Автор Тема: Купување на увезен автомобил?  (Прочитано 142780 пати)

Отсутен GOLF 1 GTI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 258
  • NO TURBO,NO FUN :))
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #15 на: 26 Ноември 2011, 18:02:22 pm »
дали некој знај точно шо треба да се исполнува за да се донеси возило од странство.која е крајна граница.ми требат сигурни информации.позз
smekeri tuniraju,picke se drogiraju :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8805
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #16 на: 26 Ноември 2011, 21:02:23 pm »
има секакви случаи и нема правила. Другар мој донесе голф 3-ка 1.9тди уште првиот пат кога дозволија увоз одамна, 10 години стар со као демек 140.000, до сега има 230 илјади и си ја пичи колата и гајле нема зима лето. Така да кршови се носат ама нормално треба и да се сервисира редовно.
Кај нас ке ја донесат ке и направат еден сервис демек ке рече ке си ја одржувам редовно и кога ке го опалат нареден пат ке оди кога ке му зариба :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14028
  • Пудингот на шоферството
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #17 на: 26 Ноември 2011, 21:07:14 pm »
Прашањето на Голф 1 Гти е кои норми да ги исполнува возилото,а одговорот е за лесни возила,односно автомобили треба Еуро 2,а за тешки возила камиони Еуро 3 :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #18 на: 26 Ноември 2011, 23:01:25 pm »
Стварно изгледа дека јас сум еден од најретките што купи кола од увоз а е задоволен. језда километражата е вратена на за дупло али била 230 ја симнале на 190.000

Не си сам ;)
Сепак рано е да кажам дека сум задоволен, како и да е колата секој ден ја возам на релација КУ-СК, околу 2500км месечно така да ако постои некој сериозен проблем брзо ќе се јави. 
Зини да ти кажу.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8805
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #19 на: 27 Ноември 2011, 03:24:45 am »
Ti ja duvas na otvoren pat, gajle nema

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #20 на: 27 Ноември 2011, 03:43:51 am »
Стварно изгледа дека јас сум еден од најретките што купи кола од увоз а е задоволен. језда километражата е вратена на за дупло али била 230 ја симнале на 190.000

Не си сам ;)
Сепак рано е да кажам дека сум задоволен, како и да е колата секој ден ја возам на релација КУ-СК, околу 2500км месечно така да ако постои некој сериозен проблем брзо ќе се јави. 
Не сте само вие задоволни. Јас 6 год. ја возам колата од увоз и си нема гајле.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54736
  • Махер
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #21 на: 27 Ноември 2011, 10:40:58 am »
Стварно изгледа дека јас сум еден од најретките што купи кола од увоз а е задоволен. језда километражата е вратена на за дупло али била 230 ја симнале на 190.000

Не си сам ;)
Сепак рано е да кажам дека сум задоволен, како и да е колата секој ден ја возам на релација КУ-СК, околу 2500км месечно така да ако постои некој сериозен проблем брзо ќе се јави. 
Не сте само вие задоволни. Јас 6 год. ја возам колата од увоз и си нема гајле.
Taчно, знам многу презадоволни.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #22 на: 27 Ноември 2011, 12:46:08 pm »
јас клиото го зедов од увоз и еве веќе 10 години го имаме веќе член на фамилијата стана :), инаку сум презадоволен од колата, ниеднаш не ме оставила на пат и имам многу убави моменти со таа кола. Јас кога купувам половна кола, никогаш не ја гледам километражата секогаш сум уверен дека е враќана, на пумата на пример километражата е со 5 цифри, не мора ни да се трудат да ја враќаат, слободно можеше дечкото да ми каже дека е со 80 000, е сега не сум механичар ама проверив неколку основни работи и ми се допадна колата, направив и неколку компромиси, на пример на подвозјето и полумесеците има корозија, ама јас барав конкретно пума која е ретка кола и со 1.7 моторот уште поретка, а за сервисите слободно можам да кажам исто како да имам фиеста, делови има колку да сакаш по смешни цени.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3148
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #23 на: 27 Ноември 2011, 14:00:41 pm »
јас клиото го зедов од увоз и еве веќе 10 години го имаме веќе член на фамилијата стана :), инаку сум презадоволен од колата, ниеднаш не ме оставила на пат и имам многу убави моменти со таа кола. Јас кога купувам половна кола, никогаш не ја гледам километражата секогаш сум уверен дека е враќана, на пумата на пример километражата е со 5 цифри, не мора ни да се трудат да ја враќаат, слободно можеше дечкото да ми каже дека е со 80 000, е сега не сум механичар ама проверив неколку основни работи и ми се допадна колата, направив и неколку компромиси, на пример на подвозјето и полумесеците има корозија, ама јас барав конкретно пума која е ретка кола и со 1.7 моторот уште поретка, а за сервисите слободно можам да кажам исто како да имам фиеста, делови има колку да сакаш по смешни цени.
Да али тоа ти си го донесол,а и сигурно посолено си го платил

Но што правиме со колите увезени од луѓето што тргуваат со коли ??? 
Тие ги носат на голфемите и најевтините кршови
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #24 на: 27 Ноември 2011, 14:41:11 pm »
Јове тие купуваат коли на кило :) што можеш да очекуваш од тие коли, има некој увозници од типот на гаљо, што ти кажува отворено дека ти продава крш ама затоа ти го дава ефтино, па ти после мисли му ја, ама има и некои што така чекаат да го заколат некого

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #25 на: 27 Ноември 2011, 14:50:08 pm »
Зависи кој купува, од кого купува и што купува. Ми текнува на еден смешен случај кога пред една-две години еден талент купи BMW 530D од 2003-та со наводни 130000. Беше главен цепо во село цело два месеци додека не заглави по сервиси. Другар му ни кажа дека има поголем квар, само не се сеќавам што. Покрај другото кога го отварале моторот нашле падната лепенка од овластен сервис на која пишувало нареден сервис на 380.000km. Па сега кој има поминато, колку километри и како е наградно прашање...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54736
  • Махер
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #26 на: 27 Ноември 2011, 14:52:02 pm »
Зависи кој купува, од кого купува и што купува. Ми текнува на еден смешен случај кога пред една-две години еден талент купи BMW 530D од 2003-та со наводни 130000. Беше главен цепо во село цело два месеци додека не заглави по сервиси. Другар му ни кажа дека има поголем квар, само не се сеќавам што. Покрај другото кога го отварале моторот нашле падната лепенка од овластен сервис на која пишувало нареден сервис на 380.000km. Па сега кој има поминато, колку километри и како е наградно прашање...
Го напраиле кварот за помалце од 1000 евра претпоставувам и сега си е пак главен во цело село претпоставувам?

Отсутен Tommy

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6995
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #27 на: 27 Ноември 2011, 14:52:46 pm »
Доколку би купувал кола од надвор, би идел самиот да си одберам, по можност од приватен продавач ...

Знам еден куп луѓе што возат коли од надвор, и еден куп што ги гледам по сервиси, но гордоста не има дава да кажат дека се зезнале со изборот ...

@deni, поголем квар, сигурно не е под 2.000Е за BMW ... Збориме за оригинал делови ...

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #28 на: 27 Ноември 2011, 14:52:57 pm »
Не го знам завршетокот на приказната, само знам дека другарите го реметаа.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Купување на увезен автомобил?
« Одговори #29 на: 27 Ноември 2011, 15:10:50 pm »
И јас не верувам дека е под 2000евра. Штом моторот се отвара тури од 500 до 1000 евра работна рака. Сигурно и уште толку за делови, а можда и јаче.
Ум шо идит отпосле не јет ум!