Автор Тема: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014  (Прочитано 18202 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47993
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #60 на: Април 30, 2014, 20:25:02 pm »
Која е логикава? На која основа само они да имаат? Изгледа Целесето е многу магарица па ако му ги тргнат теговите може да полета.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17640
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #61 на: Април 30, 2014, 20:33:17 pm »
^- Дааа бе и јас го прочитав ова... :) -60кг на побавните, за да се изедначат перформансите. Епа да се види кој е подобар возач :)

Ова правило прв пат го воведоа у времето кога 156 доминираше во ETCC - сега WTCC...


Мораше Бемве да си најде утеха :D

Присутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16232
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #62 на: Мај 02, 2014, 23:09:16 pm »
TAXI 5 ;DОтсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9467
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #63 на: Мај 03, 2014, 18:49:32 pm »
Викендов се вози третата трка од WTCC 2014, на патеката Хунгароринг.
Нажалост оваа трка ќе се гледа после некој ден на Youtube бидејќи се вози во време кога се и трките на Водно, па еве ги резултатите од денешните квалификации:

1   1   TC1   Yvan MULLER   FRA   Citroen C-Elysee WTCC   1:49.393   1:49.546   1:48.727
2   37   TC1   Jose Maria LOPEZ   ARG   Citroen C-Elysee WTCC   1:49.328   1:49.496   1:48.761
3   9   TC1   Sebastien LOEB   FRA   Citroen C-Elysee WTCC   1:49.552   1:49.652   1:49.113
4   18   TC1   Tiago MONTEIRO   PRT   Honda Civic WTCC   1:49.668   1:49.497   1:49.166
5   2   TC1   Gabriele TARQUINI   ITA   Honda Civic WTCC   1:50.065   1:49.410   1:50.576
6   25   TC1   Mehdi BENNANI   MAR   Honda Civic WTCC   1:50.017   1:49.745   
7   3   TC1   Tom CHILTON   GBR   Chevrolet RML Cruze TC1   1:49.634   1:49.757   
8   4   TC1   Tom CORONEL   NLD   Chevrolet RML Cruze TC1   1:50.234   1:50.428   
9   10   TC1   Gianni MORBIDELLI   ITA   Chevrolet RML Cruze TC1   1:50.234   1:50.728   
10   7   TC1   Hugo VALENTE   FRA   Chevrolet RML Cruze TC1   1:50.561   1:52.123   
11   5   TC1   Norbert MICHELISZ   HUN   Honda Civic WTCC   1:49.421      
12   12   TC1   Rob HUFF   GBR   Lada Granta 1.6T   1:50.908      
13   11   TC1   James THOMPSON   GBR   Lada Granta 1.6T   1:50.995      
14   77   TC1   Rene MUNNICH   GER   Chevrolet RML Cruze TC1   1:51.123      
15   14   TC1   Mikhail KOZLOVSKIY   RUS   Lada Granta 1.6T   1:52.451      
16   8   TC2   Pasquale DI SABATINO   ITA   BMW E90 320 TC   1:54.584      
17   6   TC2   Franz ENGSTLER   DEU   BMW E90 320 TC   1:55.121      
18   99   TCN   Yukinori TANIGUCHI   JPN   Honda Civic S2000 TC   1:56.561      
19   27   TC2   John FILIPPI   FRA   SEAT Leon WTCC   1:56.588      
Qualification Maxima         1:56.980      
20   98   TC1   Dusan BORKOVIC   SRB   Chevrolet RML Cruze TC1      


На Боркович не му се признало времето бидејќи: However, the Stewards of the Meeting decided to disallow all his qualifying lap times after his car failed the ride height check twice in Q2.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9467
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #64 на: Јуни 08, 2014, 17:44:18 pm »


Од кога немам пишано во темава, конечно се најде време и за тоа. :)
Денес се возеше трката во Русија, половина од календарот е завршен. Не многу интересна трка, добро е што Хонда покажува заби да се бори со Цитроен (иако за тоа е доцна, али ипак), баксузи за Боркович кој поради проблемите со возилото со голема брзина удри во својот тимски колега и мораа првата трка пред време да ја завршат. За време од 15минути успејаа да ја оспособат колата на Валенте, па стартуваше од првата позиција на втората трка. Направи добра разлика од 4-5 секунди, но тогаш беше казнет со драјв-тру поради тоа што не била на време спуштена колата за време на поправките па така изгуби доста време и заврши на 9-тата позиција. Боркович стартуваше од бокс, со заостанување од 6 секунди позади другите, али на крај успеа да се догура до 11-то место што покажува дека може да покаже многу, само да престанат малерите. И така, да не должам многу (не дека некој ќе чита  ;D), еве ги резултатите:RACE 1

01         José María López   16 Laps
02         Gabriele Tarquini   +3.170
03         Sébastien Loeb   +3.425
04         Yvan Muller   +5.902
05         Tom Chilton   +6.816
06         Ma Qing Hua   +7.505
07         Tiago Monteiro   +13.099
08         Tom Coronel   +15.061
09         Norbert Michelisz   +24.766
10         Robert Huff   +27.754


RACE 2


01         Ma Qing Hua   16 Laps
02         Yvan Muller   +1.261
03         Mehdi Bennani   +12.252
04         Tom Coronel   +12.424
05         Sébastien Loeb   +14.725
06         Tom Chilton   +14.890
07         Norbert Michelisz   +15.118
08         Gianni Morbidelli   +19.894
09         Hugo Valente   +20.157
10         René Münnich   +20.984

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #65 на: Јуни 08, 2014, 18:26:22 pm »
Читаме, читаме. Само пишете нешто и пред почеток на викенд, да не потсетите дека има трка.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9467
Одг:
« Одговори #66 на: Јуни 08, 2014, 18:37:04 pm »
21.22 juni Spa -Belgija :)

Присутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16232
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #67 на: Јуни 20, 2014, 19:05:49 pm »

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9467
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #68 на: Јуни 22, 2014, 12:58:07 pm »
Пуштајте еуроспорт, каква трка! Да не викате после дека не кажуваме. :)

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #69 на: Јуни 22, 2014, 13:15:37 pm »
Си ставив потсетник на телефонот ;)

Добра трка.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9467
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #70 на: Јуни 22, 2014, 13:18:18 pm »
И вторава треба да е доста јака, одличен напредок за Боркович, конечно доби темпо и помина без проблеми.
Во втората стартува од 11-то место, па може да се умеша напред. Многу ми се свиѓа што тимскиве колеги пружија доста јаки борби, недостижни се за другите али барем меѓу себе се истркаа убаво. :)

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #71 на: Јуни 22, 2014, 13:22:09 pm »
Го напаѓаше и анализираше цела трка и во последниот круг му го најде лекот.

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #72 на: Октомври 06, 2014, 10:55:32 am »
Што ги нема про-руски ориентираните форумџии?

Прва победа за Лада во WTCChttp://www.autosport.com/news/report.php/id/116177

Results - 26 laps

Pos Driver                Car                  Time/Gap
 1. Rob Huff              Lada                 28m52.502s
 2. Tom Coronel           ROAL Chevrolet        +0.766s
 3. Sebastien Loeb        Citroen               +3.072s
 4. Jose Maria Lopez      Citroen               +3.102s
 5. Norbert Michelisz     Zengo Honda           +8.673s
 6. James Thompson        Lada                  +9.938s
 7. Gianni Morbidelli     Munnich Chevrolet     +11.111s
 8. Tom Chilton           ROAL Motorsport       +11.553s
 9. Yvan Muller           Citroen               +12.463s
10. Gabriele Tarquini     Honda                 +12.805s
11. Hugo Valente          Campos Chevrolet      +19.571s
12. Ma Qing Hua           Citroen               +21.714s
13. Tiago Monteiro        Honda                 +24.261s
14. Franz Engstler        Engstler BMW          -1 lap
15. John Filippi          Campos Seat           -1 lap

Retirements

    Mehdi Bennani         Proteam Honda         6 laps
    Filipe Souza          Engstler BMW          2 laps
    Rene Munnich          Munnich Chevrolet     0 laps
    Mikhail Kozlovskiy    Lada                  0 laps
    Dusan Borkovic        Campos Chevrolet      0 laps

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #73 на: Октомври 06, 2014, 10:58:15 am »
Ги нема затоа што WTCC последниве неколку години го изгуби шармот,слично како и Ф1.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Присутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2379
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #74 на: Октомври 12, 2014, 15:58:27 pm »
First 1-2-3-4 for Citroën in FIA WTC history

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"