Автор Тема: Opel Kadett C 1974  (Прочитано 64818 пати)

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #60 на: Септември 16, 2014, 21:09:47 pm »
Ќе се најдат, здравје на пролет :D
« Последно менување: Октомври 25, 2014, 17:50:28 pm МулевР »
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #61 на: Септември 17, 2014, 19:16:56 pm »
Мојот одеше над десет со гаранција, а тоа незнам можеби ни се нема погодено моторот ама од нов го имавме значи со реални 130000 км е направен ремонт......Исто мој прв братучед го имаше 1.2 моторот само во кадетт д исто имаше проблеми му скрши клип и го фрли моторот му стави дизел на тој кадетт......Додека за овие кадетти  1.0 и 1.1 што ги имаа луѓе кои ги познавав знам дека преку 200000 -300000 км  имаа поминато..... Е сега ај да не зборам од еден два примери некој кој го има 1.2 моторот моментално нека си каже мислење за нив .....

Кај мене 1.0 со 29 киловати помина точно 307 000 пред отварање. Претходно никогаш не му беше извадена главата на моторот. А ти спомна дека си го имал 1.2 с со 44 киловати. Тоа во принцип е истиот мотор како и 1.0 ги има истите димензии само погллеми клипов и набилдан со повеќе снага и нормално е дека повеќе ќе се расипува.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #62 на: Септември 30, 2014, 21:38:32 pm »
Денес моторот беше изваден. Ќе се прави ремонт зошто два вентили беа изгорени, а кога го извадиме моторот и кариките на 3 клипа беа скршени. Еве некоја слика:

Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #63 на: Септември 30, 2014, 21:52:57 pm »
Имаше некакви симптоми дека е нешто дефект ?

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #64 на: Септември 30, 2014, 22:18:38 pm »
Во последно време му требаше време додека запали, а вчера не сакаша ни да запали па ја бутнавме со таткоми и така запали. Потоа зема таткоми извади капачката провери копресија и слаба беше и виде дека има два вентили изгорени и денес моторот надвор :)

Едит: А и низ маало кога се возев и заправ за да се уклучам на друга улица и ставив во прва и тргнав по тоа горништето и изгаси. Едноставно немаше снага и беше многу спор.
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен martin_bt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2477
 • Дете Битолчанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #65 на: Септември 30, 2014, 22:57:53 pm »
2.0 од манта му е мајката.
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #66 на: Септември 30, 2014, 23:09:51 pm »
Сега за сега не :D Здравје за неколку години.
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31671
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #67 на: Септември 30, 2014, 23:13:57 pm »
Ако земе 2000 од Манта, тоест 1.9 ќе мора да го регистрира како таков.
Од 1 Јануари ќе има реатест на се комплет со секој технички преглед.

Отсутен Ichisima

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 163
 • Ербап
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #68 на: Септември 30, 2014, 23:19:53 pm »
Велешанец си купил кола???  ;D Со среќа нека е. Побрзо да ја поправиш па да дадеш кругче  :D

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #69 на: Септември 30, 2014, 23:30:22 pm »
Не си купив јас, тато ми купи да не му ја зимам неговата  :D  ;D
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен martin_bt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2477
 • Дете Битолчанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #70 на: Септември 30, 2014, 23:32:04 pm »
Ако земе 2000 од Манта, тоест 1.9 ќе мора да го регистрира како таков.
Од 1 Јануари ќе има реатест на се комплет со секој технички преглед.

Чекај ако го атестирам сега плинот на 1ви Јануари ке треба пак да атестирам ?
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #71 на: Септември 30, 2014, 23:37:14 pm »
Палењето можно е да било од нешто друго. Кај мене пред да го отвараме секогаш палеше од прва без проблем ама потоа лошо работеше а и на угорно немаше ич снага единствено при тргнување. А за отворено немаше проблем освен што трошеше повеќе. Кај мене на еден клип имаше скршено карики само.

Инаку можеби и не се исплати да го правеш. Рачунај минимум 400 евра што и не е малку.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #72 на: Септември 30, 2014, 23:40:08 pm »
Само деловите 400 евра ?
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #73 на: Септември 30, 2014, 23:42:51 pm »
Комплет со работна рака. А за обезбедување на деловите е друга приказна. Јас ги собирав три недели.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #74 на: Септември 30, 2014, 23:46:41 pm »
Татко ми е механичар така да ќе испадне нешто под 400 евра
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E