Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 604951 пати)

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Перење возила
« Одговори #1740 на: 22 Август 2018, 11:21:41 am »
Струмичани шо не се пофалите дека и вас ви отворија самопослужна автоперална 24/7 за 70мкд перење.  8)
Пред недела дена ја пробав прв пат, а вчера специјално се издигав од валандово за да перам кола кај вас.  ;D

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 842
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Перење возила
« Одговори #1741 на: 22 Август 2018, 13:20:33 pm »
Дечки од што може да ми се прават вака флеки ? Не се приметуваат многу, ептен на сонце ако ја загледаш или на неонки може да се забележи, ама ме нервира многу
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Се тргаат или не?
Да не ти матира бојата, ако е постара?

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
  • Pixel Perfect.
Одг: Перење возила
« Одговори #1742 на: 22 Август 2018, 15:35:50 pm »
Струмичани шо не се пофалите дека и вас ви отворија самопослужна автоперална 24/7 за 70мкд перење.  8)
Пред недела дена ја пробав прв пат, а вчера специјално се издигав од валандово за да перам кола кај вас.  ;D
За после 19ч. или ако имаш навика да миеш кола навечер, врши работа.
Во текот на денот не се исплаќа, 100 денари е миење екстериер на улица Младинска, со компресор, квалитетна пена и сушење со микрофибер крпи.

Сепак планирам да ја пробам некој ден. Колку минути даваат за 70мкд и има ли опција со шампон/восок или само вода за тие пари?

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4916
Одг: Перење возила
« Одговори #1743 на: 23 Август 2018, 10:31:58 am »
@МулевР да не ја имаш на сонце перено на загреана боја од тоа вака флеки се ствараат.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1343
  • Велешанче
Одг: Перење возила
« Одговори #1744 на: 23 Август 2018, 12:31:57 pm »
Дечки од што може да ми се прават вака флеки ? Не се приметуваат многу, ептен на сонце ако ја загледаш или на неонки може да се забележи, ама ме нервира многу
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Се тргаат или не?
Да не ти матира бојата, ако е постара?
Како мрсно е некое
@МулевР да не ја имаш на сонце перено на загреана боја од тоа вака флеки се ствараат.
Обично ја перам под сенка, не ми текнува да сум ја перел на сонце
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Перење возила
« Одговори #1745 на: 24 Август 2018, 18:49:00 pm »
Денес испрана колата на Рузвелтова, пред СЕТ... Сосема солидно, немам никакви забелешки на прв поглед.
taa sto e `drive in`?
Да, сум перел неколку пати, солидни се

Испрана денес тамо. Ниво задоволително но далеку од одлично, кај бушавиот беше 2 класи подобро перењето(и за нијанса поевтино).... Како мењам од едни на други се повеќе ми е криво што затвори.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Перење возила
« Одговори #1746 на: 24 Август 2018, 19:39:13 pm »
Денес испрана колата на Рузвелтова, пред СЕТ... Сосема солидно, немам никакви забелешки на прв поглед.
taa sto e `drive in`?
Да, сум перел неколку пати, солидни се

Испрана денес тамо. Ниво задоволително но далеку од одлично, кај бушавиот беше 2 класи подобро перењето(и за нијанса поевтино).... Како мењам од едни на други се повеќе ми е криво што затвори.
Тоа се подразбира дека квалитет како кај Бушавиот тешко на друго место. И јас кога тргнав на парчт приметив дека сите стакла биле поминати со влажна крпа и беа замачкани....

Отсутен deemeetar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: Перење возила
« Одговори #1747 на: 28 Август 2018, 21:26:13 pm »
Дечки во последно многу ме засакаја птиците, па 3 пати по ред ме украсуваат веднаш после перење и тоа не сум под дрво.
Што препорачувате за вадење измет? Барем да е се исчисти доволно за до наредно перење во перална.
Hyundai Elantra 2017 1.6 gls

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Перење возила
« Одговори #1748 на: 28 Август 2018, 22:10:00 pm »
Вода и некој квик детаилер, или влажно марамче веднаш штом ќе приметиш. Јес да остава трага влажното марамче, ама ќе ти го спаси лакот.
Ако цепидлачиш - вака:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен deemeetar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 53
Одг: Перење возила
« Одговори #1749 на: 29 Август 2018, 16:51:16 pm »
Вода и некој квик детаилер, или влажно марамче веднаш штом ќе приметиш. Јес да остава трага влажното марамче, ама ќе ти го спаси лакот.
Ако цепидлачиш - вака:


Кој quick detailer е препорачлив? Sonax bsd или нешто друго?
Hyundai Elantra 2017 1.6 gls

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Перење возила
« Одговори #1750 на: 29 Август 2018, 21:29:22 pm »
One and only Sonax Brilliant shine detailer, ne e samo quick detailer, tuku sodrzi i polimer proizvodi, i dobivas odreden stepen na zastita so trajnost od nekolku perenja. Okulu 400mkd na benziskite na Makpetrol i Lukoil, probaj, posle ke mi se zablagodaris  ;D

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
  • Pixel Perfect.
Одг: Перење возила
« Одговори #1751 на: 30 Август 2018, 10:37:57 am »
Sonax BSD, најдостапен е и го има на сите бензински во секое време, а и по деталните рецензии се покажува како подобра опција за наши услови.



П.С. Можеш да го разредиш 1:1, од 750мл да добиеш 1.5л и уште да ги имаш истите својства.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Перење возила
« Одговори #1752 на: 30 Август 2018, 11:02:55 am »
Најдобро ако е можне во побрз временски рок со јак вап ова да се отстранат гомна од чавки/гулаби итн. наместо со вакви средства каде што несакајќи шансите се многу поголеми да го изгребете возилото, макар и минимално да ти било

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Перење возила
« Одговори #1753 на: 30 Август 2018, 11:09:39 am »
Се сетив на Шефо vs какиња од птици ;D

Никако со сунгер од зелената страна ;D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Перење возила
« Одговори #1754 на: 30 Август 2018, 14:37:20 pm »
Ја пред некој ден се заебав со влажна марамица ...