Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 246718 пати)

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1710
Одг: Перење возила
« Одговори #1605 на: Јуни 12, 2018, 08:28:01 am »
Sigurno vo esen i zima nema na minus sto da peres. Ima ubavi denovi i vo esen i vo zima. Osobeno ako se pogodi kako ovaa zima sto pomina ... togas skoro sekoj den mozes vo dvor da peres. Ako nekoj pere vo avtoperalna togas zosto bi pravel lista? :D

Отсутен antibiotic1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 196
 • МАЗДАШ
Одг: Перење возила
« Одговори #1606 на: Јуни 12, 2018, 09:13:28 am »
Sigurno vo esen i zima nema na minus sto da peres. Ima ubavi denovi i vo esen i vo zima. Osobeno ako se pogodi kako ovaa zima sto pomina ... togas skoro sekoj den mozes vo dvor da peres. Ako nekoj pere vo avtoperalna togas zosto bi pravel lista? :D
Не сум будала да перам во автоперална. Како ја што ке ја пицнам никоја автоперална нема да се замара до толку. Од листава може само тоа сетот со глината да не го земам, секако ако одобри даме  :D
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1710
Одг: Перење возила
« Одговори #1607 на: Јуни 12, 2018, 09:28:19 am »
Glinata ke ti treba, ama vo idnina, ne sega ... inaku i jas doma peram, poso nema avtoperalna sto ke mi ja ispere kako jas sto ke ja isperam sam ;)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: Перење возила
« Одговори #1608 на: Јуни 12, 2018, 09:58:02 am »
После полирање и заштита кај даме, ако переш сам дома и имаш услови ти треба само екстремно добар вап, добар фоам ган и профи машина за сушење на водата. Какви глими какви микрофибери какви бакрачи  :)Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1710
Одг: Перење возила
« Одговори #1609 на: Јуни 12, 2018, 10:03:47 am »
Glinata nema vrska so susenje na kola, ama vie si znaete :)
Avtoperalnive rasturija so profi oprema, gledam site avtoperalni so vakvo susat i imaat najubavi vapovi na cel svet :D 
Ni vap imam ni vakvo za susenje, pa peram vo dvor podobro od 99.99% od avtoperalnive, samo se razbira malku pobavno. tamu sreduvaat kola za 20 min, jas za 40-45.
 Ajde pozdrav sega, dosta e od mene na temava, a sekoj sto mu e kejf toa da si go pravi, ako mu pricinuva srekja i zadovolstvo.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17639
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Перење возила
« Одговори #1610 на: Јуни 12, 2018, 10:44:17 am »
После полирање и заштита кај даме, ако переш сам дома и имаш услови ти треба само екстремно добар вап, добар фоам ган и профи машина за сушење на водата. Какви глими какви микрофибери какви бакрачи  :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Профи на сонце ...

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: Перење возила
« Одговори #1611 на: Јуни 12, 2018, 10:44:53 am »
Овде правиме муабет за домашно перење и што ти е најпотребно, не за автоперални.

Ти каква сакаш заштита имај, сушење на автомобил со микофибер на долг рок си има свои недостатоци и кога тогаш ќе се појават сврлови. Прашината си го прави своето. Најдобро е вакво за сушење вода ама се изгор скупи, али има и причина зошто.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17639
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Перење возила
« Одговори #1612 на: Јуни 12, 2018, 10:46:01 am »
Оние за лисја дување се поевтини ..

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: Перење возила
« Одговори #1613 на: Јуни 12, 2018, 10:55:34 am »
Не се приближно добри како овие профи ама вршат работа и подобро од микрофибер.

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299
Одг: Перење возила
« Одговори #1614 на: Јуни 12, 2018, 11:14:32 am »
 Да не бидам само погрешно сфатен, точно е дека овие апарати се најдобра варијанта, но мислам дека поголем дел во јавноста кај нас нема видено ниту користено микрофибер крпи.
Не мислам на крпо од тинекс и џамбо по 100ден. Мислам на профи крпи кои се 350-600 или 800gms цена 8-10 или 15 еура ги имаат горе доле сите брендови.
После дебата за крпи засега

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: Перење возила
« Одговори #1615 на: Јуни 12, 2018, 11:19:01 am »
Можеби не сум во право но мислам дека профи дитејлери користат профи крпи кои се несоменно подобри од џамбо/тинекс. Но нивната намена не е за пребришување вода туку после секое полирање пребришуваат прашина и вишок на восок/компаунд.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1710
Одг: Перење возила
« Одговори #1616 на: Јуни 12, 2018, 11:21:51 am »
Bash za domasno perenje nekoj ke vlozi min 200 eu za vap i 300 eu za vakov master blaster :DDD Ako sme so plata nad 2000+ togas nema problem, daj uste nesto od link, se ke kupime sto treba i garaza moze ke kupime da ne se na dozd,sonce, prasina i tn. Do togas get real deka so makedonska plata mikrofiber krpa e najdobroto sto moze da si go pruzat poveketo, a za krpa od 10-15 eu toa e veke luksuz. Vo site peralni perat so sungeri, cetki, prebrisuvaat so sekakvi krpi, a nie ovde science fiction prikazni raskazuvame deka Master blaster od 300 evra bilo najdobro. Da i Ferrari i Aston Martin i Bugatti se najdobri, ama se zadovoluvame so koli do 15k
edit> imas mf krpi za sekakvi nameni. Za voda prebrisuvanje, za poliranje, za vnatre, za nadvor ... sekakvi nameni so sekakvi ceni, a ako ima profesioanlen detailer so epten profi oprema e radi faktot sto toa mu e rabota i istiot zarabotuva od taa oprema.

Отсутен antibiotic1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 196
 • МАЗДАШ
Одг: Перење возила
« Одговори #1617 на: Јуни 12, 2018, 13:30:40 pm »
Bash za domasno perenje nekoj ke vlozi min 200 eu za vap i 300 eu za vakov master blaster :DDD Ako sme so plata nad 2000+ togas nema problem, daj uste nesto od link, se ke kupime sto treba i garaza moze ke kupime da ne se na dozd,sonce, prasina i tn. Do togas get real deka so makedonska plata mikrofiber krpa e najdobroto sto moze da si go pruzat poveketo, a za krpa od 10-15 eu toa e veke luksuz. Vo site peralni perat so sungeri, cetki, prebrisuvaat so sekakvi krpi, a nie ovde science fiction prikazni raskazuvame deka Master blaster od 300 evra bilo najdobro. Da i Ferrari i Aston Martin i Bugatti se najdobri, ama se zadovoluvame so koli do 15k
edit> imas mf krpi za sekakvi nameni. Za voda prebrisuvanje, za poliranje, za vnatre, za nadvor ... sekakvi nameni so sekakvi ceni, a ako ima profesioanlen detailer so epten profi oprema e radi faktot sto toa mu e rabota i istiot zarabotuva od taa oprema.
Комплетно се согласувам , не сме ние на тој стандард за да си дозволиш таква опрема за по дома ...
Кога сме кај микрофибер крпиве еве јас што си земав ок ми е за таа цена
https://www.ebay.com/itm/Car-Wash-Cleaning-Kit-9Pcs-Car-styling-Car-Detailing-Multi-use-Wheel-Brush-2017/192302010624?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
Old Mazda's never die, they just get faster.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: Перење возила
« Одговори #1618 на: Јуни 15, 2018, 08:58:42 am »
Bash za domasno perenje nekoj ke vlozi min 200 eu za vap i 300 eu za vakov master blaster :DDD Ako sme so plata nad 2000+ togas nema problem, daj uste nesto od link, se ke kupime sto treba i garaza moze ke kupime da ne se na dozd,sonce, prasina i tn. Do togas get real deka so makedonska plata mikrofiber krpa e najdobroto sto moze da si go pruzat poveketo, a za krpa od 10-15 eu toa e veke luksuz. Vo site peralni perat so sungeri, cetki, prebrisuvaat so sekakvi krpi, a nie ovde science fiction prikazni raskazuvame deka Master blaster od 300 evra bilo najdobro. Da i Ferrari i Aston Martin i Bugatti se najdobri, ama se zadovoluvame so koli do 15k
edit> imas mf krpi za sekakvi nameni. Za voda prebrisuvanje, za poliranje, za vnatre, za nadvor ... sekakvi nameni so sekakvi ceni, a ako ima profesioanlen detailer so epten profi oprema e radi faktot sto toa mu e rabota i istiot zarabotuva od taa oprema.
Незнам што е потребата се лично да сфаќаш и се напињаш и самиот се нервираш. Па од никаде спомнуваш плати, кој какви коли вози итн. Олабави малце. Луѓето и во Македонија полираат коли и ставаат заштита кај професионалци и сето тоа паѓа во вода за многу брзо време доколку повторно ја носиш колата во обична перална кои што пребришуваат вода со каква сака нека е микрофибер крпа кога таа поминала преку 100 коли и е полна со прашина која штети на лакот. Подобро сушење од без контакт нема.

Ако мастер бластер е 300 евра и е скап, има тогаш други далеку поевтини решенија од истата марка кои за домашна употреба се повеќе од одлични, или па како куоре што спомна со машина за дување лисја исто така врши работа, барем што сум гледал по јутуб и на форуми.

А ако некој сака домашно да ја пере колата а нема пари ни за вап ондак незнам за што воопшто комуницираме овде.

И друга работа, ако колата е исполирана и веќе заштитена со керамика, ондак и обично перење со фоам ган е доволно и не треба пребришување водата во најголем дел самата ќе ја снема од каросеријата, пребришување само стакла.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1710
Одг: Перење возила
« Одговори #1619 на: Јуни 15, 2018, 10:36:22 am »
 poso jas doma ja peram, a nemam ni za vap, neznam ni jas za shto voopsto komuniciram so tebe. pozdrav i se najdobro
ps kako sto kazav, koj sto saka kako saka neka pravi, pa ete i so fen neka sushi ako mu e kejf. Odamna nema nikakva poenta razgovorov. I bravo sto ti imas vap i takvo za sushenje. Sega polesno mi e vo zivotov i mozam da prodolzam bez nikakvi problemi napred kon posvetla idnina
« Последно менување: Јуни 15, 2018, 10:43:34 am Inter1 »