Автор Тема: Дихтунг  (Прочитано 25711 пати)

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: Дихтунг
« Одговори #15 на: 23 Јануари 2013, 19:49:02 pm »
Денеска бевме со братучед ми кај еден мајстор коа го дигна на рампа што да видиме цело маслосано одоздола. Некоја гумица на дихтунгот на глава попуштила... Сеа треба да се отвара главата и да се рамни, тотално разочарување од колата. Јебеш ли га тоа е...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Дихтунг
« Одговори #16 на: 23 Јануари 2013, 20:44:12 pm »
многу модели од многу марки си имаат мана,ова и не е така страшно,да се израмни главата нов дихтунг и вози :)

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Дихтунг
« Одговори #17 на: 25 Јануари 2013, 12:48:56 pm »
Луѓе зарем е можно на кола стара 3 години и пројдено 45 000 км да попушти дихтунгот? Се работи за Пежо Партнер 1.4 бензин. И највеќе ме запрепасти муабетот дека ова било најнормално... Алоо 3 години е колата...

jas 2001 zemav polovna 106-ka 1994 so 80k km. Po 3 godini  počna da kape maslo  po malku na dihtung od kaj rebrastiot. Prvo  menuvav Rebrast a mislam i dihtung na bregasta, ionaka mu se spremav, ama kapenjeto ne bilo od dihtungot na bregastata.   Kupiv togaš od Solun dihtung i gumici za ventili, ramnev glava a posle vidov što e problemot;  Pežo dihtungot ima edno kako žapče , ako pušta pritisok na ventili će ti kape od tamu i će znaeš deka na ventili pušta....

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Дихтунг
« Одговори #18 на: 25 Јануари 2013, 12:50:50 pm »
многу модели од многу марки си имаат мана,ова и не е така страшно,да се израмни главата нов дихтунг и вози :)

.. i posle će vlezeš u šema deka i semerinzite na ventilite ne se kvalitetni kako tie  fabričkite... pa Pežo dihtung za glava ima  3  specijali !!!

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дихтунг
« Одговори #19 на: 25 Јануари 2013, 13:26:26 pm »
Ова го знам од дамна за пежо моторите 1,4 на многу им се има случено дихтунгот да отиде на малце км има случаи каде што има смешано вода и уље.
Смеша вода и уље на пежо 206 со 1,4 мотор на 10к км и човекот пошо само што му помина гаранција сам си плати за попраката.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Дихтунг
« Одговори #20 на: 25 Јануари 2013, 13:54:43 pm »
moeto beše 1.0i motor, pa ista pesna so dihtunzite.  Dobro se pogodija tie od ventilite, do 135000km nemaše gajle (ja prodadov na 135k km), i toa na 100.000km plin vgradivme,  a i toj što ja zema znam ušte 30000 pomina bez ništo da pipne, mi se javi za nekoj broj od atestot nemalo vo soobraćajnata...

.. i moeto na 135000km zeleno se mateše antifrizot, ama ne bilo maslo tuku nečistotii od star koncentriran zelen antifriz što staval predhodniot gazda, nataložen vo sistemot ( pa i grejačot e tuka) go rešivme so perenje so destilirana voda na sistemot (letno vreme)... ima navodno  i slučaj - defekt,  da se pojavi mnogu tenko kanalče, pa da odi masloto vo antifrizot, ama mnogu mala količina, ne se primetuva gubitok  na šipka a i masloto e čisto... no po mene sekako bi trebalo antifrizot da pokaže bela emulzija

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Дихтунг
« Одговори #21 на: 26 Јануари 2013, 00:36:55 am »
Каде можам да најдам квалитетен дихтунг за поклопец.
За 3 години сум сменил 2, бидејќи е гумен после одреден период станува пластика и почнува да пушта. Ужасно ме нервира.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Дихтунг
« Одговори #22 на: 26 Јануари 2013, 00:42:51 am »
нов дихтунг и ќе премачкаш со црн силикон тој што е за високи температури и би требало да држи,кај мене ни капка немаше кога го продадов,значи некој си 4-5 месеци

ако сакаш дојди ќе го направиме :)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Re: Дихтунг
« Одговори #23 на: 26 Јануари 2013, 01:21:37 am »
Абе така е направен, ама после извесно време пушта.
Туку од каде да купам, и колку пари е.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Дихтунг
« Одговори #24 на: 26 Јануари 2013, 01:27:42 am »
Луѓе зарем е можно на кола стара 3 години и пројдено 45 000 км да попушти дихтунгот? Се работи за Пежо Партнер 1.4 бензин. И највеќе ме запрепасти муабетот дека ова било најнормално... Алоо 3 години е колата...

Можно е,пежо е!

Na niedna kola sto sum ja imal dosega nemalo takov problem. Sepak dihting na glava se probiva od pregrevanje na motor ako ne se lazam.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Дихтунг
« Одговори #25 на: 26 Јануари 2013, 01:36:26 am »
Абе така е направен, ама после извесно време пушта.
Туку од каде да купам, и колку пари е.

јас го купив во ѓорче

на кружниот ток кај СП планет,кога одиш центар спрема ѓорче се исклучуваш на првиот излез,па првата улица лево и ти доаѓа одма од лева страна мало продавниче,цена: 200-250 ден.

а силиконот го земав исто од продавниче во ѓорче,карши тобаката,сендвичарите пред цујо,пишува фиат,ланчиа делови мислам
цена: 200-250 ден. а имаше и некој кинески поефтин

епа треба убаво да го нанесеш силиконот и шмиргла да заигра :)
мене членот VLATKO ми ја кажа финтата :)

@bugar
цела глава се криви кога ќе прегрее,дихтунгот тогаш е најмал проблем :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5711
  • Почесен кинез.
Одг: Дихтунг
« Одговори #26 на: 26 Јануари 2013, 01:42:45 am »
Loso loso e pregrevanjeto. Kaj benzinec nema maka ako pregree se ramni glava i se menuva dihtung. Ama kaj dizel ako pregree - podobro kompleten generalen remont !

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Дихтунг
« Одговори #27 на: 26 Јануари 2013, 10:36:15 am »
Каде можам да најдам квалитетен дихтунг за поклопец.
За 3 години сум сменил 2, бидејќи е гумен после одреден период станува пластика и почнува да пушта. Ужасно ме нервира.
na ford e dihtungot na poklopec od klingerit, e sega prvo da vidiš na internet od razni proizvoditeli, dali ima izvedbi od klingeri, no ako e so vkopan kanal teško da možet no i gumen ne bi trebalo da strada ako e prava guma za temperatura, n.pr. Viton guma. Najlesno e da zemeš dihtung od podobar brend, n.pr. Elring, Corteco...najdi oznaki  prema kola, n.pr.  tuka, http://www.oscaro.com/ i prašaj u Megaautoparts 3095005

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дихтунг
« Одговори #28 на: 26 Јануари 2013, 10:50:22 am »
Абе така е направен, ама после извесно време пушта.
Туку од каде да купам, и колку пари е.

Zile tvoeto bese Punto 55 taka, ako e toa imas vo mega auto parts na elring i na corteco

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Дихтунг
« Одговори #29 на: 26 Јануари 2013, 16:50:52 pm »
Абе така е направен, ама после извесно време пушта.
Туку од каде да купам, и колку пари е.

јас го купив во ѓорче

на кружниот ток кај СП планет,кога одиш центар спрема ѓорче се исклучуваш на првиот излез,па првата улица лево и ти доаѓа одма од лева страна мало продавниче,цена: 200-250 ден.

а силиконот го земав исто од продавниче во ѓорче,карши тобаката,сендвичарите пред цујо,пишува фиат,ланчиа делови мислам
цена: 200-250 ден. а имаше и некој кинески поефтин

епа треба убаво да го нанесеш силиконот и шмиргла да заигра :)
мене членот VLATKO ми ја кажа финтата :)

Така е правено, шмирглано, па силиконче...... ама не е тоа проблемот. Проблемот е дихтунгот. После извесен период гумата станува пластика и затоа пушта

Абе така е направен, ама после извесно време пушта.
Туку од каде да купам, и колку пари е.

Zile tvoeto bese Punto 55 taka, ako e toa imas vo mega auto parts na elring i na corteco
Да 55ка е ке проверам во мега и во еуро 07 да видам од кој фирми имаат.
Која е подобра од овие две?
И кажи ми дали да ставам пак силкон или така да го ставам само дихтунгот, со предходно ишмирглано покопче?