Автор Тема: Дихтунг  (Прочитано 25713 пати)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дихтунг
« Одговори #30 на: 26 Јануари 2013, 17:39:25 pm »
Да не стегаш многу па со тек на време пука дихтунгот?
И двете фирми се добри за дихтуни, јас лично имам земено од Елринг за голфот за капакот на вентилите.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Дихтунг
« Одговори #31 на: 26 Јануари 2013, 20:05:41 pm »
Стегнато е со осет. Мислам дихтунгот не е квалитетен, брзо ги губи својствата на гума и преминува во пластика и затоа почнува да пушта. Ај нека се подзатопли малку па ке земам, и ке го сменам.
Само не ми кажа дали да ставам силикон?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дихтунг
« Одговори #32 на: 26 Јануари 2013, 20:27:35 pm »
zile силикон убавезно,и фабрички има силикон,кога ќе земаш од еуро07 дихтунг земи си и силиконче од victor reinz,кога ќе го мењаш дихтунгот убаво капачката со алкохол избриши ја,и жлебот кај што лежи дихтунгот исто со алкохол,и намачкај со силикон и кај главата и капачката почекај малце да исуши па состави го и не претерувај со стегање

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дихтунг
« Одговори #33 на: 26 Јануари 2013, 20:29:56 pm »
zile силикон убавезно,и фабрички има силикон,кога ќе земаш од еуро07 дихтунг земи си и силиконче од victor reinz,кога ќе го мењаш дихтунгот убаво капачката со алкохол избриши ја,и жлебот кај што лежи дихтунгот исто со алкохол,и намачкај со силикон и кај главата и капачката почекај малце да исуши па состави го и не претерувај со стегање,тоест немоеш да престегнеш има стопери на капачката

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Одг: Дихтунг
« Одговори #34 на: 26 Јануари 2013, 22:14:12 pm »
zile силикон убавезно,и фабрички има силикон,кога ќе земаш од еуро07 дихтунг земи си и силиконче од victor reinz,кога ќе го мењаш дихтунгот убаво капачката со алкохол избриши ја,и жлебот кај што лежи дихтунгот исто со алкохол,и намачкај со силикон и кај главата и капачката почекај малце да исуши па состави го и не претерувај со стегање
А нај паметно јас да дојдам кај тебе кога ќе купам дихтунг и онака си ми у комшии, па ти да го смениш?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дихтунг
« Одговори #35 на: 26 Јануари 2013, 22:29:31 pm »
не ме пипај сеа ладно е немам штравцигер пипнато од есеноска,нека затопли ќе средиме,или ете смич ако се нафати он го испече занатот,знае кај се слаби точки кај шо треба да се шлапне појше силикон

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Одг: Дихтунг
« Одговори #36 на: 26 Јануари 2013, 22:37:58 pm »
не ме пипај сеа ладно е немам штравцигер пипнато од есеноска,нека затопли ќе средиме,или ете смич ако се нафати он го испече занатот,знае кај се слаби точки кај шо треба да се шлапне појше силикон
Да да нека се затопли па ке се договориме ;)

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Дихтунг
« Одговори #37 на: 21 Јануари 2017, 16:27:50 pm »
Ми кажаа ми пушта уље од тој дихтунг на поклопец...
Страшно е нешто или?

Обично колку пари е дихтунгот?
Се јавив кај аце у радишани ми вика 1200 денари...
А тука читам по 200-250 денари сте зимале...

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Дихтунг
« Одговори #38 на: 21 Јануари 2017, 16:47:54 pm »
Ништо страшно, цената зависи од возилото - обично се околу 400 денари.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дихтунг
« Одговори #39 на: 21 Јануари 2017, 21:16:45 pm »
цена со промена е макс 1200ден.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Дихтунг
« Одговори #40 на: 21 Јануари 2017, 21:25:33 pm »
Ми кажаа ми пушта уље од тој дихтунг на поклопец...
Страшно е нешто или?

Обично колку пари е дихтунгот?
Се јавив кај аце у радишани ми вика 1200 денари...
А тука читам по 200-250 денари сте зимале...
Кaжи штo кoлa е, дa ти кaжaт пoтoчен oдгoвoр.
Инaку не е стрaшнo, се дoдекa не ти се слее дo цевкaтa oд aуспухoт, ќе пoчне дa ти чури (испaрувa мaслoтo) и миризбaтa преку вентилaцијa ќе јa oсеќaш, кoјa не се пoднесувa пoсебнo зимнo време кoгa ќе пуштиш греење, ќе гo ушљaкaш мoтoрoт. Ќе трбa пoчестo дa гo прoверувaш нивoтo нa мaслo.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Дихтунг
« Одговори #41 на: 21 Јануари 2017, 21:26:52 pm »
Ми кажаа ми пушта уље од тој дихтунг на поклопец...
Страшно е нешто или?

Обично колку пари е дихтунгот?
Се јавив кај аце у радишани ми вика 1200 денари...
А тука читам по 200-250 денари сте зимале...
Кaжи штo кoлa е, дa ти кaжaт пoтoчен oдгoвoр.
Инaку не е стрaшнo, се дoдекa не ти се слее дo цевкaтa oд aуспухoт, ќе пoчне дa ти чури (испaрувa мaслoтo) и миризбaтa преку вентилaцијa ќе јa oсеќaш, кoјa не се пoднесувa пoсебнo зимнo време кoгa ќе пуштиш греење, ќе гo ушљaкaш мoтoрoт. Ќе трбa пoчестo дa гo прoверувaш нивoтo нa мaслo.
Punto hgt...
inace si trosi proveruvam i doturam ama ova ne osekjam ti so vikas...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Дихтунг
« Одговори #42 на: 21 Јануари 2017, 21:31:45 pm »
MegaAutoParts, euro07, Kris i Tom пoбaрaј нa гугл брoјчињa oд прoдaвнициве и прaшaј си кoлку кoштa, не би требaлo дa е пoвеќе oд 500мкд.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дихтунг
« Одговори #43 на: 21 Јануари 2017, 23:53:42 pm »
Квалитетните дихтунзи за ХГТ како шо се пајен,кортеко и сл се од 800ден нагоре,на овие мотори знае да се закине и кај свеќиците па да ти ги пуни со малсо,внимателно при промена,и обавезно силиконче кај краевите кај брегастите.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Дихтунг
« Одговори #44 на: 22 Јануари 2017, 10:51:24 am »
VIKTOR REINZ е the king во тој дел.Најдобрите дихтунзи.Јас мислам дека кога се отвора глава на мотор,пожелно е цел сет да се земе и да се израмни глава и сицеви да се очистат и вентили да се шлајфаат и полираат.Цел сет превентивно на 200.000км летото го сменив на хантијата и ремонт на глава.Сетот беше 8.600ден комплет дихтунзи и триста чуда други внатре.Комплет све искочи 200евра.Раат сега наредните 100.000км.