Автор Тема: Opel Kadett C 1974  (Прочитано 74459 пати)

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #30 на: Август 15, 2014, 22:15:10 pm »
Првиов ептен го личи. :)
На времето имаше еден познаник слично среден кадет (црвена боја), со тркачки елементи внатре и баш си беше таман количето. Штета што неславно заврши.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32278
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #31 на: Август 15, 2014, 22:37:19 pm »
Се што е различно од фабричките елементи на ова возило е усерување на истото. Уште па кога ќе го видам спуштено до земја ме подсеќа на клекнување и идам да се олеснам. Срамота. Ова е икона, не и стои contemporary neglegence

Присутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг:
« Одговори #32 на: Август 15, 2014, 22:43:00 pm »
Eeee bas servo kocnica ubavo ke mu dojde. Kaj mene si e fabricko servoto i pred 8-9 godini mu stavivme nova pumpa za kocnica od zastava posto originalnata ne bese ispravna, pa nemozevme slicna nova opelova da najdeme. Okolu 500 den mislam bese i so mali prepravki ja namontiravme na servoto.

Отсутен aleksandar_bt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 340
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #33 на: Август 15, 2014, 23:33:54 pm »
Ако е увезен од негде можи намерно го имат пишано помалце kw за поевтина регистрација.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1294
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #34 на: Август 15, 2014, 23:42:56 pm »
@Filo Има серво кочница
@Aleksandar_bt увезен е од Србија. Првиот газда бил директор на некоја фирма, ама ние мислиме дека се пишани повеќе киловати а не помалце :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Присутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #35 на: Август 16, 2014, 00:25:07 am »
Епа добро ако имаш серво кочница. Или киловатите се утнати или кубикажата, трето нема. Мада не се замарај со тоа, терај ги другиве работи што ги имаш замислено.

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #36 на: Август 16, 2014, 02:20:30 am »
Ats classic 7j I kleknuvanje do zemja ,tolku e ednostavno....

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32278
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #37 на: Август 16, 2014, 11:30:57 am »
@Filo Има серво кочница
@Aleksandar_bt увезен е од Србија. Првиот газда бил директор на некоја фирма, ама ние мислиме дека се пишани повеќе киловати а не помалце :)

Во првите примероци од Кадет Ц се ставаа 1.1 (што е уствари 1018 кубика) normalmotor со 45кс и кос менувач и 1.1 шпортмотор со поголем карбуратор, вертикален мењач и 55 кс. Твојот е 1.2 моторот со вертикален мењач и 60кс така?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26834
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #38 на: Август 16, 2014, 11:32:12 am »
Неговиот е Супер-шпорт!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32278
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #39 на: Август 16, 2014, 11:39:34 am »
Ултра :)
Тој мотор подоцна беше основен мотор за моделот. Денес голем дел од таквите мотори што ги надживеаја каросериите ги ставаат во мали бродчиња и јахтичиња. Сум се возел во такво едно, дечкото во Охрид Славчо се вика и има ставено таков мотор во бродчето. Вика незаменлив мотор за таа намена ;D

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1690
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #40 на: Август 16, 2014, 15:07:42 pm »
Фаланга за кој мотор викаш незаменлив 1.2 или 1.0 ?

Присутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #41 на: Август 16, 2014, 15:57:51 pm »
И двата се исти, разлика само во работна зафатнина.

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1690
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #42 на: Август 16, 2014, 20:42:47 pm »
Јас со 1.2 имам негативно искуство ремонт го направивме на 130000 км и доста гориво лапа за таа кубикажа......1.0 и 1.1 мислам се попогодерни ......

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32278
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #43 на: Август 16, 2014, 21:07:37 pm »
1.0 и 1.1 е истиот мотор само сите различно си го третираат. 1.2 е скоро идентичен со 1.1 моторот.
Ремонт може сте му направиле ради икс причини. Мојот 1.1 никогаш не надмина потрошувачка од 9л низ строг центар на Скопје што за таа шасија и за мотор 50 години стар е сосем нормално. Вашиот колку трошел? Сигурно не над 10.

Присутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #44 на: Август 16, 2014, 23:33:25 pm »
Па и мојот троши 9-10 во град, 6-7 на отворено (за плин зборам), кога ке видиш троши како 1.4-1.6 да имам под хауба. Али реално пред се тоа се должи на менувачот, ипак да има 5 брзини ке биде подруго, вака со 4 тоа е.