Автор Тема: Opel Kadett C 1974  (Прочитано 74464 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32278
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #15 на: Август 14, 2014, 23:46:58 pm »
Јок, нема 1.6 опел мотор од тоа годиште

Присутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1294
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #16 на: Август 14, 2014, 23:57:45 pm »
Епа 1976 мислам беше тој  :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1690
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #17 на: Август 15, 2014, 00:34:00 am »
Супер сочувано изгледа.... бојата по мене е најубава за овие кадети црвена во комбинација со овие спортски од тоа време бандажи.....Создравје да се тркала.....инаку кочниците ако ги заменеш со дискови ќе се препородиш разлика небо и земја, јас имав ваков кадетт од 76 год со дискови и краток менувач и двете работи беа едни од најдобрите во колата само моторот му беше 1.2 s ....

Присутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1294
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #18 на: Август 15, 2014, 00:40:35 am »
Веќе се набавени делови за да ги направиме кочниците, само трба да почекам кога ќе има време тато да ги направиме. А и делот што испаѓа од мењачот и го носи кај рачната да биде го извадивме од отпад.
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #19 на: Август 15, 2014, 01:03:48 am »
1.0 овие опели најчесто се 29 kw, чат пат 35 kw.
Од кај ги извадовте 40 kw :D

Иначе со здравје да си го возиш. Откако ке му ставиш плин, потоа најди си карбуратор вебер едногрли од југо 45/55 или стокец, ке си го избушиш странично и немаш гајле. :)

Присутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1294
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #20 на: Август 15, 2014, 01:08:51 am »
Фала, во сообраќајна го пишува 40 kw
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1690
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #21 на: Август 15, 2014, 01:09:19 am »
И јас тоа сакав да прашам 40 кв за 1.0 к мотор не ли е многу знам дека 1.2 имаше 44кв и тоа појаката варијанта ...

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #22 на: Август 15, 2014, 01:11:20 am »
Фала, во сообраќајна го пишува 40 kw

А работната зафатнина 993 или 1196 ?

Присутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1294
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #23 на: Август 15, 2014, 01:26:18 am »
Точно 1000
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #24 на: Август 15, 2014, 01:33:48 am »
Чудна работа. Ништо чудно да се правени малверзации нешто со моторот, менуван, па неатестиран или слично.
Оти обично во оваа Ц серија се вградувале два типа на мотори, 993 cm3 и 29 kw и 1196 со 38 и 40 kw, а некои од овие 1196-ки имале и 44 kw.
http://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Kadett_engine

Присутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1294
 • Велешанче
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #25 на: Август 15, 2014, 01:39:45 am »
И мене ми беше чудно,зошто го читав ова на википедија.Можно е на рамно да имаат запишано наместо 993, запишале 1000
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #26 на: Август 15, 2014, 01:46:31 am »
Пробај го на рамно, ако развие 145-150 значи 1.2 е. Ако уште на 130 брефта и веке 135 и не иде повеке, значи 1.0 и 29 kw e. :)

Отсутен Kirepp

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 133
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #27 на: Август 15, 2014, 20:54:55 pm »
Ја пратам темава и ми падна сумливо и мене 1.0 40KW пошто голфот мој е 1.1 и е 36wk а за брзината со оди 130 140

Отсутен Боби Л.

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1274
 • I live my life a quarter mile at a time...
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #28 на: Август 15, 2014, 21:48:23 pm »
Вакви да возиш во него  ;D ;D


https://www.youtube.com/watch?v=-Lc9QZqITc4
Брзината не е опасна,туку будалата шo седи зад воланот :)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6176
Одг: Opel Kadett C 1974
« Одговори #29 на: Август 15, 2014, 22:08:05 pm »
Ако го спушта волку, не го личи со 13-ка бандажи. :D

Иначе прочитав дека ке ги менувате и кочниците напред. Мој совет исто така е ако немаш серво кочница, побарај од застава серво исправно, упасирај го, стави му нова пумпа за кочница од застава и терај.