Автор Тема: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?  (Прочитано 29166 пати)

Отсутен duffymkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 134
  • Noob
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #135 на: 08 Јануари 2018, 00:50:33 am »
Греачи на седишта валда никој некористи на макс температура на долги патувања, дури иде накај непријатно тоа. Кај мене барем ако ги пуштам на најјако подолго време не е баш нај нај ( е сеа јас и несакам многу жешко па...). Ако стојат на пониско ниво колку да е млако седиштето немаш гајле.

А оној БЛИС систем (Волво така го вика нешо blind-spot-info-system, незнам кај другиве како е) е корисна работа, не би го опишал како опрема што МОРА да ја имаш ама ако треба да бирам на пример помеѓу греачи на задни седишта и тоа , ке им студи малце на децата позади....

Отсутен Jimny

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 764
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #136 на: 28 Јануари 2024, 11:37:10 am »
Греачи на седишта валда никој некористи на макс температура на долги патувања, дури иде накај непријатно тоа. Кај мене барем ако ги пуштам на најјако подолго време не е баш нај нај ( е сеа јас и несакам многу жешко па...). Ако стојат на пониско ниво колку да е млако седиштето немаш гајле.

А оној БЛИС систем (Волво така го вика нешо blind-spot-info-system, незнам кај другиве како е) е корисна работа, не би го опишал како опрема што МОРА да ја имаш ама ако треба да бирам на пример помеѓу греачи на задни седишта и тоа , ке им студи малце на децата позади....

Греачи на предни седишта се во предност кога минусни температри се како сега па побрзо госпоџата да се стопли да не пробиваш санта леда :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #137 на: 28 Јануари 2024, 11:57:08 am »
Мене греачи на седишта ме нервираат. Имав на Е61, два пати уклучив, сафра ме фати.

Не сум имал можност летно време да се возам во кола со вентилирачки седишта. Мислам тоа многу ќе ми значи.

Иначе, од опрема морам да имам клима. Сè останато е плус.


Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 476
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #138 на: 28 Јануари 2024, 15:08:07 pm »
Мене греачи на седишта ме нервираат. Имав на Е61, два пати уклучив, сафра ме фати.

Не сум имал можност летно време да се возам во кола со вентилирачки седишта. Мислам тоа многу ќе ми значи.

Иначе, од опрема морам да имам клима. Сè останато е плус.

Значи не сум бил само јас што го нервираат греачи на седишта. Исто ги имам 2-3 пати уклучено и тоа на најниското ниво и после 5 минути ги гасам.

Приметив дека може да се искодираат други температури на сите 3 нивоа, па ќе пробам да ги намалам и да видам дали ќе ги користам. Ама првичното искуство вели нема.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #139 на: 28 Јануари 2024, 15:14:32 pm »
Мене греачи на седишта ме нервираат. Имав на Е61, два пати уклучив, сафра ме фати.

Не сум имал можност летно време да се возам во кола со вентилирачки седишта. Мислам тоа многу ќе ми значи.

Иначе, од опрема морам да имам клима. Сè останато е плус.

Значи не сум бил само јас што го нервираат греачи на седишта. Исто ги имам 2-3 пати уклучено и тоа на најниското ниво и после 5 минути ги гасам.

Приметив дека може да се искодираат други температури на сите 3 нивоа, па ќе пробам да ги намалам и да видам дали ќе ги користам. Ама првичното искуство вели нема.
Убаво си пиша, првите 5 минути. За тоа се, да не седнеш на "цименто" одма. Мене ми фалат, посебно на кожа, ептен фалат. Од друга страна кожата ми е вишок.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 476
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #140 на: 28 Јануари 2024, 15:59:08 pm »
Мене греачи на седишта ме нервираат. Имав на Е61, два пати уклучив, сафра ме фати.

Не сум имал можност летно време да се возам во кола со вентилирачки седишта. Мислам тоа многу ќе ми значи.

Иначе, од опрема морам да имам клима. Сè останато е плус.

Значи не сум бил само јас што го нервираат греачи на седишта. Исто ги имам 2-3 пати уклучено и тоа на најниското ниво и после 5 минути ги гасам.

Приметив дека може да се искодираат други температури на сите 3 нивоа, па ќе пробам да ги намалам и да видам дали ќе ги користам. Ама првичното искуство вели нема.
Убаво си пиша, првите 5 минути. За тоа се, да не седнеш на "цименто" одма. Мене ми фалат, посебно на кожа, ептен фалат. Од друга страна кожата ми е вишок.

Еј немам кожа јас. Штоф/алкантара се кај мене и не сум осетил потреба. Секако мора да седнам и да запалам кола за да ги пуштам и да почекам дур загреат. На модерни коли кај што можеш преку телефон уште пред влагање да запалиш клима/греење на седишта има повеќе смисла.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 226
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #141 на: 28 Јануари 2024, 18:33:21 pm »
Мене греачи на седишта ме нервираат. Имав на Е61, два пати уклучив, сафра ме фати.

Не сум имал можност летно време да се возам во кола со вентилирачки седишта. Мислам тоа многу ќе ми значи.

Иначе, од опрема морам да имам клима. Сè останато е плус.

Значи не сум бил само јас што го нервираат греачи на седишта. Исто ги имам 2-3 пати уклучено и тоа на најниското ниво и после 5 минути ги гасам.

Приметив дека може да се искодираат други температури на сите 3 нивоа, па ќе пробам да ги намалам и да видам дали ќе ги користам. Ама првичното искуство вели нема.
Убаво си пиша, првите 5 минути. За тоа се, да не седнеш на "цименто" одма. Мене ми фалат, посебно на кожа, ептен фалат. Од друга страна кожата ми е вишок.

За кожа мора да имаш греење во зима, ладење во лето и за 10 години може камен тврди да станат :)

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #142 на: 28 Јануари 2024, 19:13:51 pm »
За 10г "коска" нема да остани од колата ако ја чувам.
Инаку ги користам греачите на седиштата редовно и во кола и во камион.Сега во камионот има и ладење,па ќе видоме како функционира на лето.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #143 на: 28 Јануари 2024, 20:58:01 pm »
Моментално, најмногу ми фалат автоматски менувач и темпомат.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #144 на: 28 Јануари 2024, 21:04:34 pm »
Темпомат обично може да се додаде, провери си.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #145 на: 28 Јануари 2024, 22:57:59 pm »
Моментално најјмногу ми фали Адаптивен темпомат на Леонот. Сега кога возам без него 3-4000км гледам дека многу ми фали.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 476
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #146 на: 28 Јануари 2024, 23:04:03 pm »
Најмногу ми фали Apple CarPlay и механички заклучен диф позади. И да нема Xdrive. :)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3925
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #147 на: 28 Јануари 2024, 23:08:11 pm »
Темпомат обично може да се додаде, провери си.
Кај тој мотор на класикот не, дојде муштерија да монтираме, нема можност.

Инаку на темава електричен панорама кров (лудило, само две астри во градов се такви, а кај мене не е електричен) и клима ( :'(  ). Во плус опрема е темпомат, автоматик, 4х4 (да може да се менува погонот на fwd или awd), греачи на седишта, самопаркирање и keyless entry.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #148 на: 28 Јануари 2024, 23:20:56 pm »
Темпомат обично може да се додаде, провери си.
Кај тој мотор на класикот не, дојде муштерија да монтираме, нема можност.

Инаку на темава електричен панорама кров (лудило, само две астри во градов се такви, а кај мене не е електричен) и клима ( :'(  ). Во плус опрема е темпомат, автоматик, 4х4 (да може да се менува погонот на fwd или awd), греачи на седишта, самопаркирање и keyless entry.

Step by step оди Несторо, првен со клима почни па после панорами и на крај awd погон од AMG i BMW M :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3925
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Што од опрема мора да има вашиот автомобил?
« Одговори #149 на: 28 Јануари 2024, 23:22:32 pm »
Одговорот е Lexus IS(сѐ освен промена на погонот, но има awd погон) или мече некое S Klasse.