Автор Тема: Восоцирање на возило  (Прочитано 238414 пати)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #990 на: 28 Февруари 2018, 14:41:35 pm »
So e voa Dejan daj malku poveke info, ne samo slika  ;D
Gotovo najdov na net...zastita za staklo. Kazi mi od fusso samo toa go nosite ili ima ( moze da se nabavi ) i drug proizvod?

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #991 на: 28 Февруари 2018, 14:53:07 pm »
So e voa Dejan daj malku poveke info, ne samo slika  ;D
Gotovo najdov na net...zastita za staklo. Kazi mi od fusso samo toa go nosite ili ima ( moze da se nabavi ) i drug proizvod?

Хидрофобен премаз за стакло на Јапонската компанија SOFT99 Fusso, трајност една година, со брзина 45 км/ч се добива одлична хидрофобност, а во зима ја намалува можноста за замрзнување.
Ќе има и други производи пример дел од восоците.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #992 на: 28 Февруари 2018, 14:54:02 pm »
Cena? :) Ili inbox? Istoto vazi i za sto i da nosite drugo od Soft99

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #993 на: 28 Февруари 2018, 14:56:09 pm »
Cena? :) Ili inbox? Istoto vazi i za sto i da nosite drugo od Soft99

Нема инбокс, сите цени се објавени на сајтот, кога ке пристигнат и овие производи ке се објават.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #994 на: 28 Февруари 2018, 14:57:40 pm »
Ok togas. Jas mislev veke gi imate doneseno, zaso proveriv sajt nemase nishto od Soft99. Ajde ke pocekame :)
Kako i da e, bravo za trudot za Soft99. Dobra firma se :)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #995 на: 28 Февруари 2018, 14:59:41 pm »
Koga bi pristignale vosocite, i ke gi ima i dvete verzii i svetlata i temnata ili mozebi i nekoi drugi primer metalik verzijata  ;D

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3123
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #996 на: 28 Февруари 2018, 16:50:55 pm »
Mozam dq potvrdam deka se odlicni proizvodi jas imam dva primeroci i sum zadovolen od niv

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #997 на: 28 Февруари 2018, 16:52:39 pm »
Треба да пристигнат наскоро, штом пристигнат ке објавам, а ке има и за темни и за светли бои.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #999 на: 26 Март 2018, 20:35:08 pm »
Fusso Soft99  достапен


Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1000 на: 26 Март 2018, 23:36:45 pm »
Dejan od istiov bela varijanta ( praevme muabet na fb ama izbrisan mi e razgovorot ) znam deka nemas dostapna na lager, ama za kolku vreme mi rece moze da se donese  ;D

Отсутен Dejan Gj

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 386
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1001 на: 26 Март 2018, 23:54:16 pm »
Dejan od istiov bela varijanta ( praevme muabet na fb ama izbrisan mi e razgovorot ) znam deka nemas dostapna na lager, ama za kolku vreme mi rece moze da se donese  ;D
Разговаравме да, но не ми потврди, немаше проблем да се донесеше и таков, а спомнав дека тој нема да се носи, ок може е недоразбирање извини ако е моја грешка, ќе имам во предвид прва прилика ќе те информирам.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1611
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1002 на: 27 Март 2018, 00:37:25 am »
Ме интересира едно нешто она лупење на лак на кола го имам приметено на повеќе возила, што е причината не квалитетен лак оштетување од сонце или сосема нешто друго ?, и дали со редовно да речам восоцирање би се избегнале такви оштетувања зошто ужасно лошо изгледа кога ке почне да се лупи.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1003 на: 27 Март 2018, 00:46:00 am »
Јас типувам на старост како најголем причинител... кај мене на првиот меган, после 18 тата година почнa да се лупи прво кровот, па потоа и хаубата. А беше гаражирана и восоцирана.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Восоцирање на возило
« Одговори #1004 на: 27 Март 2018, 01:57:36 am »
Ме интересира едно нешто она лупење на лак на кола го имам приметено на повеќе возила, што е причината не квалитетен лак оштетување од сонце или сосема нешто друго ?, и дали со редовно да речам восоцирање би се избегнале такви оштетувања зошто ужасно лошо изгледа кога ке почне да се лупи.

Причината за лупењето или бледеењето на бојата може да биде и смола или испарувања од дрва под кои се паркира возилото. Исто така доколку возилото е паркирано под таквите дрва после дождови, исцедокот од дрвата после дождот дополнително го забрзува целиот процес.

Орев, зимзелени дрва, врба, смоква може да предизвикаат оштетувања на лакот ако возилото често е паркирано под нив (во двор на пример)

Целиот процес е долготраен, и последиците се евидентни после неколку години, и затоа многу ретко од луѓето доаѓаат до заклучок дека причината за излитената боја на кров, хауба, гепек е од дрвата. Најмногу страдаат возилата кои што константно се изложени, паркирани под овие дрва кои најчесто ги имаме во дворовите. Нормално, секој од нас го штити своето возило од сонцето во лето со паркирање во подлабока сенка под овие дрва, и доколку тоа се случува континуирано плус поткрепено со чести дождови додека возилото е под дрвото, резултатите со оштетен лак и боја ќе се појават многу бргу.

Восокот го одолговлекува целот процес и помага во заштитата, но најчесто и кај така третираните возила се појавуваат симптоми неколку години подоцна, за разлика од возилата кои не се третирани со восочна заштита.