Автор Тема: Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v  (Прочитано 4077 пати)

Отсутен itrajkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v
« на: 29 Јуни 2014, 13:13:14 pm »
Дечки здраво,

Во оваа категорија ја постирам темата. Ако е потребно преместетеја во друга категорија.
Имено ме интересира за ре-сет на ECU, дали некој до сега имал искуство, придобивки од истото. На официјалните странски форуми итекако е популарна оваа тема. Прочитав за многу подобности и бенефите по ре-сет на ECU. Што сметате вие на оваа тема?

Краток дел ќе цитирам:

"So, today being a quiet day in the Christmas break, I decided to attempt the ECU and throttle re-set procedure -which is as follows if you haven't seen in other threads :

1. Disconnect battery for 45 mins
2. Reconnect battery, and turn ignition to MAR for 90 secs
3. Turn off and leave 90 secs
4. Start engine WITHOUT pressing throttle and let the car idle for 15 mins (I repeat, do not touch the throttle whilst the car is idling)
5. Turn engine off and leave for 10 minutes
6. Start the car and go for a drive, using a number of styles (eg town, motorway, thrash etc)

So I did this, and my GT is reborn ! Faster, smoother, more torqier, even idle - it's bloody fantastic ! I can't believe how different the whole car feels."

Целата тема и дискусија може да ја погледнете овдека:

http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-147-156-and-gt/201163-ecu-reset-its-a-miracle-cure.html

Дали ова поминува на Disel?
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v
« Одговори #1 на: 29 Јуни 2014, 13:16:56 pm »
Мислам ти пишав во Алфа групата на FB.

Да функционира и убаво е да го правиш од време на време :)
Особено ова важи на промена на стил на возење. Ако возиш секогаш исто тоа е тоа.

Јас си имав ваков проблем со татко ми. Јас ја возам, супер колата, татко ми ја вози...ми гуши...трохира...

Кога научив што е маката :D

Сеа пред некој ден ја ресетирав (татко ми замина странство и сеа Нубирата е моја).

На Алфата не сум праел ваква работа, со жената имаме ист стил на возење :) тро подинамично :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v
« Одговори #2 на: 29 Јуни 2014, 13:24:46 pm »
Процедурата за ресетирање на ECU-то на alfa romeo бензинците е оваа (според фабричките сервисни упатства):


Check that: the air conditioning is switched off, the accelerator pedal is never pressed and the accelerator cable is correctly positioned (refer to op.  1068A30  accelerator control cable - r + r ).

Connect the tool to the diagnostic socket and place the knob in position 3.

Connect the Examiner diagnostic equipment.

Using the Examiner, enter the "Control Unit Test" ambient.

Place the ignition key in the ON position.

Using the Examiner, enter the "Active Diagnosis" ambient, then select "Reset self-adjustment parameters" and "Idle actuator".

Using the Examiner, press "Carry out active diagnosis".

Place the ignition key in the OFF position and wait for 30 seconds.

Place the ignition key in the ON position and wait for 30 seconds.

Using the Examiner, re-establish the dialogue with the engine control system.

Using the Examiner, enter the "Parameters" ambient and select the following tests from the menu - "Idle recognition test - carried out" and "Idle recognition signals - synchronized".

 If at least one of the parameters does not conform, place the ignition key in the OFF position and repeat the procedure. If this non conformity persists, check that the diagnostic cable is correctly connected and check the operation of the instrument.
 
Place the ignition key in the OFF position and wait for 30 seconds.

Start up the engine without acting on the accelerator pedal.

Disconnect the diagnostic equipment.

Test the vehicle by driving for several kilometres then, with the engine warmed up, check that it is idling correctly.
 
  During this procedure, from the moment when the instrument panel is supplied with power until the end of learning, do not press the accelerator, brake or clutch pedals.
 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен itrajkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v
« Одговори #3 на: 29 Јуни 2014, 13:29:08 pm »
Carpathian, фала ти на одговорот. Мене не си ми одговорил за оваа тема на fb, не сум зачленет таму.

Твоето искуство како што можам да разберам е за друга кола. Би сакал подетално за предностите и евентуалните негативности да продискутираме со некој кој ова го има направено на Alfa 147 JTD. Ако има такви ве молам пишете.
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v
« Одговори #4 на: 29 Јуни 2014, 13:35:19 pm »
Моето искуство за Alfa 147 JTD е дека нема потреба од ECU ресет, бидејќи за разлика од бензинците, се води од други параметри за подесување на смесата гориво. Нема игнишн тајминг, нема подесување на лер-гас со клапна и слични работи, кои уствари се ресетираат кај бензинците.

Кај дизелите има едно подесување - а тоа е при промена на нови дизни, во ECU-то се внесува кодот од дизните, па според кодот автоматски се подесува тајминот на конкретниот инџектор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v
« Одговори #5 на: 29 Јуни 2014, 13:35:42 pm »
Carpathian, фала ти на одговорот. Мене не си ми одговорил за оваа тема на fb, не сум зачленет таму.

Твоето искуство како што можам да разберам е за друга кола. Би сакал подетално за предностите и евентуалните негативности да продискутираме со некој кој ова го има направено на Alfa 147 JTD. Ако има такви ве молам пишете.

Ти викам имам Alfa 147 JTD. Не сум имал потреба. Ама ако треба ќе направам. Ништо нема што да изгубиш. Само го ресетираш компјутерот.

Следи ја процедурата на Симо се ќе биде во ред.

Многу е важно да ја оставиш сама да си ги прочита сите параметри (не турирај).

После секоја ваква процедура, секоја кола се подобрува често пати и драстично особено кај бензинците кај што има повеќе параметри.

Отсутен itrajkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Re-set ECU na Alfa Romeo 147 JTD mjet 16v
« Одговори #6 на: 29 Јуни 2014, 14:26:20 pm »
Одлично, ќе пробам уште веднаш. Се надевам дека процесорот ќе се олабави и ќе си ги подреди регистрите на factory default. Нешто елетриката на прозорите ми се буни. Посебно возачкото.
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 16V Mjet