Автор Тема: Восоцирање на возило  (Прочитано 112745 пати)

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 137
 • BMW E90
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1140 на: Март 15, 2019, 02:41:54 am »
Ќе полираш ако сакаш да ги немаш пајажинките.  :D
Пред месец дена го исполирав баварецо, му се ребрам од лани, се убаци некој февруарски попуст, ми мавнаа трослојно, и шо да ти кажам, црно = џам.
Проблемот е после полирањето, излегуваат оние вистинските дупчиња од каменчиња на површината, особено на хаубата после мачкање восок.
Пред тоа не се примеќаа.. ама генерално колата си доби фејслифт на бојата, па со восокот уште толку длабока црна + добра заштита и ненормално добра хидрофобичност. (Soft99 Kiwami)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17629
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1141 на: Март 15, 2019, 03:47:29 am »
@Бузуки турај ја у сенка и ќе исчезнат :D

Отсутен zabiste

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1142 на: Март 15, 2019, 14:58:21 pm »
Ќе полираш ако сакаш да ги немаш пајажинките.  :D
Пред месец дена го исполирав баварецо, му се ребрам од лани, се убаци некој февруарски попуст, ми мавнаа трослојно, и шо да ти кажам, црно = џам.
Проблемот е после полирањето, излегуваат оние вистинските дупчиња од каменчиња на површината, особено на хаубата после мачкање восок.
Пред тоа не се примеќаа.. ама генерално колата си доби фејслифт на бојата, па со восокот уште толку длабока црна + добра заштита и ненормално добра хидрофобичност. (Soft99 Kiwami)
Исто беше и кај мене. Црна боја, се прероди бојата, ама тоа камчињата се познаваа како тој ден некој да ги правел. Али тоа е.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4495
 • French diamond
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1143 на: Март 19, 2019, 16:27:31 pm »
Ја запоставив од кога ја зедов Лагуната, па сега пак си се вратив на Мегането и време му беше за освежување

TW Perfect FinishРезултат
Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3258
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1144 на: Март 19, 2019, 16:31:44 pm »
Ја запоставив од кога ја зедов Лагуната, па сега пак си се вратив на Мегането и време му беше за освежување

TW Perfect Finish

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Резултат

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ќе ти ја купев пред некој 20 дена кога ја огласи....таман да го најдам огласо си го избришал 😁

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk


Присутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2819
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1145 на: Април 11, 2019, 00:40:16 am »
Just spray and rinse immediately  ;D
The new Hybrid Ceramic Spray Wax with advanced SiO2 technology. Ceramic wax protection with extreme water beading action! 💦 Ceramic Made Easy!


Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2703
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1146 на: Април 11, 2019, 09:25:56 am »
Го има ли тука? Гледам на веб страната на Аутопро го нема.

Са паре?
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Присутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2819
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1147 на: Април 11, 2019, 10:10:50 am »
Go nema tuka, i jas go nemam, slikava e od net. Dejan rece za mesec dena bi pristignalo okulu 1000ce bi bilo. Vo meguvreme poveli zamenski proizvodi :
https://carbox.mk/product/xtreme-sprej-so-zastita-sonax-750ml-243400/
http://carwash.mk/gyeon-WetCoat500
http://carwash.mk/beneficia
« Последно менување: Април 11, 2019, 10:17:10 am Roci »

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2703
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1148 на: Април 11, 2019, 10:18:18 am »
Јасно. Сите од предлозите ги имам во предвид.

За почеток, Сонакс ќе пробам.

Планирам да ја носам и кај @dame , да ја дуздиса, па после планирам со WetCoat да продолжам. Ќе ми каже тој што е најдобро.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20098
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1149 на: Април 11, 2019, 10:20:46 am »
Ма батали го бре тој @dame , буљаш е...

Ем колата ќе ти ја среди боље од што очекуваш и што си мислел дека е можно, ем муабет ќе си напраиш со него, па уште со цел памет и пиво ќе пиете...

Батали, не ти треба таа беља у животот...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2703
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1150 на: Април 11, 2019, 10:24:59 am »


Супер е @dame .
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3324
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1151 на: Април 11, 2019, 10:27:11 am »
Ма батали го бре тој @dame , буљаш е...

Ем колата ќе ти ја среди боље од што очекуваш и што си мислел дека е можно, ем муабет ќе си напраиш со него, па уште со цел памет и пиво ќе пиете...

Батали, не ти треба таа беља у животот...

И после сам кога ќе ја фатиш да ја средуеш ти се намалуе самодовербата и се осеќаш ко џубре. Избегавај максмално средби со тој лик.
 

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1152 на: Април 11, 2019, 10:29:11 am »
Здраво
Незнам дали пишав тука, моментално ист производ со 3 месечна заштита, концентрат

http://www.autopro.mk/produkt/nadvoreshna-upotreba/hydrofoam-washcoat-19


Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2675
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1153 на: Април 11, 2019, 21:18:46 pm »
Aaa vaka veke nemoze veke nedavam pivo i ako dadam ke bide bez kikiriki ima da patite  ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38112
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1154 на: Април 11, 2019, 21:21:00 pm »
Убаво објаснето за керамика:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.