Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1671239 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11130 на: 19 Септември 2020, 15:36:39 pm »
Затоа најдобро во ПСС изгледа - цел пакет услуги одеднаш, да не се замараш :)
Исто е и таму.

i30 кога ја купив, со друга кола ги завршив сите процедури, се вратив во салон со табличките, ги намонтираа и тргнав за Охрид, не знаев за финтата со облигациите :)

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4921
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11131 на: 20 Септември 2020, 10:28:46 am »
Благодарам за одговорите. Прашав пошто неќна вечерта ме запреа полицајци од Неготино, цел град вриеше џандари.
Го земав пред 2 месеци некаде матизот и го заборавив до кога е регистриран. Никогаш досега не се десило да заборавиме кола за регистрација, ама ете бидна и тоа чудо. :)

Ми била истечена 6,7 дена регистрацијата и ме пишаа 100 евра. Ке ја платам во Понеделник, ке била 50 евра во рок од 8 дена.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 175
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11132 на: 20 Септември 2020, 22:44:35 pm »
колку одат матизите моментално

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11133 на: 20 Септември 2020, 22:56:58 pm »
Иначе вчера и ова се случи, од Тетово до Гостивар имаше 3 полициски патроли, од кои прватаљ беше со радар, втората без и третата со радар, на растојание од 5 минути возење една од друга. Двете патроли со радар ги одминав со 110км/ч по темпомат и ниту една не ме застана. Ги чекаат оние што не се напиле лексилиум дента.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11134 на: 20 Септември 2020, 23:05:03 pm »
И тука нешто ептен е заострена работата. Доста контроли има...

Додуша, не се на правите места.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11135 на: 20 Септември 2020, 23:13:23 pm »
Не им иди „паметот“ на милицајците и не им иди. Вечерваа ме запреа на автопат после тунелот кај Катланово, некои 900 метри после тунелот... со истрчвање на лента, со светење со летричето. Кочи, кочи... не се докочува, ќе го согазев ќе го невидев :)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11136 на: 20 Септември 2020, 23:40:03 pm »
Не им иди „паметот“ на милицајците и не им иди. Вечерваа ме запреа на автопат после тунелот кај Катланово, некои 900 метри после тунелот... со истрчвање на лента, со светење со летричето. Кочи, кочи... не се докочува, ќе го согазев ќе го невидев :)

Денес бел крајслер возеше у рикверц пред првиот тунел накај Велес .... будала работа. Упалил сва четири и се враќа залепен до банкина, а не му текнало дека шлепер ако има кола лево од него нема да може да сврти и ќе го однесе
« Последно менување: 20 Септември 2020, 23:50:25 pm AUUU »

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4921
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11137 на: 20 Септември 2020, 23:46:37 pm »
Минатиот месец одев накај Скопје и после мостот кај Катланово стојат многу пати. Тој пат изгледа заборавиле каде треба да стојат и веќе беа 600/700 метри понапред и фатија да враќаат рикверц, нормално без 4 жмигавци. Ама има една добра работа, што беа на помошната лента па...
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11138 на: 20 Септември 2020, 23:48:59 pm »
Не им иди „паметот“ на милицајците и не им иди. Вечерваа ме запреа на автопат после тунелот кај Катланово, некои 900 метри после тунелот... со истрчвање на лента, со светење со летричето. Кочи, кочи... не се докочува, ќе го согазев ќе го невидев :)
Jas obicno tunelot go vozam so 80 bidejki mnogu pati imam nacekano policija odma posle tunelot, a ako ne stojat tuka si ubrzuvam. Arno deneska sho ne idev nakaj Sk oti garant ke go oberev bostano :)

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11139 на: 20 Септември 2020, 23:59:30 pm »
Јас мислев го обрав, ама не ме гњавеше, можеби заради благодарнст што не го согазив :)

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11140 на: 22 Септември 2020, 11:45:46 am »
Jas obicno tunelot go vozam so 80 bidejki mnogu pati imam nacekano policija odma posle tunelot, a ako ne stojat tuka si ubrzuvam.

Исто исто, секако тука е голема удолница пред тунелот и не ни успорува воопшто возилото, па си намалувам постепено за во тунелот да стигнам од 110 до 80-90. А и во десната лента не е нешто посебен асфалтот за брзо возење.

@Ipkisija Meskosa отприлика кај што кажуваш 100ка е ограничувањето (се зголемува од 80 на 100), па после мостот е 120ка. Што ти рекоа кога те застанаа? Да не доби казна за брзо возење?

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11141 на: 22 Септември 2020, 12:23:33 pm »
Не, не добив казна, само на увид возачка и сообраќајна. Возев 110 кога видов дека во блиската далечина мафка со ламбата, ама немаше радар.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11142 на: 22 Септември 2020, 12:32:32 pm »
Да им поминува времето, да си пополнат квота :)

Додека сме кај случки со полиција, цел викенд во Охрид имаше настан со танчери, на сцена Долни Сарај во Варош. Како тука се постари луѓе во околните куќи, еден куп пати бевме пријавени дека сме нарушувале јавен ред и мир, за на крај во неделата да се истури цела марица полицајци, мислиш терористички напад има тука.

Па ајде покажавме одобрение од општина, од Министерство за култура, од се можно. Поседија, не подружија пола саат, да видат како се одвивал настанот, таман да лапнат гага кафе и благце :) Ни рекоа само 2 часа подоцна да продолжиме бидејќи било време за одмор во тој период.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11143 на: 22 Септември 2020, 13:11:07 pm »
Тие од Варош се посебни луѓе.
Не научија дека таму не се живее во мир.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2133
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #11144 на: 22 Септември 2020, 20:13:16 pm »
Здраво дечки, ми се јави вујко ми пред малку и ми се „пофали“ дека додека возел патничко комбе во Германија (од Македонија) го сопрела полиција, ги легитимирале сите и кај двајца патници од МК пронашле договори за работа ама немале визи и на него му пишале казна и плус забрана за влез во Германија. Уште не сум ја видел казната, ама да препорачате некого (адвокат или друштво со интернационална лиценца) за да му пишат жалба/приговор и они би знаеле дали истата ќе се прати преку амбасадата (или можеби МНР или Мин за правда), благодарам
Претпоставката е мајката на сите заебувања