Автор Тема: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014  (Прочитано 18095 пати)

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16222
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #15 на: Април 12, 2014, 14:23:43 pm »
На првиот тренинг денес Себастијан Лоеб го освои првото место, а веднаш позади него се најде Иван Милер. Душан Боркович заврши на шестата позиција, а најбрзата Хонда на седмото место.

http://d1oo2un3qpiryo.cloudfront.net/uploads/files/eventdetail/160/2014_wtcc_marrakech_p1.pdf


На вториот тренинг најбрзо време постави Иван Милер, додека Лоеб беше трети, а Боркович заврши петти.

http://mstworld.com/timing/livetiming.htm?series=wtcc


Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #16 на: Април 12, 2014, 14:27:04 pm »
Не се очекуваше друг исход на Citroen со толкав буџет. Што сакам Боркович да ги поебе лелелее, од вчера ненормално ги подобрува времињата. Едвај чекам да почнат квалификацииве. :)

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #17 на: Април 12, 2014, 16:20:35 pm »
Браво за Лопез, ПРЕбраво за Боркович. Одма излегоа педерските работи на виделина, Милер извозе неправилен круг кој му се важи, а Боркович го казнија поради прерано излегување од бокс. Па да, не смее он да им се умеша во високото друштво.


Околу квалификациите кој не ги гледаше, излетувањето на Фулин им ги урна надежите на Хаф и компанија, па утре ќе мора да се окозат прилично доста.

Двата старта утре се од место (не летечки) и ќе биде голем проблем да се стартува со толку снага на преден погон.

Кент уеит фор тумороу. :)

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3999
 • Turbo
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #18 на: Април 12, 2014, 16:34:26 pm »
Кога и каде ќе ја има трката?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #19 на: Април 12, 2014, 17:30:19 pm »
Еуроспорт, утре од 17:00 прва трка, од 18:00 втората.
Боркович е на 1.3 секунди (мислам) од најбрзиот, премногу ама ако се земе во предвид дека е најбрз од крузовите, јас мислам дека во цитроен би бил побрз и од водечките тројца.

А еве ги и резултатите од денес:


Отсутен MKDPetar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 589
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #20 на: Април 12, 2014, 17:56:55 pm »
Интересни квалификации, малку повеке удирања, ама ветување за добра сезона.
Утре на Еуроспорт 1 пренос во живо во 17 часот

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #21 на: Април 12, 2014, 18:13:38 pm »
Стазава секоја сезона е проблематична во поглед на удирање и застои.
Се надевам тркиве ќе поминат во најдобар ред и без многу големи оштетувања (како она на Таркуини поради што нема да настапува овој викенд).

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16222
 • Keep it 100

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #23 на: Април 12, 2014, 19:16:36 pm »
Треба 5-ти да биде, ама ај.

Со оглед на тоа што Citroen ги донесе новите правила и први ја изработија колата, не е ни чудо што се таму каде што се.
Плус со буџетот со кој располагаат (16m vs Honda 5-6m) можат да си дозволат колку сакаат тестови и триста чуда.

Али тоа е, сигурно немаше Лоеб да го донесат во тим каде што нема да се знае кај ќе биде, туку се знаеше дека ќе се најде директно на врвот.   

Отсутен MKDPetar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 589
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #24 на: Април 13, 2014, 18:11:41 pm »
Не многу интересна прва трка
1,2,3 за Цитроен
4,5 Шевролет
Душан Боркович 5ти

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4444
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #25 на: Април 13, 2014, 19:28:11 pm »
Loeb е Loeb  :)

Најдобриот возач во историјата на авто-мото спортот.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #26 на: Април 13, 2014, 19:41:10 pm »Очекуван резултат, цитроените супериорни во однос на конкуренцијата. Не е спорно дека е најдобар Лоеб, но да возеше нешто друго не би бил волку убедливо најбрз (а и не ни беше кога подобро ќе размислам). Доминацијата се гледаше и на правците, цитроенот ги поминува другиве како да се друга класа. Они ги донесоа правилата и сега се богови, убаво кажа коментаторов, првиот после цитроените може да се рачуна како прв, пошто они се далеку напред.

Перфектен почеток за Боркович, штета за кварот во втората трка но битно покажа кој е и сериозно ја замисли конкуренцијата. :)
Со најмалку тестови, на прво седнување во кола (на светски рамки) да бидеш 4ти на квалификации е за почит дефинитивно. Се надевам на следниве трки некако ќе се израмнат (што е немогуче) па ќе гледаме уште повозбудливи трки. Штета за Том Коронел, едноставно не му беше пишано овој викенд да види некоја среќа. Среќа налета на него Милер а не Боркович, инаку ќе му се повтореше минатогодишната несреќа од ист вид.

За една недела е трката на Пол Рикард, останите уз нас. ;D

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16222
 • Keep it 100
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #27 на: Април 13, 2014, 20:46:48 pm »
Цитроениве се толку надмоќни што веќе не се ни интересни. Чилтон и Бенани ја направија втората трка интересна, добра битка водеа. Баш ми е криво за кварот на Боркович, убаво си возеше. Ме зачуди колку беше избезумен Лоеб додека даваше изјава на крајот, како прва победа да му е во животот, не знаеше кај се наоѓа.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #28 на: Април 13, 2014, 20:59:56 pm »
Апла се гледа дека шампионатов е цел во корист на Цитроен и цело внимание е фокусирано таму.
Се надевам другиве ќе преземат нешто и веќе во другава трка ќе бидат работите поинакви, али нема шанси. :)

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: WTCC FIA World Touring Car Championship 2014
« Одговори #29 на: Април 14, 2014, 06:42:10 am »
Доста бе само кукате овој бил надмоќен,овој носел правила,овој доминирал,овој она,овој ова...

Секогаш имало доминација од секој фабрички тим кој и да настапувал.Првин беше BMW(добро малце се јадеа со Aлфите),па Seat,па Chevrolet,па сега на Citroen дојде ред.Само Хонда ќе треба да причека малце  :P
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni