Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 37987 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #270 на: Ноември 10, 2019, 16:26:36 pm »
Денес, на 197.627км, ставени зимските гуми. Прописно ротирани.

Со летните поминати 4.065км сезонава.

Ставени и гумените патосници.

Испрана колата. Спремни за зима. :D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #271 на: Март 22, 2020, 12:06:30 pm »
Денес, на 200.290км, ставени летните гуми.

Со зимските сезонава се поминати 2.663км.

Теписонските патосници ќе почекаат уште некој ден.

На крајот на месецов ќе се праи "голем" сервис. Ќе се мења сет ребраст ремен, линиски ремен, водна пумпа и антифриз. Поминаа нешто ситно над 50.000км и скоро 6 години, па време им е.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #272 на: Април 04, 2020, 10:52:16 am »
Денеска бидна 7ма регистрација у МК. Се во најдобар ред.

Брзо завршив работа во ПСС.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25487
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #273 на: Април 04, 2020, 10:56:59 am »
Немаше гужва?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #274 на: Април 04, 2020, 11:47:46 am »
Прв бев. У 8:00. Немаше никој. После почнаа да се собираат. Додека бев таму, веќе се сторија 10тина луѓе..

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #275 на: Мај 17, 2020, 09:32:41 am »
Вчера, 16ти мај, на 200.988км беше променето:

Сет ребраст каиш
Водна пумпа
ПК каиш
Антифриз.

Следно, се надевам мал сервис некаде у септември.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5409
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #276 на: Мај 17, 2020, 16:31:08 pm »
Istiot motor na c3 go imam i jas treba da menuvam, veruvam deka si rasprasal cena kvalitet pa od kade zema i kolku da spremam

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #277 на: Мај 17, 2020, 16:37:25 pm »
5769 ден. - сет ребраст со водна пумпа
468 ден. - пк каиш

Деловите се од ПРО ЦИТ. Исто и пред 6 години кога зимав, земав од кај нив. Се останато што ми затребало зимам од кај нив и до сега не сум имал проблем.

Од мене, препорака.

Sent from my Mi 9T Pro
« Последно менување: Мај 17, 2020, 19:51:46 pm KaZaN »

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2811
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #278 на: Мај 17, 2020, 19:42:40 pm »
Одлична цена за сет ребраст со водна пумпа.

Браво.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #279 на: Мај 17, 2020, 19:52:48 pm »
Пред околу 6 години, кога го земав Цитроенов, цените беа за најмалце 30% повисоки.

Изглеа конкуренцијата и презаситениот пазар си го прават своето.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 772
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #280 на: Мај 17, 2020, 20:10:14 pm »
Јас сакам следниот (мал) сервис да го проширам во голем, во Сеникот, се надевам приближно оваа цена ќе биде, 52.000 км се поминати од последниот голем сервис ама не знам што делови се ставани, таман тогаш ќе се навршат 60.000 км и 4 години
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3270
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #281 на: Мај 17, 2020, 20:58:51 pm »
Про Цит ако не се лажам имаат делови за сите французи. Јави се, прашај, нишо не губиш.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4017
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #282 на: Мај 17, 2020, 22:07:54 pm »
Од Процит купував се за Меганот и се беше ок, освен при последното менување на филтер за полен, пред да го продадам.
Изгледа нешто со димензиите утка, не сакаше убаво да легне/упадне, како го ставав, така се враќаше за 1 цм. Како нешто да го враќаше назад.
Прво ме убедуваа дека не знам да го ставам. Ми вратија пари, купив од Рено Дани и без проблем си легна нивниот филтер.

Не ги обвинувам, најверојатно таква пратка добиле.