Автор Тема: Акумулатор!  (Прочитано 42250 пати)

Отсутен bilbil

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Акумулатор!
« Одговори #210 на: Февруари 05, 2020, 14:51:26 pm »
Внимавајте, кога купував K&K ми го претставија како евтин ама домашен и солиден акумулатор што брка работа. Го купив во 02.2019 и во 01.2020 рикна, колата нејќеше да ми запали. Го однесов во ТАВМАК (заради гаранцијата) и таму ми кажуваат како бил слаб, Весна бил подобар. Ми го наполнија и сега за сега брка работа, ама до кога ќе видиме!

Отсутен Touran

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: Акумулатор!
« Одговори #211 на: Март 31, 2020, 16:47:24 pm »
Корисник на Exide.

Сакам да споделам искуство.

Возам VW Touran, 2004, 1.9 (105KS), рачен менувач.

На 29.12.2014 набавив Exide Premium 77Ah
На 02.10.2017 се расипа. Значи 2 г. и 9 мес траеше батеријата.
Ја однесов во Batery Evolution (Rade Koncar) за проверка.

На 04.10.2017 ми го понуди истиот модел по набавена цена. Благодарност до нив.
Ми рече дека не сум имал среќа првиот пат. Тогаш ми беше речено дека сега ќе ти трае 4-5 години.
На 29.03.2017 и вториот се расипа. Траеше помалку од 2 г и 6 месеци.

Би сакал да слушам искуства од корисниците на  Exide или потпочно на Exide Premium 77Ah.

Денеска набавив Topla TOP30 72A, времето ќе покаже дали траат повеќе од 30 месеци (толку им е гаранцијата). Цената 4100 ден со вратен стариот акумулатор.

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 865
Одг: Акумулатор!
« Одговори #212 на: Март 31, 2020, 17:02:37 pm »
Корисник на Exide.

Сакам да споделам искуство.

Возам VW Touran, 2004, 1.9 (105KS), рачен менувач.

На 29.12.2014 набавив Exide Premium 77Ah
На 02.10.2017 се расипа. Значи 2 г. и 9 мес траеше батеријата.
Ја однесов во Batery Evolution (Rade Koncar) за проверка.

На 04.10.2017 ми го понуди истиот модел по набавена цена. Благодарност до нив.
Ми рече дека не сум имал среќа првиот пат. Тогаш ми беше речено дека сега ќе ти трае 4-5 години.
На 29.03.2017 и вториот се расипа. Траеше помалку од 2 г и 6 месеци.

Би сакал да слушам искуства од корисниците на  Exide или потпочно на Exide Premium 77Ah.

Денеска набавив Topla TOP30 72A, времето ќе покаже дали траат повеќе од 30 месеци (толку им е гаранцијата). Цената 4100 ден со вратен стариот акумулатор.

Многу е зборувано на тема за Ексајд. Прочитај во темата "Предлог за акумулатор", мислам таму беа повеќето пораки. По искуствата од повеќето (има мал дел што се задоволни и истерале 4-5 години) на сите толку им користел и покрај цената на премиум акумулатор.

Отсутен draganamon

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Акумулатор!
« Одговори #213 на: Март 31, 2020, 19:41:59 pm »
Денеска набавив Topla TOP30 72A, времето ќе покаже дали траат повеќе од 30 месеци (толку им е гаранцијата). Цената 4100 ден со вратен стариот акумулатор.

Topla, 75ka, црвен, извини не знам модел во моментов, ми траеше 2 години и 5 месеци. Го носев на полнење месецов.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Акумулатор!
« Одговори #214 на: Март 31, 2020, 21:41:32 pm »
Корисник на Exide.

Сакам да споделам искуство.

Возам VW Touran, 2004, 1.9 (105KS), рачен менувач.

На 29.12.2014 набавив Exide Premium 77Ah
На 02.10.2017 се расипа. Значи 2 г. и 9 мес траеше батеријата.
Ја однесов во Batery Evolution (Rade Koncar) за проверка.

На 04.10.2017 ми го понуди истиот модел по набавена цена. Благодарност до нив.
Ми рече дека не сум имал среќа првиот пат. Тогаш ми беше речено дека сега ќе ти трае 4-5 години.
На 29.03.2017 и вториот се расипа. Траеше помалку од 2 г и 6 месеци.

Би сакал да слушам искуства од корисниците на  Exide или потпочно на Exide Premium 77Ah.

Денеска набавив Topla TOP30 72A, времето ќе покаже дали траат повеќе од 30 месеци (толку им е гаранцијата). Цената 4100 ден со вратен стариот акумулатор.

Istiot go imam 6 godini i si tera bez problem.
Koristen vo poteski uslovi  no redovno nadopolnuvan.
A znam i mnogu luge sto se zalele na niv. Kujznae od sto zavisi.

Segasnite uvoznici na Exide sto pocnaa da nudat 40 msecna garancija se istata firma od porano?


Отсутен Lhasa Green

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 599
Одг: Акумулатор!
« Одговори #215 на: Април 01, 2020, 13:53:08 pm »
Корисник на Exide.

Сакам да споделам искуство.

Возам VW Touran, 2004, 1.9 (105KS), рачен менувач.

На 29.12.2014 набавив Exide Premium 77Ah
На 02.10.2017 се расипа. Значи 2 г. и 9 мес траеше батеријата.
Ја однесов во Batery Evolution (Rade Koncar) за проверка.

На 04.10.2017 ми го понуди истиот модел по набавена цена. Благодарност до нив.
Ми рече дека не сум имал среќа првиот пат. Тогаш ми беше речено дека сега ќе ти трае 4-5 години.
На 29.03.2017 и вториот се расипа. Траеше помалку од 2 г и 6 месеци.

Би сакал да слушам искуства од корисниците на  Exide или потпочно на Exide Premium 77Ah.

Денеска набавив Topla TOP30 72A, времето ќе покаже дали траат повеќе од 30 месеци (толку им е гаранцијата). Цената 4100 ден со вратен стариот акумулатор.

Потполно исто искуство, возило во прашање Голф 3 GTI.
Првиот, кога ја купив колата, се расипа за кратко време, за среќа имаше гаранција.
Заменскиот после 2 години и некој месец користење рикна, а колата беше детално проверена кај електричар за можни проблеми.
Заменет беше и тој, во брзање бев принуден трет пат пак да купам Exide, а во меѓувреме колата ја продадов.
Акумулаторот кај новиот сопственик кај што е колата, мој другар инаку, почнал да тече. Ќе се заменува најверојатно, има гаранција до јуни.

Отсутен godofspeed

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2718
Одг: Акумулатор!
« Одговори #216 на: Април 08, 2020, 18:06:18 pm »
Јас на сите би ги во препорачал VARTA како акомулатор.На дедо ми на колата ( Renault 19 ) уште некој месец 10 години како е ставен и пали како мина.Јас на пробето имам VARTA 5 години и исто така нема до сега никаков проблем. На секое возлио веке каде што почнува да ми откажува акомулатор го менувам со VARTA

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Акумулатор!
« Одговори #217 на: Април 09, 2020, 02:53:25 am »
Pominaa tie vreminja koga sporeti traea po 50 godini, televizori po 40 godini, akumulatori po 10 godinii.
OK cest na izuzetoci.

Binzisot nametnuva robata da se trosi, trkata za profit i obrt znaci zadvolitelen kvalitet kolku da ne se narusi ugledot na firmata, no sepak profitot e vo prv plan. Pak cest na izuzetoci, mada koga e profit u prasanje tuka recisi i da nema izuzetoci.

Ni izvikani firmi, ne samo vo avtomobilska insustrija, veke ne se toa sto bea. Kvalitetot tuka negde na pristojna granica, pomegu sredna i vosoka klasa, a se prodava kako visoka.

Baska start stop sistemi, pa toa go skratuva vekot na sekoj involviran del kolku i da se dimenzionirani da izdrzat.

Proizvodstvo, vise ne se znae koj koga kade i od sto proizveduva.

Koli prepuni so elektronika i potrosaci, pa toa cela elektrana treba da imas da se pokrijat site potrosaci.
Brzo se praznele ama brzo se punele......tehnologii, regeneracii,  cuda...i pak znae bilo koj akumulator da rikne za 3 godini.

Mnogu zavisi i koj i kako go koristi, pa toa e sepak samo baterija. I sve ne e za sekogo.

Ke vidime sto i kakvi pomestuvanja ke ima po COVID-19, na poloso ili podobro.

p.s.
Se izvinuvam komentatov e poveke opst i se odnesuva na avto delovi i ostala tehnika.
Varta od 10 godini, too good to be true again :)

Присутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1477
Одг: Акумулатор!
« Одговори #218 на: Април 10, 2020, 21:33:29 pm »
Да си барам нов а? Пред десетина  дена не заврегла колата само тк тк ама не намали струјата на шал таблата се примеќа дигитална е low battery не јавува, извадив вратив картичка заврегла  малце потешко и запали, ја возев некое време и назад вгаража,  ова е волтажата денес по 5/6 дена пред  да ја запалам, запали скоро нормално  немаше low battery знак. По 40км/саат возење е12.63в, ако  падни пак за некој ден  да одам да барам нов?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Акумулатор!
« Одговори #219 на: Април 11, 2020, 09:40:48 am »
Samo so merenje napon nemozes da zavrsis rabota.
Treba da se izmeri kolku ima preostanato udarna struja CCA i otpornost.
Pred toa edno asalno polnenje na polnac. Ili vozenje na otvoreno 5-6 saata.

Nekako mnogu brzo si go "napunil" prazen akumulator 11.9V, na 12.6V.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Акумулатор!
« Одговори #220 на: Април 11, 2020, 22:52:41 pm »
Абе одма се крева напонот на празен акумулатор и полека си паѓа. 12.6 може да падне на 12 за 1 саат.

Присутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1477
Одг: Акумулатор!
« Одговори #221 на: Април 12, 2020, 00:01:54 am »
Еден саат возев,  да заврши карантинов ке одам да проверам колку паднал за викендот.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5392
Одг: Акумулатор!
« Одговори #222 на: Април 12, 2020, 08:43:22 am »
Ако  не возиш далеку, можеш да ризикуваш, да не ти цркне некаде уџум или ко мене во катна гаража ;D