Автор Тема: Акумулатор!  (Прочитано 73021 пати)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Акумулатор!
« Одговори #45 на: 27 Октомври 2011, 19:01:54 pm »
Денес ги извртев продавниците во потрага по акумулатор и ете ги понудите што ги запамтив. за 55 ампери

black horse 2900
VARTA 3600
exide 3900
topla 3300
sap 2800
dynamik (sklopuvani po licenca na GM vo polska) 3100
perion 3250

Јас би зел exide али изгледа ќе биде топла.
Земи си Варта,многу добри акумулатори,имаме на голфот (75Аh) и топло го препорачувам
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2533
  • Слобода или смрт
Одг: Акумулатор!
« Одговори #46 на: 28 Октомври 2011, 19:58:18 pm »
бидна топла туку стварно има процедура при прво приклучување на акумулатор од типот колата да работи 15 минути во место со светла?
искрено на мене тоа ми беше смешно но од каде што го купив ме уверуваа дека така се приклучува нов акумулатор

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Акумулатор!
« Одговори #47 на: 28 Октомври 2011, 20:54:09 pm »
Ma јок - пали вози ! Виде ли кога е произведен акумулаторот, да не е стоен многу у дуќан ?

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Акумулатор!
« Одговори #48 на: 17 Ноември 2011, 19:34:03 pm »
Како батерии за даљинско да купувате :) Ја си стојам и даље на своето:

http://www.exide.hr/hrv/?page=akumulatori&act=item_details&item=6

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



jas kupiv na 25.02.2008 Rocket  http://tdakb.ru/akkumulyator_rocket_45ah , nisto nema odrzuvanje, da cuknam u drvo dobar e a imase i situacija koga ispadna kais od alternator ; kolata mi  se vozi 80% vo grad... a cena bese 200mkd poskap od obicna Vesna

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Акумулатор!
« Одговори #49 на: 17 Ноември 2011, 19:45:49 pm »
Море, јас следниот пат ќе си купам асален со капачиња за одвртување, со репери за ниво на електролит, па ко` чоек, на секои 3 месеци, провери си електролит, досипи си дест. вода и терај со години! Таков ми е на Алфата, еден "Topla" од 90Аh, со мерак да си го изодржаваш. За стилото имам Varta, плав, ок е, ама не се одржава, така да кога ќе испари електролитот после 3 години - пиши му крст.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Акумулатор!
« Одговори #50 на: 17 Ноември 2011, 19:49:12 pm »
Испарува водата од електролитот.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Акумулатор!
« Одговори #51 на: 17 Ноември 2011, 19:50:53 pm »
Испарува водата од електролитот.
I stand corrected.

Како и да е, престанувам да бидам фан на maintenance free акумулатори :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Акумулатор!
« Одговори #52 на: 17 Ноември 2011, 19:51:43 pm »
Море, јас следниот пат ќе си купам асален со капачиња за одвртување, со репери за ниво на електролит, па ко` чоек, на секои 3 месеци, провери си електролит, досипи си дест. вода и терај со години! Таков ми е на Алфата, еден "Topla" од 90Аh, со мерак да си го изодржаваш. За стилото имам Varta, плав, ок е, ама не се одржава, така да кога ќе испари електролитот после 3 години - пиши му крст.


Се е во ред да има за контрола на електролит, ама еве јас имам еден весна акумулатор и мака мачам со него деновиве ќе иде нов. Произведен е 7-ми месец 2008 година, купен негде крајот на август истата година, после година дена почна така слабо да вергла, лани зимото на 2-3 пати беше дополнуван, еве сега залади и почна да заебава пак, не држи капацитет. Џабе е дотурање дестилирана вода ако толку му е векот, редовно до летоска му имав дотурано и пак си заебаваше.
Наредно што ќе земам ќе биде некој што има најмногу гаранција. :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43367
  • Il Moderatore
Одг: Акумулатор!
« Одговори #53 на: 17 Ноември 2011, 20:00:17 pm »
Море, јас следниот пат ќе си купам асален со капачиња за одвртување, со репери за ниво на електролит, па ко` чоек, на секои 3 месеци, провери си електролит, досипи си дест. вода и терај со години! Таков ми е на Алфата, еден "Topla" од 90Аh, со мерак да си го изодржаваш. За стилото имам Varta, плав, ок е, ама не се одржава, така да кога ќе испари електролитот после 3 години - пиши му крст.


Се е во ред да има за контрола на електролит, ама еве јас имам еден весна акумулатор и мака мачам со него деновиве ќе иде нов. Произведен е 7-ми месец 2008 година, купен негде крајот на август истата година, после година дена почна така слабо да вергла, лани зимото на 2-3 пати беше дополнуван, еве сега залади и почна да заебава пак, не држи капацитет. Џабе е дотурање дестилирана вода ако толку му е векот, редовно до летоска му имав дотурано и пак си заебаваше.
Наред што ќе земам ќе биде некој што има најмногу гаранција. :)

Веројатно се нафатил сулфат на оловните плочи, па не држи капацитет.
http://www.solarhaven.org/BatteryDesulfator.htm
 
А и овој твој принцип „држи вода“. Најмногу гаранција па колку трае - трае :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Акумулатор!
« Одговори #54 на: 17 Ноември 2011, 20:51:07 pm »
Ова што е за отстранување на сулфурот од плочите може да се најде кај нас?
Или djidji да го види ова гледам има на ebay да си нарачаш компоненти со шема за правење па ако може да предложи нешто :)
еве едно
http://www.ebay.com/itm/12-volts-lead-acid-battery-desulfator-kit-/260846147755?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cbba458ab

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Акумулатор!
« Одговори #55 на: 17 Ноември 2011, 21:30:16 pm »
Да, тоа е тоа.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Акумулатор!
« Одговори #56 на: 17 Ноември 2011, 21:44:46 pm »
шо ке купуваш китови,имаш шема на интернет побарај,и ке направиш плочка

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Акумулатор!
« Одговори #57 на: 17 Ноември 2011, 21:52:25 pm »

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Акумулатор!
« Одговори #58 на: 22 Ноември 2011, 01:10:23 am »
Море, јас следниот пат ќе си купам асален со капачиња за одвртување, со репери за ниво на електролит, па ко` чоек, на секои 3 месеци, провери си електролит, досипи си дест. вода и терај со години! Таков ми е на Алфата, еден "Topla" од 90Аh, со мерак да си го изодржаваш. За стилото имам Varta, плав, ок е, ама не се одржава, така да кога ќе испари електролитот после 3 години - пиши му крст.


Се е во ред да има за контрола на електролит, ама еве јас имам еден весна акумулатор и мака мачам со него деновиве ќе иде нов. Произведен е 7-ми месец 2008 година, купен негде крајот на август истата година, после година дена почна така слабо да вергла, лани зимото на 2-3 пати беше дополнуван, еве сега залади и почна да заебава пак, не држи капацитет. Џабе е дотурање дестилирана вода ако толку му е векот, редовно до летоска му имав дотурано и пак си заебаваше.
Наредно што ќе земам ќе биде некој што има најмногу гаранција. :)

и јас имам исто така весна акумулатор и никогаш повеке не би ми текнало да купам таков. Акумулаторот нема две години, купен е во јануари месец 2010 и сеуште е под гаранција. Почна да ме зафркава кога почна ладното пред месец време, го оставив во сервисот да го направат или да ми го сменат бидејки е под гаранција, тие само го наполниле и првите неколку дена супер си палеше. Сега откако залади повеке колата ако ми е оставена цела вечер надвор едвај пали, а во гаражата нема гајле.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14028
  • Пудингот на шоферството
Одг: Акумулатор!
« Одговори #59 на: 22 Ноември 2011, 01:13:38 am »
Па врати му го таму и маниму го од глава  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D