како локомотива?
Ако ги споредиме со ATE, поевтини се, ATE се околу 2800 (предни). Се мислев јас за ATE кога ги менував пред месец, ама затоа што претходните ми беа Brembo, ај си викам исти ќе ставам, таман си се легнати на дисковите, а и задоволен сум (инаку пред некои 7 години Brembo ги платив 3200 денари). Задните ми се исто Brembo, не ми текнува колку пари беа, имам запишано некаде...
Не гледам проблем да се плати некој процент плус за квалитетни кочници, не е тоа нешто што се менува на малку км., а за важноста на истите нема што да се коментира... како што гледам некој повеќе пари дава за шампони за перење :)

Солени споредено со моите Комлајн од 1200 денари, што ги цепам веќе околу 45000 километри, и неам никакви забелешки.

Али ОК, се слагам дека на кочници не се штеди.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #9614 на: 29 Јули 2020, 23:31:44 pm »
Зедов нови дискови и плочки,старите дискови еднаш порамнети за кратко време повторно се искривија,ппвторно тресење при кочење,а при мали брзини кочењето не беше линеарно туку како да ја го намалуваш и зголемуваш интензитетот на притискање на педалата,а и имав звук на непритисната педала на цивкање.Читав и тука на форумов некои позитивни и негативни искуства со овој бренд,двајца познаници кои го имаат овој сет имаат позитивни критики,па и го зедов.Ќе се става на Ауди А4 Б6.

Провери си главчините кај мирко во ѓорче пред да ги монтираш дисковите -  би требало околу 500 денари да ти земе за проверка.
Можно е старите дискови да ти се кривеле ради нив.
Јас имав таков проблем, 2 пати во 8 месеци да ми се искриват и да тресат при кочење, испадна дека била крива главчината.
Постои шанса и овие новиве дискови да ти се искриват, па за да не те боли срце, топло би ти препорачал да ги провериш и да не жалиш пари за проверка.
Ова е чисто препорака / совет за да си раат.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.