Автор Тема: Акумулатор!  (Прочитано 42262 пати)

Отсутен kjosev

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Акумулатор!
« на: Септември 03, 2011, 00:10:45 am »
Барам да купам акумулатор квалитетен(чисто сумљам дека ќе најдам квалитетен) али дајте препорака!
Пошто имам блек хорс катастрофа невидена!! Исти муабет слушнав и за Варта па има ли некој предлог кај има да се одбере добри акумулатори!
Да речеме бош!
И што е подобар како демек слушам муабети дека подобри биле сувите него овие со киселина...

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Акумулатор!
« Одговори #1 на: Септември 03, 2011, 00:21:33 am »
EXIDE, Аутомакедонија

Отсутен Jimi-VTS

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Акумулатор!
« Одговори #2 на: Септември 03, 2011, 01:21:59 am »
Купи си Весна или Топла супер се. Јас колата не ја палам редовно (еднаш на 2-3месеци) и редовно ми се празни, само го ставаш на полнач и за 24 часа е полн. Со други зборови да беше некој друг до сега ке се расипеше побрзо а овој нема гајле. Иначе имам Весна и стар е едно три години. А имав и сув, добар е нема збор само зашто да даваш толку пари и тој умира наеднаш да знаеш.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1485
Одг: Акумулатор!
« Одговори #3 на: Септември 03, 2011, 01:29:47 am »
EXIDE, Аутомакедонија

Таков имаме во Астрата, одличен акумулатор. Оргиналниот од GM не издржа ни 2 години.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25477
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Акумулатор!
« Одговори #4 на: Септември 03, 2011, 08:56:24 am »
Оргиналниот акумулатор во Леонот беше Bosch, и истера одлични 5 години и неколку месеца. Земав Топла во Хемпро, и сеа за сеа сум задоволен.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Акумулатор!
« Одговори #5 на: Септември 03, 2011, 12:00:34 pm »
ја веќе иам добри 5 години VARTA на матизот (од хемпро). до сеа никаков проблем.  Пред тоа, фабричкиот, јес да не знам каков беше, тераше 7 години. На крај пред да го смениме, ни сијаличката у кабина едвај светеше... :P

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25477
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Акумулатор!
« Одговори #6 на: Септември 03, 2011, 12:03:59 pm »
И ја сум си ја утнал математиката.. Леонот ми е 2004-та, а го сменивме акумулаторот лани, значи 6 години и неколку месеца.

И можеби ќе тераше уште, ама викам ај да не се мачи колата..

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: Акумулатор!
« Одговори #7 на: Септември 03, 2011, 12:53:10 pm »
колата неможе да се мачи,не е мачка :)    
си можел уште да тераш со него.додека не откаже.ништо неможе да се расипе од празен акумулатор.

јас го имам овој(има 5 год ако не и више) и од последното случување кога се испразни скроз од краток спој,после е наполнет и еве го уште тера.а мислев дека ќе треба да го фрлам.ама ќе видам зимото како ќе поминам.се знае ако зимата ја истера ќе го биде.
акумулатор се гледа дали е добар или е при крај зимно време.

« Последно менување: Септември 03, 2011, 12:57:05 pm maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Акумулатор!
« Одговори #8 на: Септември 03, 2011, 12:56:02 pm »
И ја сум си ја утнал математиката.. Леонот ми е 2004-та, а го сменивме акумулаторот лани, значи 6 години и неколку месеца.

И можеби ќе тераше уште, ама викам ај да не се мачи колата..
кога го мењавме кај мене, ја тазе шофер, му викам на татко ми... абе вака и вака, тешко пали, слаба струја, на гурање ова она.... а он мене: АЈ БЕ ТИ, ШО ЗНАЕШ.... нема ни недела дена покасно, бил у маркет, тоа истура надвор... влегол у кола, да запали... ЈОК... па засукал ракавите, у тоа калот од паркингот, гурни гурни....

утредента, нов акумулатор...

како и да е, вака или така... ја сепак би го препорачал VARTA. го имав и на заставата порано, и на Cinquecento ....

Отсутен kjosev

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Акумулатор!
« Одговори #9 на: Септември 03, 2011, 13:03:54 pm »
Имав примери на пријатели не задоволни од варта али како и да е кај има да се купи варта!
А има ли некој познавање кај се продава бош кај нас акумулатор?!

Присутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 805
Одг: Акумулатор!
« Одговори #10 на: Септември 03, 2011, 13:07:15 pm »
Banner, по препорака го земав за БМВ-то и засега одличен се покажа,
ваљда у хемпро беше, онаа на ќошот од ленинова и орце николов.

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Акумулатор!
« Одговори #11 на: Септември 03, 2011, 13:09:07 pm »
А бе оди во Хемпро имаш различен избор на акумулатори, зависи од џебот. Ако не си сигурен - земи го најскапиот :) Пошто гледам бараш некоја марка, а да ти биде позната ... по батериите ваљда или незнам (Варта, Бош ...) :D BTW мислам дека и таму имаше EXIDE, а ако не ти е маркава позната - прогуглај ;D
« Последно менување: Септември 03, 2011, 15:34:00 pm djidji »

Отсутен kjosev

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Акумулатор!
« Одговори #12 на: Септември 03, 2011, 13:27:43 pm »
А бе оди во Хемпро имаш различен избор на акумулатори, зависи од џебот. Ако не си сигурен - земи го најскапиот :) Пошто гледам бараш некоја марка, а да ти биде позната ... по батериите ваљда или незнам (Варта, Бош ...) :D BTW мискам дека и таму имаше EXIDE, а ако не ти е маркава позната - прогуглај ;D
hempro денес работи до 2...

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10648
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Акумулатор!
« Одговори #13 на: Септември 03, 2011, 14:12:34 pm »
Види кој ти дава највеке гаранција од кај него земи....

А не знам кај имаше во карпош4 по илинденска, во некоја продавница за ауто делови... го носис стариот било каков, и од која марка... ти одбиваат 500 денари...

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Акумулатор!
« Одговори #14 на: Септември 03, 2011, 20:15:55 pm »
Druze idi na benzinska i zemi go najeftiniot ! Koj i da kupis isto e maksimalno 2 godini ke ti trae. Poarno e poeftin i na sekoi 2 godini da go menuvas otkolku nekoj skap i da ne istera ni 1. Kaj nas e sve "original".