Автор Тема: Citroen C2 1.4 HDi  (Прочитано 37546 пати)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5885
 • 69
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #240 на: Март 01, 2019, 11:42:29 am »
Веројатно и друк лагер си порачал.
Ако не е тајна од каде и колку пари ја зема?
И што фирма е?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #241 на: Март 01, 2019, 11:47:30 am »
Од setkvacila.rs

Ламела, потисна и друк лагер - 85е.
Виљушка и "воџици" за лагерот - 20е.
Поштарина до Прешево - 5е.

Цел комплет е Валео.

Sent from my Redmi Note 5 AI

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #242 на: Март 01, 2019, 15:08:36 pm »
Се ок ама си требал сакс да земеш. Валео не се тоа што беа.

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #243 на: Март 01, 2019, 15:15:47 pm »
Многу од деловите што сум ги стаил на Цитроенот се Валео, и баш напротив, имам многу позитивно искуство.

На крај краева, нема вечно да ја возам. Пола од тоа да помине, ја ќе сум задоволен.

Sent from my Redmi Note 5 AI


Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #244 на: Март 01, 2019, 16:58:11 pm »
До 100000 км треба да тера, ама мајсториве викаат дека ги менуваат на 50-60 000 км. Пукале пипците на корпите.
Е сеа дали е до валео(некоја копија) кај нас или општо незнам.

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #245 на: Март 01, 2019, 17:00:50 pm »
Небитно, ми се јавија сеа од setkvacila...

Испадна на крај сетот дека ќе е LUK.

LUK земав од нив и за Меривата.

Sent from my Redmi Note 5 AI

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #246 на: Март 01, 2019, 17:53:08 pm »
Е Luk е друга прича.

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #247 на: Март 09, 2019, 18:39:32 pm »
Денеска променет сетот квачило.

193.436км.

Исто така променет долниот држач на моторот.

Работата на колата се смири, квачилото омекна и убаво фаќа, колата убаво стартува, убаво оди.

Бомбона.

Следно - амортизери.

Sent from my Redmi Note 5 AI

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3279
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #248 на: Март 09, 2019, 18:43:17 pm »
На здравје 😊
Колку за работна рака?

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #249 на: Март 09, 2019, 18:47:25 pm »
Бидејќи не знам точна цена на држачот за мотор, работната рака е меѓу 2500 и 3000ден за се што беше сработено.

Sent from my Redmi Note 5 AI

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #250 на: Март 17, 2019, 13:51:06 pm »
Денес, на 193.562км - сменети зимските со летни гуми. Ова ќе им биде четврта сезона.

Поминато со зимските 1.799км.
« Последно менување: Март 17, 2019, 13:56:14 pm KaZaN »

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2290
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #251 на: Март 17, 2019, 16:40:34 pm »Поштарина до Прешево - 5е.Sent from my Redmi Note 5 AI

Пакетот стига до државната пошта или до некоја база на брза пошта?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #252 на: Март 17, 2019, 16:49:32 pm »
По договор со возачот од брза пошта.

При испорака на нарачката, од Сетквачила ќе ти дадат број и име на превозникот, се јавуваш и се договараш со него кога и каде.

Sent from my Redmi Note 5 AI


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #253 на: Март 26, 2019, 15:32:12 pm »
Мислев дека амортизерите се причина за тропањето у кабина на секоја дупка, па бев спремен дека ке треба да се менуваат.

Па со таа цел отидов да ги проверам.

Ги проверив во Авто-Мобил, ама да биде сигурно ги проверив и на уште едно место, Супер Ауто Контрол.

За среќа процентите се совпаѓаа на двете мерења. Сите 4 се измеѓу 74 и 78%. Солидно.

Причина за тропањето испаднаа буферите и стабилизаторите.

Сменето е тоа, сега нема тропање у кабина, освен повремени мали тропкања од некоја лабава пластика.

Sent from my Redmi Note 5 AI

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1202
Одг: Citroen C2 1.4 HDi
« Одговори #254 на: Март 26, 2019, 18:09:54 pm »
Колку пари е проверка кај чичко Иле во АвтоМобил?