Автор Тема: Мало градско возило - увоз до 7500 евра комплет со регистрација  (Прочитано 20694 пати)

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17280
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Избегнувај да одиш во Италија ако мислиш таму кола да најдеш. Имаше студија која покажуваше дека италијаните најмалку се грижат за своите коли. Ти веројатно не сакаш да заглавиш со нечив отпад. :)
Во Италија да одиш само ако силно одлучиш дека сакаш Алфа, затоа што голем број од произведените коли се продале токму таму, па полесно е да најдеш добар примерок.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Маракана, за тие пари има: http://www.autoscout24.eu/Details.aspx?id=254500635&cd=635399865360000000&asrc=st|fs.

Тоа зеленото може да го ѕирнам, само глеам сервис напраен пред 15 месеци на 139 иљади km, значи сега има накај 150...

Мартин, фала на совет. Сепак јас лично ќе ја гледам колата и мислам дека можам да проценам колку е чувана и сочувана. Не за џабе со клаберство се занимавам веќе 3 години! :D
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17280
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Студијата беше во поглед на сервисирање. За твојата експертиза не се сомневам воопшто, знам дека правилен избор ќе направиш.
Поздрав и со среќа во потрагата. :)

П. С. Ако купиш Алфа, Куоре од дома го вадам и ти го носам сеир да ти пука! :D

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
нешто од vag групација со 1.9tdi 105коња,смрт нема тој мотор и за 3-5 години,кога ќе сакаш да го продаваш ќе вреди повеќе од 2.0tdi

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4197
У меѓувреме дур да ја купам 159-ката,поминав едно 20 000км со ваква А-класичка. А 150 бензин поточно,некои тука од форумот ја знаат.
Полесна кола за возење не сум сретнал,во смисла на прегледност,пердув волан,пердув педали.
Потрошувачката зависеше од возењето,ама со јако возење и стигање до Ск за саат и 15 мин. потроши 8,xx л/100.
Сум патувал и на подолги релации со истата и гарантирам дека е поудобна и од Пунто и од Фиеста и др набројани тука претходно. ПРостор имаш колку сакаш,сме патувале и 5души внатре доста релаксирано.
За минатата А-класа се слагам дека е ѓубре,ама за оваа никаде немам прочитано лоши коментари по списанија,напротив.
Колата од кога е купена нова освен редовни сервиси нема ништо друго правено,моментално има околу 100 000км.
Eдинствено нешто што покажува знаци на користење е воланот.

Прашај некое поконкретно прашање ако имаш.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Покрај А класата имаш и избор од Audi A1, BMW 1, Mini cooper, Smart forfour, сите се со добар квалитет на изработка.
Штом си пристрасен спрема Мерцедес највероватно ке ја земеш А класата.
Само да ти напоменам дека колата е потреба и задоволство кое го плаќаш, а не инвестиција каде ќе си ги вложиш парите.
Мерцедес А класа претходниот модел нов ако не се лажам кошташе околу 18 000 ЕУР, епа сега ти види колку не му паѓа цената.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Jas sepak bi posol do Germania ako e takva rabota, golem plus e sto ima kade da sedis i vreme da pobaras nesto sto ke ti napravi keif. Samo da bideme realni sedenje vo dojcland i druzba (neizbezno) ke ti go zgolemi budzetot :) . Vo sekoj slucaj  break a leg.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
П. С. Ако купиш Алфа, Куоре од дома го вадам и ти го носам сеир да ти пука! :D
Да стискаме палци дека нема да е Алфа...Башка нема мене, на жена ми сеирот ќе и го фаќате секој ден кога ќе се среќавате на сервис. :D

@Куоре
Кое годиште беше? од каде? кое ниво на опрема? Јас се оштрам на нешто вакво:
http://www.autoscout24.eu/Details.aspx?id=250807923&cd=635493174880000000&asrc=st|fs
Ама ова сепак е подобар избор:
http://www.autoscout24.eu/Details.aspx?id=254637824&cd=635477893270000000&asrc=st|fs
ем нема да фатат антемите и кобењето за А класа. :D

Не знам само колку пари би излегле до регистрација...Помош некој?

@karajann
Му паѓа цената на запад, затоа и одам на таа варијанта. Кај нас за 3 години не верувам на половната А класа од 2006 дека ќе изгубам повеќе од 30% на цена.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
царинска основица (6000 за кола + 300 еур транспорт)
2 % царина ( 126 еур)
18% ДДВ ( 1157 еур )
2% Акциза ( 152 еур)
еколошка такса ( 35 еур)
На грубо околу 1500 еур давачки ако ти се прифати цената од 6000 еур и колата е произведена во еу, во спротивно 5% царина.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Нели се глеаше нешто по каталог и слично во зависност од модел, опрема, мотор и слично?

Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556




Пред пар години возев вакво, дизелче, со ваков ентериер (без тоа телевизорот у средина), ама со мануелен менувач. До пред да го возам, ми беше една од најомразените коли. Кога го земавме на тест, потребно беше да извозам од МАС до железничка за да се заљубам во колата.

Количето е супер. Нормално, наменето е за домаќинска вожња, не е за бркање, додека внатре си има префинет филинг и ти прави да се осеќаш убаво. Чудно може да падне отсуството на десна палка зад воланот, ама се навикнува човек. Од тоа што ми текнува у моментов, едина замерка ми беа преосетливите кочници, односно АБС-от кој пребрзо реагираше.
« Последно менување: 20 Октомври 2014, 10:42:36 am velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Во право е Велија Штрумфовски.

Тоа возило со AMG пакет е навистина мечкесто. Има повисока седечка позиција меѓутоа е навистиан добро градско возило. Имам еден пример во црна боја со 1.6 бензинец (кој може да се преработи да оди на друго гориво) што е пример за како требало да изгледа А класата која ја замислил дизајнерот. Лошите искуства со А класата доаѓаат највеќе од купување на најефтината верзија со никаква опрема и луксузи, како и со најслаб бензинец. Доколку се оди на А класа би рекол дека црната боја АMG пакетот и луксузните вредности се задолжителни ако поентата е да се долови А класа, а не само превозно средство како C3 или СитиСтар.

Со среќа во потрагата.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Колку пари ќе ми земе шпедитер да ми донесе едно такво да речеме од Франкфурт до Скопје?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Така уште поскапо ќе те фати, освен ако не си ја чекаш колата пред граница а претходно била купена на твое име.

Имам прашувано се сеќавам на времето околу ова во Царина ...

Искрено, би ти препорачал некоја Киа Сеед или Мазда 3 (посебно ова последново), сигурен сум дека ти влегуваат во ценовниот ранг, не се нешто многу поголеми од А класата од >2005 ... онака чисто за размислување.
Алфа 147 кај нас тешко дека ќе најдеш од 2007/8 година бидејќи обично е поскапа а луѓето (повеќето) тешко се одлучуваат повеќе од 5000 евра да дадат за половна Алфа.

Инаку, малку зезнато е купување коли од странство (ако си сам) а немаш барем некоја дијагностичка опрема. Испраксирани се во замаскирање на сијалички на шал табла. Ќе треба да обрнеш внимание дали сите се палат на старт ...

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Швакето е пред мене,кажи точно модел и година да ти кажам.