Автор Тема: Акумулатор!  (Прочитано 72773 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Акумулатор!
« Одговори #195 на: 26 Јуни 2015, 12:55:43 pm »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Акумулатор!
« Одговори #196 на: 26 Јуни 2015, 12:56:41 pm »
Така е.

Времињата се доста блиски.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 792
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Акумулатор!
« Одговори #197 на: 26 Јуни 2015, 16:55:15 pm »
Kaj mene e veke 5 godini fabrickiot akumulator.Dali treba da  ima nekoe dopolnuvanje so voda  ili nesto dr?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Акумулатор!
« Одговори #198 на: 26 Јуни 2015, 17:27:05 pm »
Провери си до каде е нивото на вода, па по потреба дотури дестилирана. Кај мене еве го, веќе 7 години тера фабричкиот :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен red dragon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Акумулатор!
« Одговори #199 на: 27 Јуни 2015, 18:37:22 pm »
После 14 саати полнење на акумулаторот 75 амперскиот монбат наместе на кола пали без проблем има снага. Беше на проверка кај мајстор вика ми тебе ти нов акумулаторот треба да се смени само каиш на алтернатор разлабавен бил и пропратно на растурањето да се провериле лагерите и четкиците. Па ако имало потреба да се променат. Фала за помошта на одредените членови :)
Продажба на половни делови за Опел астра Ф !!!! За повеќе информации приватна ПП !!!!

Отсутен POWER TDI

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Акумулатор!
« Одговори #200 на: 03 Септември 2015, 09:31:23 am »
Red Dragon zdravo, na site tuka prisutni da im ja slikash Fiskalnata smetka i da im dokazesh za 5te godini traenje na MONBAT akumulatorot. Inaku 500ml destilirana voda e mnogu kolicinski da fali vo Akumulatorot. Milo mi e shto akumulatorot se vratil vo forma po 14h polnenje, no isto taka od iskustvo veruvam deka rabotenjeto bez dovolno technost vo akumulatorot napravilo da ima malo oshtetuvanje (iskrivuvanje) na kelii.  Bi ni bilo zadovolstvo dokolku treba da kupuvate akumulator povtorno i odberete povtorno MONBAT da vi odobrime popust za noviot akumUlator, i toa: 10 % popust za starata 75Ah MONBAT i dopolnitelni 10% poradi dobro iskustvo koe ste go imale so brendot MONBAT.  Se gledame, pozdrav.

Отсутен red dragon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Акумулатор!
« Одговори #201 на: 08 Октомври 2015, 00:18:25 am »
Ке ја сликам фискалната ако ја најдем не е никаков проблем и на колата и комбето возат на Монбат здравје ако откаже целосно ке треба да го сменим дај ми линк контакт или нешто слично од твојата продавница дека може да се купи и искотисти попустот некад во иднина ?
Продажба на половни делови за Опел астра Ф !!!! За повеќе информации приватна ПП !!!!

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
Одг: Акумулатор!
« Одговори #202 на: 23 Октомври 2016, 12:34:06 pm »
Кој се разбира нека пише колку време треба да се полни акумулаторот од 75 ампери еве како е наместен исправјачот??? Иначе ке ти сликам утре фискална сам ке се увериш.

3,5 ампера на 12 волти... остави го околу 12-15 саати...

и кога реков ТЕШКА РАБОТА, мислев на тоа што се прашуваше дали ке држи струја... а инаку и јас сум иал акмулуатори што до толку издржале.. ама тоа више им бил крајот...

види вака.. се додека колата пали од прва, се додека не туриш “дополнителна опрема“ од потрошачи, и се додека алтернаторот ти е ок и акумулаторот ке тера долго... секое нагл и целосно испразнување зима данок... например си оставил светло упалено по грешка. се испразнил до толку, што нејкело да вергла.. едвај цк-цк прави... ти ке го наполниш и во тој момент (поготово ако е понов акмулуаторот) ке држи... ама си му скратил животен век за 20-30 посто... јас до сега 2 акумулатори имам вратено во гарантен рок со дијагноза ПОТРОШЕНИ КЕЛИИ на акумулатор.. не оштетени, не прегорени, не испразнети туку потрошени... е имам јас бајаги дотурано тракаташки, вклучително и аудио опрема. кога акумулаторот се троши, па се полни, келиите се потрошуваат т.е. се расипуваат да речеме...

зашто на таксисти им се дава помала гарација? по цело време седат у кола, со запалена табла, радио станица за позиви па и радио за мусика, па кога ке ја запалат колата, додека извозат, они ке го наполнат акумулаторот ама тоа е користење работни саати од него...

Е ај кога сме кај полнење и јас да си прашам :) Мојот е 12V 75ah го измерив со мултиметар и дава 12.40V што на нетов прочитав дека е 70-75% полн. Може ли некој да ми каже колку саати треба да го полнам до 100%? Или да го оставам вака? Алтернаторот го измерив дава некаде 14.4V веројатно тоа е доволно?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг:
« Одговори #203 на: 23 Октомври 2016, 13:04:40 pm »
Во ред ти се пресметките.

Зависи од полначот колку време. Со 1А ќе треба 20ч. Со 4А ќе треба 5ч.

Отсутен red dragon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
Одг: Акумулатор!
« Одговори #204 на: 06 Декември 2016, 23:52:36 pm »
Дека може и дали може да се продадат 2 акумулатори 75 ампера пробиени и по која цена ? Ако знае некој нека пише, фала.
Продажба на половни делови за Опел астра Ф !!!! За повеќе информации приватна ПП !!!!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Акумулатор!
« Одговори #205 на: 07 Декември 2016, 10:18:34 am »
отпад за секундрни суровини.... односно, оние шро откупуваат старо железо, откупуваат и акумулатори... оловото во ни ги интересира...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен M.Meskov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 383
Одг: Акумулатор!
« Одговори #206 на: 26 Декември 2016, 19:26:01 pm »
Кај мене првиот акомулатор GM44ah едвај година дена  издржа,Заменет под гаранција со ист  таков, издрза две години и некој месец. Купив Монбат 65Ah Без проблем тера повеке од 5 години се до пред два дена. Го наполнив и дента  си пали без проблем ама ако ја оставам колата 24h  пак несака. И најверојатно ке земам пак таков

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3465
Одг: Акумулатор!
« Одговори #207 на: 29 Март 2017, 13:09:12 pm »
Да не има некој здрав акумулатор за продавање 70+ ампери?

Отсутен POWER TDI

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Акумулатор!
« Одговори #208 на: 27 Септември 2017, 10:26:42 am »
За сите прашања, помош и др. www.akumulatori.com.mk

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Акумулатор!
« Одговори #209 на: 27 Септември 2017, 20:21:49 pm »

овој на сликата е кинески, по лиценца на Рокит, Кореа
оваков купив во фебруари 2008 кај Хемпро, оригинал Korean Technology Lead Acid Battery 12V 44Ah Rocket Battery  беше само за 200мкд поскап од Весна ама техника без доливање ..се испразни  во Охрид во јули 2015, немав полњач а и стар акомулатор па го сменив...ќе траеше и многу  повеќе ама Фиестата имаше фабричка заебанција +кабелот преку - клемата одеше, па ако ставиш малку повисок акомулатор хаубата го притиска + кабелот врз - клемата и има само празнење..
ја поправив фабричката грешка ама сега НЕМА такви акомулатори, барем не кај нас...