Автор Тема: Акумулатор!  (Прочитано 42261 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25477
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Акумулатор!
« Одговори #15 на: Септември 03, 2011, 20:19:16 pm »
WRONG!

Плус, на бензинска ќе биде сигурно поскап него кај увозникот. А оригинални има, само треба човек да побара.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17636
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Акумулатор!
« Одговори #16 на: Септември 03, 2011, 20:30:19 pm »
Барам да купам акумулатор квалитетен(чисто сумљам дека ќе најдам квалитетен) али дајте препорака!
Пошто имам блек хорс катастрофа невидена!! Исти муабет слушнав и за Варта па има ли некој предлог кај има да се одбере добри акумулатори!
Да речеме бош!
И што е подобар како демек слушам муабети дека подобри биле сувите него овие со киселина...

Баш ме чуди што си разочаран од Black Horse. 4 та година го возам и апсолутно нема никаков проблем.

Пиши што кола возиш.

Отсутен marsher

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3177
  • smchiptuning
Одг: Акумулатор!
« Одговори #17 на: Септември 04, 2011, 11:35:56 am »
Изгледа нема правило.На работа ги менувам од сите типови и сите незадоволни од претходната марка.Има многу фактори кои влијаат на животот на акумулаторот.Јас повеќе ги преферирам кај мене на мојата кола , тие што можам да им контролирам нивото на електролитот, отколку таканаречените суви.Ми доаѓале коли и по 12 години стари, а на нив фабричкиот.Во просек еден акумулатор ми тера 5-6 години, сум ги имал скоро од сите марки.
Ми кажуваше еден од царина, дека на склад за извоз стоеле злетовски, на кои им биле лепени налепници од варта.Колку е вистина не можам да тврдам.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17636
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Акумулатор!
« Одговори #18 на: Септември 04, 2011, 11:42:27 am »
Многу е битно дали колата редовно се вози, дали е се во ред со инсталацијата и дали алтернаторот е исправен.

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3150
Одг: Акумулатор!
« Одговори #19 на: Септември 04, 2011, 11:44:26 am »
Ние на џипот имаме Сап сега се вика весна мислам,одличен акумулатор 6година по ред е оваа!
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен kjosev

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Акумулатор!
« Одговори #20 на: Септември 04, 2011, 13:03:49 pm »
Барам да купам акумулатор квалитетен(чисто сумљам дека ќе најдам квалитетен) али дајте препорака!
Пошто имам блек хорс катастрофа невидена!! Исти муабет слушнав и за Варта па има ли некој предлог кај има да се одбере добри акумулатори!
Да речеме бош!
И што е подобар како демек слушам муабети дека подобри биле сувите него овие со киселина...

Баш ме чуди што си разочаран од Black Horse. 4 та година го возам и апсолутно нема никаков проблем.

Пиши што кола возиш.
пежо 106... :)
Го имам 2 година почна да не држи а алтернаторот си пуни точно колку што треба...
« Последно менување: Септември 04, 2011, 13:06:49 pm kjosev »

Отсутен bobi 903

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 137
Одг: Акумулатор!
« Одговори #21 на: Септември 04, 2011, 14:05:18 pm »
moja preporaka kupi si sap akumulator i da nemas gajle samo ako e dizel zemi malku pojak i redovna kontrola na nivoto na elektrolit na nekoi 6 meseci.pozz

Отсутен Driver

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 371
Одг: Акумулатор!
« Одговори #22 на: Октомври 18, 2011, 19:26:12 pm »
Утрово имав проблем со палењето, колата несакаше да ми запали, ми се чинеше дека акумулаторот е слаб. Кога пробав да ја запалам многу тешко завергла и се ресетира саатот, радиото и се дргуо. Пробав повторно да запалам и пак истото и на крајот ја запалив колата на гурање. Поручек и пред малку немаше никаков проблем, си запали нормално, али ми е страв дека навечер или наутро кога е постудено има шанси пак да ме зафркне. Акумулаторот е стар само година ипол, што мислам дека е кратко време за да ослабне. Инаку марката на акумулаторот мислам дека беше Стартер. Ако е проблемот во акумулаторот, дали може да се среди со полнење или пак треба нов и ако треба да купувам нов препорачајте некој подобар.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11819
 • Пудингот на шоферството
Одг: Акумулатор!
« Одговори #23 на: Октомври 18, 2011, 19:29:03 pm »
купи си акумулатор од Бибај Тетово(носат со комбиња низ градовите),најевтини се и даваат 2 години гаранција миниум....за БМВ-то мое во Битола низ Дуќани се по 5300 акумулаторите,а таму донесен во Битола 3500....епа не е сеедно ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Driver

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 371
Одг: Акумулатор!
« Одговори #24 на: Октомври 18, 2011, 19:42:01 pm »
има ли шанси да е до алтернаторот, за да не се истрчам да купувам акумулатор за џабе или па ако може да се среди со полнење

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3549
Одг: Акумулатор!
« Одговори #25 на: Октомври 18, 2011, 19:47:11 pm »
Се има шанси да е напуни го сега па кога ќе го напуниш провери и колку ти полни алтернаторот

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Акумулатор!
« Одговори #26 на: Октомври 18, 2011, 19:57:04 pm »
Купи си  Топла  на астрата имам веке 4 месеци а дали е 3,4 пати запалена нема проблеми,жутиот има топла акомулатор ,има веке 5 години и сеуште е солиден ,а за некоја срекја и на кабриото е топла кујзнае колку е стар но одлично си ја врши работата

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5886
 • 69
Одг: Акумулатор!
« Одговори #27 на: Октомври 18, 2011, 22:55:18 pm »
Читам, читам и понекогаш не можам да читам пошто еден куп глупости со извињење прочитав...
Прво најбитна работа е што очекуваш од акумулаторот.
Односно, земи си ја книшката, таму убаво си пишува каков акумулатор и од колку Ah треба да биде...
Ако имаш алтернатор кој ке полни акумулатор од 36 Ah џабе ке ти биде да ставиш појак односно од 70 Ah...
Друга работа е тоа што не е точно дека квалитетен акумулатор трае 2 години...2 ипол години траат акумулатори во обид, односно Топла, кој е поголемо срање и од САП, па може да се сврсти и многу рекламираниот бренд Moonbat...
И не е точно дека акумулаторите цркнуваат само зимно време...Обично зимно  време заради несоодветно одржување пробиваат, но тоа со цркнувањето се случува само кај абортусите од акумулатори.  Да се објаснува што е поентата со температурите ке одземе многу време, а се тоа кого го интересира може да го прогугла и да си прочита па да си сознае зошто е тоа така и зошто пробиваат келиите.
Од мое досегашно искуство со акумулатори можам да го издвојам како победник Bosch Silver, па на второ место би го ставил производителот Varta, а за жал бидејќи го нема производителот од бивша Југославија, тука меѓу врвот би го ставил и Муња...Но тоа е само хистори...
Значи Bosch, па Varta. За друго пари не би дал...
Bosch-от го имав некој си 7 години и функционираше без никаков проблем... Моментално го имам и на 206-ката и е стар 5 години и не јавува никаква аномалија...А на 306-ката ставив Varta и еве ја тера 4 ипол години со тоа што пред месец дена заради заборавено светло во колата, + не се возеше некој си 3 недели, ако не и месец дена, затоа и заборавено светлото, после полнењето нема проблем.

Значи за ефикасна работа еден акумултор треба соодветно да се одржува...Кај поновите акумулатори не постои можност за проверка на нивото на дестилирана вода, но тоа не значи дека се тие суви како што поголем дел од неписмените, или уште полошо полуписмените продавачи продаваат магла во свемирот...Пред секој почеток на зимата е потребно акумулаторот да се дополни. Дали некој ова го практикува ??? Верува дека не се додека не почне колата да не ви вергла :)
Тоа е тоа...
:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4444
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Акумулатор!
« Одговори #28 на: Октомври 18, 2011, 22:59:28 pm »
За Пежо 106 купи си Варта од Хемпро. Од искуство  ;)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3549
Одг: Акумулатор!
« Одговори #29 на: Октомври 18, 2011, 23:03:43 pm »
Овие затворениве Варта треба упоште да се отворат некако да се провери водата или?
И јас ја имам вартата и сум задоволен