Автор Тема: European Hill Climb Championship  (Прочитано 48470 пати)

Отсутен stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 58
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #150 на: 28 Август 2014, 22:03:02 pm »
Другари овде не станува збор за државата да те финансира целосно но преку нејзините институции како агенција за млади и спорт која што има буџет за такви работи може да потпомогне колку толку. И повторно ги мешате работите ,државата не го помага Иџе него тој самиот се изборил за  тоа место и сега влегува во таа фела. Помагање ке биде доколку му излезат во пресрет за наредната сезона.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #151 на: 29 Август 2014, 00:25:26 am »
Помагање и развивање на авто мото спортот се прави со развивање на натпреварувања и услови за најмладите категории. А деца од 3-4 години па до кај 10-12 сигурно нема да земат коли и да се тркаат на улица, туку на картинг стази ќе се тркаат и развиваат.

Како што е убаво деца да спортуваат и да тренираат фудбал, кошарка, ракомет, одбојка или не знам што, исто така убаво е и да возат и се натпреваруваат во некои јуниорски картинг првенства, или крос или не знам што други категории има.

Кај нас фудбалот не е развиен и среден како што треба, не па овие "споредни" спортови.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Mak1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 442
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #152 на: 01 Септември 2014, 17:08:48 pm »
AFM stoi pozadi Igor i uste mnogu drugi jaki sponzori i seto toa doprinesuva do ovie jaki rezultati , vo ovoj sport bidi i HAMILTON ako sakas ako nemas pari i finansii si nikoj i nisto toa treba da vi bide jasno .

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #153 на: 01 Септември 2014, 17:19:06 pm »
Другарче, Витаминка, Илирика, Триглав, ЛИНК Медиа и тн. возат или Иџе вози? Они му го даваат талентот?
Незнам дали од љубомора збориш или нешто друго те мачи ама не си во право.

Хондата ја возеше пред тоа Џоле, времиња 0. Истата хонда ја зема Иџе, секаде прв. Исто и со Евото, мислиш Мухвич нема пари, Лос нема пари? Грешка си огромна, незнам стварно што те мачи. Се сеќаваш на Боркович? Исто почна како Иџе, едвај крпеа сезона па ете и он секаде беше прв. 

Или пак да не мислиш дека Ранко и Пајо се поврзани со ФИА па му кратат по 3-4 секунди од крајниот резултат за да тепа?
Што нема да прочита човек, македонска работа.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #154 на: 01 Септември 2014, 20:09:06 pm »
AFM stoi pozadi Igor i uste mnogu drugi jaki sponzori i seto toa doprinesuva do ovie jaki rezultati , vo ovoj sport bidi i HAMILTON ako sakas ako nemas pari i finansii si nikoj i nisto toa treba da vi bide jasno .

Тресе-тресе-тре-се-ме, гај-ле-си-не-ма-ме.

Од што е пун пари за малку ќе прекинеше учество на среде сезона. Сега можат да се китат со туѓи перја сите.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #155 на: 01 Септември 2014, 20:16:17 pm »
Btw,

Не возат сите како тебе ревијално на Водно, господине Mak1. Кога седнуваш во тркачка кола се вози мушки, или кров или прво место.

Отсутен stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 58
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #156 на: 01 Септември 2014, 20:55:06 pm »
Poslednata trka od evropskoto e dokaz deka e superioren vo ona sto go pravi ovaa godina,megjudrugoto sakav da kazam deka na trkata vo Bistrica zemaa ucestvo i minatogodisniot sampion na evropa ,sampionot na italija i ostanatata ovogodisna konkurencija i se pokaza deka navistina deckoto e vo forma so postavuvanje na nov rekord vo gr.n i prvoto mesto vo grupa.Mozam da kazam samo Bravo.

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #157 на: 01 Септември 2014, 22:33:31 pm »
Другарче, Витаминка, Илирика, Триглав, ЛИНК Медиа и тн. возат или Иџе вози? Они му го даваат талентот?
Незнам дали од љубомора збориш или нешто друго те мачи ама не си во право.

Хондата ја возеше пред тоа Џоле, времиња 0. Истата хонда ја зема Иџе, секаде прв. Исто и со Евото, мислиш Мухвич нема пари, Лос нема пари? Грешка си огромна, незнам стварно што те мачи. Се сеќаваш на Боркович? Исто почна како Иџе, едвај крпеа сезона па ете и он секаде беше прв.  

Или пак да не мислиш дека Ранко и Пајо се поврзани со ФИА па му кратат по 3-4 секунди од крајниот резултат за да тепа?
Што нема да прочита човек, македонска работа.

you've got issues


meanwhile честито нека е победата и рекордот на Иџе во Словенија

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #158 на: 01 Септември 2014, 22:37:14 pm »
Кој ми се issues-ите? :)

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #159 на: 01 Септември 2014, 22:46:22 pm »
Па пополека како му се нафрлли. Кој дел од тоа он шо кажа не е точен? Од свои пари да не ја истера цела сезона. И тоа дека и да си хамилтон без пари никој не си и тоа е точно. Е сеа дали тоа шо он го пиша има некаква позадина тоа немоеш ти да го знаеш.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #160 на: 01 Септември 2014, 22:52:13 pm »
Тоа со Хамилтон фала богу, неможеш да знаеш какви таленти се кријат за било кој спорт.

Факт е дека лани крпеа 2-3 трки да извозат, годинава собраа некое спонзорче али мислам дека не е тоа тоа.

Ако пратиш малку повеќе ќе видиш дека дечково Mak1 хејта се што е наше добро, од изложби па до трки.
Ова последново ќе го заклучиш по тоа што го кажа истоимениот. :)

"AFM stoi pozadi Igor i uste mnogu drugi jaki sponzori i seto toa doprinesuva do ovie jaki rezultati"

Незнам каква врска има АФМ со резултатите на Игор, затоа прашав, да не имаат врски во ФИА па да му кратат по некоја секунда за да испадне прв.

А ако си теле, џабе и спонзори и се. Пробаа и такви луѓе трки да возат па ништо.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #161 на: 02 Септември 2014, 03:49:05 am »
Факт е дека ако немаш пари, џабе талент кога немаш пари за да влезеш во мотоспорт кој е доста скап спорт. Џабе талент ако немаш ни 3-4000 евра да направиш тркачко југо а не да се тркаш на европско ниво. Иџе има муда за возење, но и муда за да може да фрли пари за сето ова.

Отсутен Mak1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 442
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #162 на: 02 Септември 2014, 08:47:44 am »
Sekoja cest Filo jas toa go mislev ama @Igor e nekoj blizok na Idze i odma go brani , jas kako prvo nemam ni edna trka vo MKD izvozeno zatoa sto vozam sosema drugo trki ( znaci ne me poznavas a odma laes ) vtoro dzabe da vozi Idze ako koga ja udri kolata a posle toa nemase da ja napravi , parite te pravat da si sampion sekako talentot , Igor e sofer i mozebi najdobar vo MKD , jas vozam trki i znam sto se trki i znam koga edna guma kje se skinela i sum molel od ojle dojle da mi dadat za da dovrsam , a rabotava e ti samo slusas a ne si bil vo toj sport i nemozes da zboris , jas nikogo ne HEJTAM mnogu glupo se izrazuvas zatoa sto na posledniot sostanok informiraj se kaj Idze jas bev najgolem inicijator da on prodolzi da vozi vo Evropa i muabetot bese da se promovira i tuka , bese pokanet od mene za da go pretstavime kako iden sampion na FIA HILL CLIMB no negoviot brat Dejan mi se javi i mi se izvini deka nemozat da prisustvuvaat bidejki imaat planovi.  A za rezultati da ne pravime muabet zatoa sto i mene 2013 godina me kosta mnogu ali sepak usepeav da napravam nesto sto nikojpat barem ti nema da mozes da go osvois, zatoa da ne pravime prazni muabeti , a Idze i Dejan ne mi gi kazuvaj sekoja cest i edniot i drugiot se odlicni vozaci no da se vrakame nanazad pa da zboram i nesto potreba da zboram . Sportski pozdrav i jas ne hejtam nikogo jas sum eden od tie koj sto se bori da ostane ovoj sport vo MKD a narednata godina i jas vekje kje nastapuvam na evropski plan ( kje vi pretstavam vo idnina sto kako ) .

Отсутен Mak1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 442
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #163 на: 02 Септември 2014, 08:55:49 am »
Btw,

Не возат сите како тебе ревијално на Водно, господине Mak1. Кога седнуваш во тркачка кола се вози мушки, или кров или прво место.
Cekaj malce prijatele ti si me izmesal so nekoj drug jas nikogas ne sum vozel na Vodno , jas imam srpska licenca i vozam sosema drug sampionat , a za Vodno da ne pravime muabet smeska si so muabetot zatoa sto i ti nikojpat ne si vozel a ako sakas mojata kola e vo garaza i kje ja odneseme na Vodno i kje te provozam malce ako ti e merak ama kupi si i Pampers prethodno :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: European Hill Climb Championship
« Одговори #164 на: 02 Септември 2014, 09:34:27 am »
Има у план да се прави некаков пречек за Иџе? Мислам она, официјално кога ќе си земе титулата?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.