Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 200399 пати)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9895
Одг: Перење возила
« Одговори #1635 на: Јуни 25, 2018, 18:42:41 pm »
Перење во центар на Скопје нема испод 200 денари, најчесто е 250, а толку е и кај бушавиот.

Ова е супер дека работи 24 саати, а особено за во зима кога ќе можам да ја заперам да не биде со сол месец дена дур да се наканам некој викенд да отидам до перална :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5454
 • Плинаш!!!
Одг: Перење возила
« Одговори #1636 на: Јуни 25, 2018, 20:16:21 pm »
Стварно за зима е топ, само ако работи

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17478
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Перење возила
« Одговори #1637 на: Јуни 25, 2018, 20:58:28 pm »
 24/7  8)

Браво ..

Отсутен Dickle

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 86
Одг: Перење возила
« Одговори #1638 на: Јуни 26, 2018, 09:28:07 am »
Ја пробав во саботата, пред официјално да отвори. Дечките беа фини и услужливи, ме почастија перење иако келепур денот беше закажан за понеделник, а и фин муабет си свртевме. Со еден жетон (90 секунди) шампон+топла вода успеав да ја поминам цела кола, ама шо дека кога ефективно ништо не испра, таа ситната прљавштина напрскана од страните не се помрдна. Не гледам како било кој тачлес метод на перење би можел тоа да го тргне, ма да од друга страна не ни имам искуство со перални од ваков тип, така да слободно експертите помеѓу вас нека ми укажат на грешката.
Пералнава е добра ако имаш нафрлено калишта по кола или ако вчера си ја испрал асално, а денес ти заросило и ти ја покакало колата. Јебига, спремен бев да ме импресионира, ама ништо од тоа.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Перење возила
« Одговори #1639 на: Јуни 26, 2018, 10:13:42 am »
Пошто не живеам во Македонија а прилично редовно користам вакви перални, по мое искуство највеќе се важни 3 работи

1. Квалитетен шампон што остранува прљавштина
2. Топла вода во комбинација со квалитетен шампон (едното без другото нема да ти даде никаков резултат)
3. Квалитетен вап т.е. притисок

За жал, многу од моите искуства по различни вакви перални укажуваат дека притисокот не е доволен освен на една перална на која што почнав да перам редовно. Но таа е со вапови официјално од Kärcher и имаш доста опции освен шампон и топла вода, имаш и опција за миење бандажи со друго средство што искача од вапот, восок и заштита си некаква, опција да переш со четка од која искача пена ама јас не би се осмелил со четка што се користи 200 пати на ден да перам мое ауто.

Инаку, и да не е толку добар притисокот на вапот и восокот а неќете да ја гребете колата со сунѓери и микофибери, тогаш гарантирам дека со добра и квалитетна заштита на веќе полирано возило, ваквите перални се полн погодок зошто многу многу лесно искачаат сите прљавштини. Ама како што знаеме, заштита со восок и керамика неможе секој да си дозволи и да се ебава со перење кола сам.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4196
 • French diamond
Одг: Перење возила
« Одговори #1640 на: Јули 02, 2018, 12:49:01 pm »
Пазете, кој знај какви хемии и ѓубрина се продаваат во ова наша Македонија, кај што никој никого не контролира.... еве што му се случи на шишето во кое имаше "активна пена" од VOULIS и со која јас ја перев колата 4-5 месеци се до вчера кога го видов ова

Шишето испукано целото на газерот, како да скапало

А еве што остана и од амбалажата, од тоа што ми имало истечено на неа при турањето од шишето во пеноматотСе бриши пишаното ако поминиш со прст

Да напоменам дека пената стои во шишето некои 5-6 месеци.

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 280
Одг: Перење возила
« Одговори #1641 на: Јули 02, 2018, 12:53:03 pm »
Zatoa koristete PH samponi, koi se bezbedni i pogolem koncentrat da stavite, ako ne sakate gumi kederi plastiki pa duri i lakot da vi otide.
Ima mnogu pati pisuvano na ovaa tema.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3227
Одг: Перење возила
« Одговори #1642 на: Јули 02, 2018, 12:53:21 pm »
И после фаровите :D

Отсутен shajka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 171
Одг: Перење возила
« Одговори #1643 на: Јули 02, 2018, 14:25:10 pm »
Пазете, кој знај какви хемии и ѓубрина се продаваат во ова наша Македонија, кај што никој никого не контролира.... еве што му се случи на шишето во кое имаше "активна пена" од VOULIS и со која јас ја перев колата 4-5 месеци се до вчера кога го видов ова

Шишето испукано целото на газерот, како да скапало

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

А еве што остана и од амбалажата, од тоа што ми имало истечено на неа при турањето од шишето во пеноматот

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Се бриши пишаното ако поминиш со прст

Да напоменам дека пената стои во шишето некои 5-6 месеци.


Шишето е наменето за вода, прехрана затоа и се распаднало. За хемикалија други се шишињата/амбалажата.
ОК си е средството, до нас е.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4196
 • French diamond
Одг: Перење возила
« Одговори #1644 на: Јули 02, 2018, 14:58:14 pm »
Епа ако така размислуваш, требаше вчера да пишиш ќе ти го подарев преостанатото сретство, па пери слободно. Значи малце ни е дупење, гледам има мноогу овци за стрижење во државата, па затоа и ни продаваат се и сешто.

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1711
Одг: Перење возила
« Одговори #1645 на: Јули 02, 2018, 15:37:12 pm »
Mnogu aktivna penava ispadnala :D

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Перење возила
« Одговори #1646 на: Јули 02, 2018, 15:45:03 pm »
Се согласуам со шајка овдека. За да бидеме на чисто и без ама, земи друг активен шампон и стави го во исто вакво шише. Да видиме што ќе се случи :)

Отсутен duffymkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 134
 • Noob
Одг: Перење возила
« Одговори #1647 на: Јули 02, 2018, 21:34:15 pm »
Кој шампон го користеше?
https://www.voulis.com/en/car-cleaning-care/foams

Ако е некој пх неутрален тогаш лажат дека е неутрален, ако не е тогаш не се чува во тоа шише и не се купува освен ако не ти треба.

Отсутен Tesla

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1361
 • Eбач на батерии :D
Одг: Перење возила
« Одговори #1648 на: Јули 02, 2018, 22:10:43 pm »
Се согласувам со двата клабери.
Шишето не е предвидено за таква хемикалија и почнал процес на декомпозиција.
А можеби и пената не е пх неутрална.
Btw, ја одма би ставил восоче на фаровите и штоповите, инаку ќе ме копка цело време. :D
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4196
 • French diamond
Одг: Перење возила
« Одговори #1649 на: Јули 02, 2018, 22:38:15 pm »
 Незнам точно која беше, ама знам дека барав да биде пх неутрал....јас останвам на ставот дека шампон/пена за возила не смее да го изеди толку шишето, тоа веќе не е шампон туку некаква хемија, киселина... Од мене Вулис имаат тежок црвен картон. Инаку 1.5л ти е за 75 перења, затоа толку време стоеше во шишето.