Автор Тема: Промена на греачи  (Прочитано 3164 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Промена на греачи
« на: 25 Октомври 2014, 12:46:50 pm »
Вчера ми спомнаа во Автотек дека имам изгорено 2 греача, 2 и 4 мислам беа.
Се јавив кај даим еден е 22еур промена 40еур, препорачуваат промена на сите четири.
Кај Џеповски еден е 25еур промена 1000 ден, може да ги промени само двата.

Никој од нив не дава гаранција и не спомна која марка се греачите. Јас можам да си најдам оригинал бош или беру, за околу 15еур парче, маката е кој ќе ми ги смени... Секоја помош сугестија препорака за сервис и бренд на греач се добредојдени.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Промена на греачи
« Одговори #1 на: 25 Октомври 2014, 13:02:39 pm »
Промена на греачи е мошне лесен зафат, доколку истите не се ептен запечени, ама и за тоа има лек.
Јас би ти препорачал да си ги земиш тие за околу 15 евра парче и да ти ги смени некој мајстор што не се курчи многу со цените...
Јас минатата зима ги заменив четирите, десетина евра ме кошташе еден, некоја германска марка беа, ваљда Беру...за работна рака не ми беше наплатено пошто мајсторот ми е комшија, ама гледајќи го целиот зафат, не е некоја филозофија...

П.С. 40 евра за промена на греачи? 1000 денари во ред, ама 40 евра...

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Промена на греачи
« Одговори #2 на: 25 Октомври 2014, 13:16:11 pm »
Не е филозофија ако лесно пуштат, ако се запечени може недајбоже да се скршат е тогаш почнува сексот.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Промена на греачи
« Одговори #3 на: 25 Октомври 2014, 13:41:13 pm »
Да, тоа и реков, ако не се запечени...кај мене запечени беа...ама со малку мака пуштија :)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Промена на греачи
« Одговори #4 на: 25 Октомври 2014, 13:49:27 pm »
Има и лек за запечените. Има луѓе тоа што го работат специјално.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #5 на: 25 Октомври 2014, 13:58:45 pm »
Koi se lugevo zatoa otvoriv tema

Отсутен Ford_Sierra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 107
  • Sierra_86
Одг: Промена на греачи
« Одговори #6 на: 25 Октомври 2014, 23:45:05 pm »
Ај да не отварам нова тема еве тука ке поставам едно прашање и една моја мака. Се работи за Форд Сиерра 1.8ТД 91/2, денес купив грејачи од енергометал (велес), и по каталог на компјутер си испаднаа кој грејачи треба да се стават, јас си избрав марка ИСКРА словенски, и одам дома да ги сменам, вадам еден грејач од старите, отпакувам еден од новите и на прв поглед ми се причини дека новите се подолги за 1.5/2 саниметри, и не дека само ми се причинило туку стварно така да ти било. Е сега пошто не сум стручен, немам искуство (самоук) предпоставувам дека ако е подолг ке удри клипот во него и ке направи белја. Се враќам во енергометал ставам на паркинг колата вадам првиот грејач, го носам во прадавница и гледаме да не сме направиле грешка и по долго проверување се констатира дека мојот стариот грејач е од голф 3ка. Е сега пак го вратив стариот назад на моторот, и се размислувам и барам совет за утре дали да ги ставам новите подолгите бидејќи по каталог кажува дека се тие, или да си земам исти како што имам сега... (Или можеби новите не се подолги можеби старите се пократки)  ??? ??? ???

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Промена на греачи
« Одговори #7 на: 25 Октомври 2014, 23:47:58 pm »
Чим ти ги вади теи по каталог тие се,а предходно некој шо праел трипер комбинации тоа е друга работа.барајте нгк греачи,подобри се од беру греачите

Отсутен Ford_Sierra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 107
  • Sierra_86
Одг: Промена на греачи
« Одговори #8 на: 25 Октомври 2014, 23:51:54 pm »
Утре ќе ги ставам новите и ќе видиме што ќе биде, а ако старите биле покуси значи тие ја ебат цела работа, бараат 2 / 3 пати да пушташ грејач па од прва пали од еднаш на ладно исто како без грејач на потопло време има солидно палење но може и подобро

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #9 на: 25 Октомври 2014, 23:52:12 pm »
Види извади друг греач, може само еден е од голф па ќе си споредиш и ќе бидеш сигурен

Отсутен Ford_Sierra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 107
  • Sierra_86
Одг: Промена на греачи
« Одговори #10 на: 25 Октомври 2014, 23:54:39 pm »

[/quote]
Види извади друг греач, може само еден е од голф па ќе си споредиш и ќе бидеш сигурен
Истото го помислив и јас ама немав време пошто во темница го вадев вториот пат пред енергометал, можеби тој пред мене имал прегорен грејач и ставил што му дошло до рака, утре ја носам кај другар во сервис на раат да си бидам со алати :P

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Промена на греачи
« Одговори #11 на: 26 Октомври 2014, 09:14:16 am »
Купи си оригинални BMW греачи, да не налеташ на некој фуш па да се чудиш. Кај Даим и Џеповски би требало да се оригинални, ако сакаш ќе ти прашам и во Карпош 3 трговскиот колку чинат + промена, имаат сервис на Илинденска за BMW.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6306
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #12 на: 26 Октомври 2014, 09:21:49 am »
Ако не ти е тешко прашај, ми требаат два со се промена

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Промена на греачи
« Одговори #13 на: 26 Октомври 2014, 09:30:14 am »
Прати ми VIN по ПП.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Промена на греачи
« Одговори #14 на: 26 Октомври 2014, 17:38:14 pm »
Ако не ти е тешко прашај, ми требаат два со се промена


а да те советувам и јас, сите 4 да ги смениш, а двата исправни тури ги во гепек... лседниот пат кога ке прегори некој смени од нив.. сега пошто немаш половни твои, поарно смени ги сите 4 одеднаш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време