Автор Тема: Opel Kadett C 1974  (Прочитано 64821 пати)

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1601
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #45 на: Август 17, 2014, 02:11:27 am »
Мојот одеше над десет со гаранција, а тоа незнам можеби ни се нема погодено моторот ама од нов го имавме значи со реални 130000 км е направен ремонт......Исто мој прв братучед го имаше 1.2 моторот само во кадетт д исто имаше проблеми му скрши клип и го фрли моторот му стави дизел на тој кадетт......Додека за овие кадетти  1.0 и 1.1 што ги имаа луѓе кои ги познавав знам дека преку 200000 -300000 км  имаа поминато..... Е сега ај да не зборам од еден два примери некој кој го има 1.2 моторот моментално нека си каже мислење за нив .....

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #46 на: Септември 14, 2014, 21:15:01 pm »
Да ја обновам малце темава. Купени бандаши Ats Classics 6j.
Вакви беа кога ги купив:


И вчера почнав да ја вадам бојата со демол. На два им ја извадив, останаа уште два.На крај треба да изгледаат вака:
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #47 на: Септември 14, 2014, 21:30:09 pm »
Прво да ти честитам за кадетот. Ми се допаѓа и како изгледа и плановите што ги имаш
Да расчистиме околу дилемите за моторот. И јас го имам истиот 1.0 мотор и е 29 киловати или 40 коња. Некогаш во сообраќајна знаат да ги напишат и коњите не стриктно секогаш ги пишуваат киловатите. Така беше и на спаркот.

Во овој тип на кадет никогаш не е вградувано 1.1 мотор а е вградувано 1.6 од 75 коња. ова е за фаланга да си запомне :P

Инаку околу мењачот мој совет е да не го чепкаш. И кај мене е истиот и јас имам купено се комплет за да го сменам ама сега се навикнав на овој. А незнам и дали имаш седнато во друг кадет да пробаш како се менуваат брзини така. Јас имам и лично преферирам како што е кај нас. А незнам ни дали знаеш али овака како што е кај нас рачката влага директно во менувачот нема спојки нема луфта.

Отсутен Деки

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #48 на: Септември 15, 2014, 01:21:11 am »
Екстра кадетче,  но и бандаживе што си ги купил, се надевам како долната слика ќе се успее,  но штета што не се 7Ј :)

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #49 на: Септември 15, 2014, 12:19:32 pm »
И вие се арни :)
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #50 на: Септември 15, 2014, 15:53:39 pm »
И ние :)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #51 на: Септември 15, 2014, 15:55:39 pm »
Убави се овие бандажи, ама и претходните да си ги средел исто ке си има убав лик.
Ја такви имам само на задните тркала, а за на предни треба да ги ишмирглам и офарбам, ама пуста мрзаа.. ;D

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #52 на: Септември 15, 2014, 16:08:28 pm »
И ние :)

:D
Убави се овие бандажи, ама и претходните да си ги средел исто ке си има убав лик.
Ја такви имам само на задните тркала, а за на предни треба да ги ишмирглам и офарбам, ама пуста мрзаа.. ;D
Претходните за зимски сетап ќе се средат :)
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #53 на: Септември 15, 2014, 16:10:15 pm »
masala ke se iznamacis so badnaskite no na kraj ke bidat staklo

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #54 на: Септември 15, 2014, 16:13:38 pm »
За ATS нема мака! Тоа е љубов. Крвта од прстите е поврзување со бандашот! ;D ;D

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #55 на: Септември 15, 2014, 16:17:12 pm »
За седишта барај од манта б гте како јас што купив пред 2 години. Проблем е што ретко се наоѓаат бидејќи обичните манти немаат вакви само гте верзиите а такви кај нас ептен ретко ги има.
Возачкото одговара без никакви преправки а за совозачкото има мали модификации бидејќи на мантата таму подот не е рамен ама не е ништо комплицирано.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #56 на: Септември 15, 2014, 16:36:59 pm »
За седиштата знам ама многу ретки се. Мислам дека и вие се слични од Кадетт Е

само незнам дали може да се најдат вакви. А за задни дане знаеш од што пасуваат ?
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #57 на: Септември 16, 2014, 11:54:16 am »
Ако сакаш од манта б гте јас знам едни ама ќе треба да си ги претапацираш бидејќи прилично се оштетени а и мислам дека им бараше 1500 од седиште па со тапацирањето ќе те фати повеќе. Ако ти се исплаќа кажи ми ќе средиме ако сеуште стојат седиштата и не се продадени.

А задни не одговараат од ништо друго. Имав јас едни од рекорд и се пошироки за 15тина цм. а и различно лежиште. А и не гледам потреба да менуваш задни кога секој тапацер може да ги среди овие и да стави дополнително сунѓер ако се пропаднати.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #58 на: Септември 16, 2014, 14:33:10 pm »
Со тапацирање може и 5000 да фати, а во тетово кај шо растураат коли има за по 2000 денари две Recaro од опел астра
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #59 на: Септември 16, 2014, 19:21:11 pm »
Зимај ги што му се мислиш. :D