Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 129227 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47976
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1155 на: Декември 01, 2019, 17:42:40 pm »
Затоа секоја втора кола е А6 од 2004та, а не е Fiesta од 2017.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3494
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1156 на: Декември 02, 2019, 07:58:56 am »
А  колку што знам не ни признаваат увезен автомобил со вграден фабрички плин.

Колку што знам, признаваат фабрички, а не признаваат ретрофит.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6499
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1157 на: Декември 02, 2019, 15:00:04 pm »
Многу знаете

Присутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4214
 • The Spartan General
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1158 на: Декември 02, 2019, 15:06:59 pm »
Многу знаете

Најмногу, иако немаат ништо увезено, а камоли кола.  ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Zizi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 112
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1159 на: Декември 02, 2019, 15:30:30 pm »
А  колку што знам не ни признаваат увезен автомобил со вграден фабрички плин.

Колку што знам, признаваат фабрички, а не признаваат ретрофит.


Не признаваат.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3494
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1160 на: Декември 03, 2019, 07:41:25 am »
Аха, а како се возат тие увезени коли со фабричкиот плин или метан во мк, ме интересира?

Или треба да увезам кола за да научам, пошто школа се плаќа?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10072
 • Архитект
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1161 на: Декември 03, 2019, 08:21:38 am »
Тие фабричките на плин се возат со додаден плинкски уред во Плинмонт или некои фирми слична на неа.
@onak има Волво кое е фабрички на метан па си има додатен уред за да пичи на плин.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4567
 • French diamond
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1162 на: Декември 03, 2019, 09:48:19 am »
Другар пред два месеци увезе пунто со вграден метан, па ете го на нмк таблички е.

Еве го
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3416922

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3804
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1163 на: Декември 03, 2019, 11:50:17 am »
Ovoj drugarti so puntovo epten mu se stresla rakata koga ja doteruval kilometrazata na puntoto. Malce preteral ama aj 170....km taman se za smrtnici sto baraat gradsko kolice.

Отсутен Johnny625

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 169
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1164 на: Декември 03, 2019, 12:43:19 pm »
Менталитет од Југославија. Кој ти зема кола бензинец со повеќе од 200 к, па тое зрело за ремонт и шприцање.  ;D

Присутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3407
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1165 на: Декември 16, 2019, 17:15:32 pm »
Kolku kosta registracija komplet za 2500 / 3000kubika avtomobil so nad 200ks , dali e mnogu poskapo od eden avtomobil od 2000kubika ? (a6 3.0 / e60 525/530 , touareg 3.0)

3.0 210kW/286кс = 16.000 без зелен, 21.500 со зелен + гага кафе и вода, денес регистрирана во АМСМ.


Присутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4659
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1166 на: Декември 16, 2019, 17:41:03 pm »
Kolku kosta registracija komplet za 2500 / 3000kubika avtomobil so nad 200ks , dali e mnogu poskapo od eden avtomobil od 2000kubika ? (a6 3.0 / e60 525/530 , touareg 3.0)

3.0 210kW/286кс = 16.000 без зелен, 21.500 со зелен + гага кафе и вода, денес регистрирана во АМСМ.
Помина технички? Со врски или ?

Не ги возат многу вакви низ град, затоа прашувам.

:)

Со здравје да се вози.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38699
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1167 на: Декември 16, 2019, 18:13:45 pm »
Kolku kosta registracija komplet za 2500 / 3000kubika avtomobil so nad 200ks , dali e mnogu poskapo od eden avtomobil od 2000kubika ? (a6 3.0 / e60 525/530 , touareg 3.0)

3.0 210kW/286кс = 16.000 без зелен, 21.500 со зелен + гага кафе и вода, денес регистрирана во АМСМ.

шекер и вода треба, не кафе и вода ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1168 на: Декември 25, 2019, 10:21:01 am »
Тие фабричките на плин се возат со додаден плинкски уред во Плинмонт или некои фирми слична на неа.
@onak има Волво кое е фабрички на метан па си има додатен уред за да пичи на плин.
фабричките вградени гасни уреди од старт при увоз автоматски им се признава атестот, само требаше да биде напишано некаде низ документите, не ме фаќај за збор каде и што, појма немам од увоз на возила, ама знам дека им се признава, прашајте некој увозник, они знаат нај добро... инаку јас да, го извадив метанскиот уред ставив плински наместо него...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Војвода

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 37
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1169 на: Февруари 05, 2020, 20:11:56 pm »
Поминат технички на алфа 147 1.9jtdm 110kw, прва регистрација ми е на возилото и испадна некои ~15000 денари  вкупно со осигурување за сите 4 патници и со тој медиум пакетот од 300ден.
Најинтересно ми беше мерењето на издувни гасови. Од максимално дозволена вредност од 3.0 емисии, ми измерија 0.03, на три пати. И тоа со изваден дпф, и исклучен ЕГР. :) Џабе стравови :)