Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 275603 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #840 на: 25 Март 2019, 13:27:46 pm »
(6) Трошоците за вонреден технички преглед ги плаќа возачот. На возачот трошоците за извршениот техничи преглед, освен во случајот од ставот (5) на овој член, му се враќаат доколку на техничкиот преглед се утврди дека возилото е технички исправно.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #841 на: 25 Март 2019, 15:44:47 pm »
Ќе им пренесам.
« Последно менување: 25 Март 2019, 16:19:41 pm DarthJe5us »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #842 на: 25 Март 2019, 16:04:08 pm »
(6) Трошоците за вонреден технички преглед ги плаќа возачот. На возачот трошоците за извршениот техничи преглед, освен во случајот од ставот (5) на овој член, му се враќаат доколку на техничкиот преглед се утврди дека возилото е технички исправно.

Дали ако со „членство“ имам еден бесплатен технички преглед, државата ќе ми врати пари колку што е вредноста на еден платен технички преглед? :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 226
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #843 на: 05 Април 2019, 09:24:04 am »
Едно кратко прашање - ја изгубив/ми ја украле задната регистарска табличка. Која е процедурата во случајов? Кога прашав полицаец ми кажа дека се објавува во Службен весник, но на нивната страна не можам никаде да најдам инфо за тоа, има само за лични документи.

На форумов членот @ogledalo пиша дека завршил работа целосно во ПСС. На нет никаде нема конкретна информација...

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #844 на: 05 Април 2019, 09:36:17 am »
Најлесно е да ја објавиш за изгубена во службен весник. За украдена треба пријава, записници, триста перипетија. Мислам дека со потврдата од службен весник после зимаш нови.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 226
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #845 на: 05 Април 2019, 09:55:11 am »
Најлесно е да ја објавиш за изгубена во службен весник. За украдена треба пријава, записници, триста перипетија. Мислам дека со потврдата од службен весник после зимаш нови.

Blagodaram za odgovorot, no na web na sluzben vesnik nema nikakvi detali za objavuvanje na izgubena registarska, nitu pak vo cenovnikot. Clenot na 53ta strana od temava rece zavrsil rabota vo PSS celosno.

Jas denes ke odam popladne, pa ke vi pisam detali!

Отсутен Dando

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 335
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #846 на: 05 Април 2019, 09:57:54 am »
Најлесно е да ја објавиш за изгубена во службен весник. За украдена треба пријава, записници, триста перипетија. Мислам дека со потврдата од службен весник после зимаш нови.

Blagodaram za odgovorot, no na web na sluzben vesnik nema nikakvi detali za objavuvanje na izgubena registarska, nitu pak vo cenovnikot. Clenot na 53ta strana od temava rece zavrsil rabota vo PSS celosno.

Jas denes ke odam popladne, pa ke vi pisam detali!
СК-404-ПМ Твоја ли е?

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #847 на: 05 Април 2019, 10:04:27 am »
Едно кратко прашање - ја изгубив/ми ја украле задната регистарска табличка. Која е процедурата во случајов? Кога прашав полицаец ми кажа дека се објавува во Службен весник, но на нивната страна не можам никаде да најдам инфо за тоа, има само за лични документи.

На форумов членот @ogledalo пиша дека завршил работа целосно во ПСС. На нет никаде нема конкретна информација...
Kakov sluzben vesnik. Ides vo bilo koja stanica za tehnicki pregled i zavrsuvas rabota, nemora bas PSS da bide ama oni se edni od retkite sto imaat covek od MVR vtora smena. Ke ti kazat tamu sto treba.

Отсутен archera

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #848 на: 05 Април 2019, 17:02:46 pm »
Или оваа?

Sent from my I3113 using Tapatalk


Отсутен PijsikavePijsitutun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 67
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #849 на: 30 Април 2019, 09:31:15 am »
Дали само во центриве за регистрација има џандар за печат, или може и во полиција, ме интересира за во Прилеп?
Дали се исти цените во центриве за регистрација, или нема тарифник на ниво на државава? На колава имам уште 2 недели регистрација, ама нема да бидам во државава на датумот кога треба да ја регистрирам, е сега работам во друг град, а колата ми е со табли на родниот град. Дали може да ја поминам јас во СК пред да излезам од мкд на технички (нема да одам надвор од мкд со колата, ќе ја оставам во гаража) и да ги пратам документите да ги однесе друг во полиција за печат, или ќе мора јас лично да го завршам тоа?

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #850 на: 30 Април 2019, 09:53:52 am »
Дали само во центриве за регистрација има џандар за печат, или може и во полиција, ме интересира за во Прилеп?
Дали се исти цените во центриве за регистрација, или нема тарифник на ниво на државава? На колава имам уште 2 недели регистрација, ама нема да бидам во државава на датумот кога треба да ја регистрирам, е сега работам во друг град, а колата ми е со табли на родниот град. Дали може да ја поминам јас во СК пред да излезам од мкд на технички (нема да одам надвор од мкд со колата, ќе ја оставам во гаража) и да ги пратам документите да ги однесе друг во полиција за печат, или ќе мора јас лично да го завршам тоа?
Еден месец пред истек на регистрација може да ја регистрираш, немора на датумот кога ти истекува регистрацијата

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен PijsikavePijsitutun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 67
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #851 на: 30 Април 2019, 10:04:11 am »
Дали само во центриве за регистрација има џандар за печат, или може и во полиција, ме интересира за во Прилеп?
Дали се исти цените во центриве за регистрација, или нема тарифник на ниво на државава? На колава имам уште 2 недели регистрација, ама нема да бидам во државава на датумот кога треба да ја регистрирам, е сега работам во друг град, а колата ми е со табли на родниот град. Дали може да ја поминам јас во СК пред да излезам од мкд на технички (нема да одам надвор од мкд со колата, ќе ја оставам во гаража) и да ги пратам документите да ги однесе друг во полиција за печат, или ќе мора јас лично да го завршам тоа?
Еден месец пред истек на регистрација може да ја регистрираш, немора на датумот кога ти истекува регистрацијата

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Ти благодарам за информацијата.
Цените им се унифицирани во сите компании, или има разлика од една до друга компанија?

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2892
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #852 на: 30 Април 2019, 10:09:27 am »
Дали само во центриве за регистрација има џандар за печат, или може и во полиција, ме интересира за во Прилеп?
Дали се исти цените во центриве за регистрација, или нема тарифник на ниво на државава? На колава имам уште 2 недели регистрација, ама нема да бидам во државава на датумот кога треба да ја регистрирам, е сега работам во друг град, а колата ми е со табли на родниот град. Дали може да ја поминам јас во СК пред да излезам од мкд на технички (нема да одам надвор од мкд со колата, ќе ја оставам во гаража) и да ги пратам документите да ги однесе друг во полиција за печат, или ќе мора јас лично да го завршам тоа?
Еден месец пред истек на регистрација може да ја регистрираш, немора на датумот кога ти истекува регистрацијата

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Ти благодарам за информацијата.
Цените им се унифицирани во сите компании, или има разлика од една до друга компанија?
Не знам, јави се прашај по техничкиве.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #853 на: 30 Април 2019, 10:18:44 am »
Цена на технички преглед е секаде различно, придонес за јавни патишта е фиксно.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #854 на: 30 Април 2019, 15:24:19 pm »
Цената единствено се разликува во тоа колку наплаќа за техничкиот и „комплетирање на документација“. Другите ставки се исто фиксни не е само надоместокот кон ЈПДП фиксен.