Автор Тема: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014  (Прочитано 20964 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17649
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #30 на: Април 14, 2014, 10:37:12 am »
Шо збориш така, Хонда доминира на кружните околу МТВ  ;D

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #31 на: Април 14, 2014, 16:49:45 pm »
Матеј, дали виде што се дешава со Цитроенот само на правците? :) Да пуштат телеметрија којзнае што се дешава по кривиниве за разлика од конкуренцијата.
А хонда што ја утнаа работата ја утнаа ептен, нема оправање. И лани така почнаа па ништо не се смени, темпото им е ужасно.

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #32 на: Април 14, 2014, 17:01:30 pm »
Абе земи во предвид дека Циторен сите расположливи средства ги вложија во оваа програма.Чим напуштија WRC каде што доминираа и се впуштија во нешто непознато значи сигурно се спремале добри 2-3 години.Плус ги имаат најдобрите возачи во Лопез,Милер и Лоеб.Милер е повеќекратен шампион,Лопез газеше по Јужна Америка во туринг сериите,а за Лоеб не треба да се збори.Ова што се случува не ме изненадува воопшто.

На Хонда проблемот е што сега Ф1 им е во фокусот додека оваа серија ја тераат ради реда што се вика.Може ќе имаат прогрес сепак е само прва трка и може ова е стаза што повеќе им одговара на Цитроените.Како и да е мислам дека ќе има добра борба како и секогаш.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #33 на: Април 14, 2014, 17:27:21 pm »
Абе земи во предвид дека Циторен сите расположливи средства ги вложија во оваа програма.Чим напуштија WRC каде што доминираа и се впуштија во нешто непознато значи сигурно се спремале добри 2-3 години.

Јас мислам тука лежи зајакот, секако дека и во возачите, ама во буџетот највеќе. 16 милиони имаат цитроен VS 6 милиони на хонда со што можат да си овозможат тестови и тестови ...

Хонда којзнае на што е фокусирана, тепаат во BTCC па можда таму се фокусирани. За Ф1 ќе видиме. :)Btw:

On je s Citroenom tokom priprema potrošio 1.000 guma, helikopterom išao na testiranja, a meni kaže kolega: “I oni su ljudi, nisu vanzemaljci, možemo i mi da vozimo kao oni”. To je poenta - ne možemo. Oni jesu zaista “vanzemaljci”, jer su toliko utrenirani da deluju tako
« Последно менување: Април 14, 2014, 22:32:44 pm Igor »

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #34 на: Април 15, 2014, 18:06:46 pm »
Втора рунда: Paul RicardLap distance : 3841 m
Race distance : 2 x 16 laps
J.A.S Motorsport веќе во брзање ја спрема Хондата за Tarquini кој си го однесе ни крив ни дужен во Мароко.
Се очекува повторна доминација на Цитроен, дајбоже да грешам.Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #35 на: Април 15, 2014, 19:22:59 pm »
Цитроен целокупното тестирање и 500 промотивни снимања направија на оваа патека,во превод потполно во право си :D
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #36 на: Април 15, 2014, 19:32:40 pm »
Тие 1000 гуми тука се потрошени. :)

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16391
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #37 на: Април 19, 2014, 14:30:46 pm »
Мислам дека утре ќе има доста интересна трка. На вториот тренинг беа најбрзи шевролетите:
1. Hugo Valente
2. Tom Chilton
3. Tiago Monteiro
4. Dusan Borkovic
5. Yvan Muller

http://www.fiawtcc.com/news/detail/id/2978

Хуго Валенте им покажа заби на возачите на Цитроен и на првиот тренинг: http://www.fiawtcc.com/news/detail/id/2975

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17649
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #38 на: Април 19, 2014, 16:05:14 pm »
Ваљда имаат weight penalty ..

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16391
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #39 на: Април 19, 2014, 16:13:13 pm »
Изгледа само имале среќа. Сега на квалификациите растурија Цитроените со разлика од цела секунда пред останатите, а само неколку стотинки помеѓу нив. Среќа што се такви правилата за втората трка па можеме да гледаме повеќе претицувања.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #40 на: Април 19, 2014, 16:42:03 pm »
Незнам што се дешавало, пошто бев на работа па live timing малку на телефон гледав.
Еве од квалификациите:

POS   NO      DRIVER   NAT   CAR   TIME   LAPS   GAP   KPH
1   9   TC1   Sebastien LOEB   FRA   Citroen C-Elysee WTCC   1:29.527   2      154.45
2   37   TC1   Jose Maria LOPEZ   ARG   Citroen C-Elysee WTCC   1:29.619   2   0.092   154.29
3   1   TC1   Yvan MULLER   FRA   Citroen C-Elysee WTCC   1:29.857   2   0.330   153.88
4   2   TC1   Gabriele TARQUINI   ITA   Honda Civic WTCC   1:30.808   2   1.281   152.27
5   7   TC1   Hugo VALENTE   FRA   Chevrolet RML Cruze TC1   1:31.139   2   1.612   151.72
.
.
8      98     TC1   Dusan Borkovic   SRB   Chevrolet RML Cruze TC1

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16391
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #41 на: Април 19, 2014, 20:35:49 pm »
Sébastien Loeb and José María López have been stripped of their first and second qualifying positions after the technical checks.

http://www.fiawtcc.com/news/detail/id/2996/t/MULLER-INHERITS-POLE-AFTER-PENALTIES

И двајцата ќе почнат од двете последни места. Не очекува интересна трка!

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6209
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #42 на: Април 20, 2014, 16:20:58 pm »

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #43 на: Април 20, 2014, 16:39:00 pm »
Лоша прва трка за Боркович, се надевам следнава ќе биде подобра. Одличен старт имаше, но потоа се примети дека има некој проблем бидејќи почна нагло да опаѓа за да заврши на 13-14 место на крај.Лоеб и Лопез не треба да ги коментирам, се знаеше што ќе биде. :)
Чудно колку Tarquini се држеше на нападите од Лоеб и успеа да издржи долго време, но на крај се знаеше кој ќе биде добитник во ситуацијата.


Се чека втората трка за 20 минути, да видиме што ќе се дешава.
« Последно менување: Април 20, 2014, 16:54:34 pm Igor »

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #44 на: Април 20, 2014, 17:52:34 pm »
Се извињавам за дабл пост, али КАКВА ТРКА!

Секоја чест за Боркович, го држеше Лоеб позади себе повеќе од 10 кругови и да не ја направеше грешката така ќе останеше до крај, но сепак и 7 место е одлично за дебитант во WTCC. Еден куп претекнувања, уште еден куп возење на браник, вака некако треба да изгледа една трка. :)

Браво и за Бенани, издржа да заврши пред Лоеб. Добро е што хондите добија темпо, далеку од цитроените ама подобрувањето е видливо (или пак не им лежеше Маракеш). Уште да го немаа проблемот со надуправливост и ќе имаа подобри резултати.