Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 96249 пати)

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2540
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1050 на: Октомври 09, 2019, 12:54:04 pm »
Првата жртва се однесува на тие што ги познавам и што без потреба опнаа повеќе пари на постаро и "појако" возило, наместо да си земат рецимо поново i20 за истите пари (не мора скроз ново од салон).

Баланар, мислам дека џабе се ставаш во иста графа со овие луѓе за коишто зборувам.
Си возиш браво и го одржуваш, ок.
Сакаш да купиш поново? Ок
Ако купиш повторно браво за рецимо 5к, повторно ок

Постарата кола автоматски ќе повлече повеќе давачки да го дотераш како што треба, и во тој случај веќе ти доаѓа поисплатливо да се купи поново, помало количе од Ауди А6.

Сега со построгиот технички, многу луѓе ќе се замислат пред да купат постара и појака кола.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18556
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1051 на: Октомври 09, 2019, 12:58:40 pm »
Секој мерак се плаќа.
Јас дури и продадов  ново возило  од салон ( поминав едвај 35.000 км)  за да бидам покомотен во одржување и сервисирање на постара али појака ламја што лапа 13 литри градска  и додека не и сменив буквално СЕ што може да се смени, не знаев дали, каде и кога ќе ме остави.

Во меѓувреме додека чекав делови се тркалав во Југце на плин.

Нормално , во очи на рационален човек кому колата  му е за од А до Б, бев лудак.

Дали ми беше гајле? Не.
Дали се каам? Воопшто.

Дали би го направил истото? Да...али само за американ масл. ;D

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9460
 • Giulietta QV
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1052 на: Октомври 09, 2019, 13:11:44 pm »

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5658
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1053 на: Октомври 09, 2019, 14:29:16 pm »
зш го вратиле овај од Микиус роднината ?

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3500
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1054 на: Октомври 09, 2019, 14:50:13 pm »
зш го вратиле овај од Микиус роднината ?

Не му светела сијаличката за check engine на Алфа, одма им паднал сумњив.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45146
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1055 на: Октомври 09, 2019, 14:58:57 pm »
зш го вратиле овај од Микиус роднината ?

Не му светела сијаличката за check engine на Алфа, одма им паднал сумњив.
Односно го вратиле за прегорена CEL сијаличка .
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5658
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1056 на: Октомври 09, 2019, 15:00:42 pm »
то нормално е, таа е напраена да светне и да појдеш на сервис, после 7-8 год фала Боже дека ќе прегори...

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2540
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1057 на: Октомври 09, 2019, 17:55:11 pm »
Симката (1977) на татко ми помина технички преглед.
Не му мереле издувни гасови, најверојатно да не им ги рикне сондите ;D

Инаку, колата дали поминува 2.000 годишно. Освен надвор од Скопје, претежно си цепа со градски превоз :)

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5250
 • Бенве си е бенве
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1058 на: Октомври 09, 2019, 19:35:15 pm »
Под 1980год мислам дека не подлежат на мерење гасови. Затоа легендарното тамче ќе се тркала уште долго.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1224
 • Велешанче
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1059 на: Октомври 09, 2019, 21:06:00 pm »
Јас кога го регистрирав кадетот пред еден месец мереа
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo 55

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 675
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1060 на: Октомври 09, 2019, 21:30:38 pm »
Се купуваат коли од по 5,6000 евра во кеш за Аудичишта и слични коли,

Не гледам никаква пречка за ова, доколку се исправни и доколку тој што ги купува е свесен колку пари ќе го чини одржувањето на таа кола. Ако му е чергата доволна - зошто да не?
Голема работа ако Фиестата е од 2016. Побрзо ќе загинеш во неа со фамилија отколку во Ауди А4 од 2009.

6000 евра е многу поразлично од учество + кредитче.
Не трескај глупости. Ако треснеш со 120 некој, у што сакаш биди, ќе загинеш.

И купи ново Ауди ако си фраер и премиум.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4894
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1061 на: Октомври 09, 2019, 21:37:06 pm »
Кога се дрнда на форумов околу што се можело да се купи за одредена сума пари, отприлика се гледа кој е теле а кој е крава по дома.
Пред да порипате сосе мозолчињата, муабетот е дека телето секогаш цица од кравата. Освен политичарите, они на крв се.

Муабетот на zlatkoa ептен на место, ама се сомневам дека ќе остане у сива материја на читателите, после наредното тепање "месо" по дома.

Отсутен Bravo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 675
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1062 на: Октомври 09, 2019, 21:43:45 pm »
Така е. Тоа што го пиша Златкоа е 100% точно.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3966
 • хаУс мајстор
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1063 на: Октомври 09, 2019, 22:14:01 pm »
Затоа стај си 500че дизељ и нека клокоти ламјата :D
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5658
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1064 на: Октомври 09, 2019, 22:19:20 pm »
пошто фиеста од 2016 е 6 к еу...