Автор Тема: Vw Golf mk1  (Прочитано 79774 пати)

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #210 на: 26 Ноември 2015, 19:25:44 pm »
Абе бојата ќе си биде зелена, али да точно дека е рано, не му се замарам до толку, битно ми се исполни желбата за зелен со кафеав интериер и веќе е дома... сега е редот на зимање полека делови што ми треба нови, суспензија ова она, и моторот ремонт ќе го правам лека полека, па ќе видиме за другото, да се затопли и морам да го почнам... Иако многу се каам што не го почнав летово, али бидна што бидна, и време и финансии немаше  :)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #211 на: 26 Ноември 2015, 19:53:16 pm »
najde li kafeava maska? kafeavi drzaci za zadna daska? kaeava konzola?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #212 на: 26 Ноември 2015, 20:17:38 pm »
Сакав комбинација со црни рачки,  конзолата и шалтаблата ќе бидат црни и  држачите за даската, само платното на даската ќе биде кафеаво со црни звучници нормално  :D И кровот ќе биде поише на кремасто...Али ми даде  и кафеави рачки за на вратите, само на рачките за отварање ми фалат двете рачкичиња  за повлекување или како и да се викаат  ;)

И моментално барам црна конзола, ако има некој нека понуди :D
« Последно менување: 26 Ноември 2015, 20:26:52 pm Деки »

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5107
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #213 на: 26 Ноември 2015, 23:23:29 pm »
Deki pocinja prvin mebel i enterier da sreduva pa potoa temeli i zidovi   ;D :D

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #214 на: 27 Ноември 2015, 01:11:40 am »
Мора да бидам различен од вас, али добро е што од негде се почна, чим сум почнал нема запирање  ;)

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #215 на: 27 Ноември 2015, 03:31:23 am »
Деки не знам зашто комплицираш и чекаш толку време за да почнеш да го правиш.. Имаш толку ситни делови од колата кои можеш комотно во соба да си ги реставрираш, да ги чистиш, фарбаш и слично...

Гледам дека не го возиш голфот, па не знам онда што чекаш. Чим не го возиш голфот, не си приморан да го завршиш у најбрз можен рок, нели ? Што е тоа што те запира ? Немаш ли 20-30 минути во денот да седнеш во соба или еве у гаража ако не ти е ладно и да ги средуваш ситните делови ? Сум ти го посочил ова повеќе пати.
Така да кога ќе го средиш големиот дел (каросеријата и моторот) нема да губиш време на средувањето на ситниците од после. Само ќе ги монтираш и возиш....

Ти си знаеш, голем си више.

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #216 на: 27 Ноември 2015, 20:12:27 pm »
Баш те чекав да искоментираш, и знаев дека  ова ќе го пишеш,но знам едно нешто, дека сите вие што го мислите тоа, а не сте реставрирале кола не знаете како е, и не ме споредувајте со Дарио во работењето  и во процесот на реставрација.

Како прво - тоа што го збориш ти чистење делови фарбање и тргање на страна неможе тек така да се направи, тоа значи дека треба прво да го оспособам т.е. зацврстам патосот  со внатрешните прагови, па после тоа за да можам да го ставам на држачи, и после тоа да вадам трап, дискови, осовини и даље, па после тоа да го ичистам до лим, и да почнам со крпење.

Како второ - тоа што испадна  да не го почнам и летово, секако дека си имаше причина, за која многу од вас не ја знаете, и не треба да коментирате околу тоа дека ја "знаете"....Но, ако  не сакав да го правам немаше да го земам, но ете, така испадна да неможам да го почнам, испаѓаат некои непотребни работи кои ме попречуваат за да го почнам, мислите мене ми е лесно, како се нервирам и корнам живци  дека го немам сеуште почнато, финансии, време, многу многу работи за кои не ми се збори... :'(

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #217 на: 27 Ноември 2015, 20:36:35 pm »
British racing green ќе оди со кафеното. Ама рано ти е за боја бирање, може 3 пати да смениш мислење до тогаш.

Долго време си ја меркам зеленава од мазда 2, не е ни дречлива a и убеден сум дека ќе биде супер со кафен интериер. Но како што кажа, има време за боја бирање ;)


Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #218 на: 28 Ноември 2015, 05:38:02 am »
Деки, не мораш да почнеш да го растураш голфот за да почнеш нешто да го средуваш. Ете ентериерот целиот у соба можеш да го ставиш и да го средуваш полека полека, па после кога ќе дојде време за монтирање само ќе го џапнеш ко пиво и кикирики.

Ете ти дарио, на пример, колку што памтам, шалтаблата у кујна ја праеше... ;D

No hard feelings

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #219 на: 28 Ноември 2015, 23:09:38 pm »
Пффф мама не ми дава у соба да работам  ;D

Леле коа ке ми спомнат види го Дарио како прави во соба во гаража или незнам што, аман бре доста ме споредувате со Дарио.  :'(
« Последно менување: 28 Ноември 2015, 23:20:27 pm Деки »

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #220 на: 22 Декември 2015, 23:05:39 pm »
Купени  и  кафени штитници за сонце или како и да се нарекуваат   :)


 

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #221 на: 22 Декември 2015, 23:18:47 pm »
Mashala mashala... Od kaj go najde be so ogledalce.. :O

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #222 на: 22 Декември 2015, 23:24:20 pm »
Еее под дрво и под камен барам јас, се шалам, од истиот голф  што земав  интериерот  :D

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #223 на: 20 Март 2016, 23:35:38 pm »
Да живне малце темава...благодарение на Дарко мк5 што ми го испрати огласот, денес купени  Еxip бандажи 7Ј ет30 R15. Повеќе слики и голфот почнување за брзо време! :)

Отсутен Деки

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1534
Одг: Vw Golf mk1
« Одговори #224 на: 30 Март 2016, 22:42:05 pm »
Дур не сум го расклопил проба  :D