Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 599314 пати)

Отсутен Indigo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 280
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7290 на: Јуни 13, 2019, 00:42:35 am »
Корса ц, производство 2004 година, бензинец, 1.2 кубици, нема многу километража и не се вози секојдневно. Инаку гледав нешто по нет за Liqui Moly 5w 30 Synthese-Technology Longtime High Tech германско производство. Го има ли кај нас ова, добро ли е, што цена е?
mozzes sekoe maslo koe ima dexos2 approval i ostani na 5W-30.
inacce kolku pari tolku muzika.
najdobri aditivi i bazni masla ima Mobil1 pa potoa doagja Castrol(BP,Aral) pa Shell.
Ovaa trojka go drzzi pazarot so masla.
inacce konkreno za Mk pazar najsiguren si so 77 kroon i fuchs.
kako skriena preporaka maslata na Petronas Syntium se isto taka dobri.
golema uloga ima i filterot za maslo, kvaliteten filter i poslabo maslo se podobra kombinacija nego obratno.

a preporaka za filter za maslo ?

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 496
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7291 на: Јуни 13, 2019, 23:27:23 pm »
Корса ц, производство 2004 година, бензинец, 1.2 кубици, нема многу километража и не се вози секојдневно. Инаку гледав нешто по нет за Liqui Moly 5w 30 Synthese-Technology Longtime High Tech германско производство. Го има ли кај нас ова, добро ли е, што цена е?
mozzes sekoe maslo koe ima dexos2 approval i ostani na 5W-30.
inacce kolku pari tolku muzika.
najdobri aditivi i bazni masla ima Mobil1 pa potoa doagja Castrol(BP,Aral) pa Shell.
Ovaa trojka go drzzi pazarot so masla.
inacce konkreno za Mk pazar najsiguren si so 77 kroon i fuchs.
kako skriena preporaka maslata na Petronas Syntium se isto taka dobri.
golema uloga ima i filterot za maslo, kvaliteten filter i poslabo maslo se podobra kombinacija nego obratno.

a preporaka za filter za maslo ?
vo ovoj redosled:
original OEM,
hengst,
mahle/knecht, 
mann,
purflux,
bosch

Отсутен corsa-c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 47
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7292 на: Јуни 14, 2019, 15:10:34 pm »
Фала ви на сите за препораките. Го купив GM 5w30 Dexos 2 што го споменав во претходните постови, како и филтер за масло (само заборавив која му беше марката бидејќи ја фрлив опаковката, но знам дека беше германска, а се сеќавам и дека опаковката беше жолта со коси сини линии).

Во иднина ќе го земам превид тоа маслото 77.

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2533
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7293 на: Јуни 14, 2019, 17:16:32 pm »
Фала ви на сите за препораките. Го купив GM 5w30 Dexos 2 што го споменав во претходните постови, како и филтер за масло (само заборавив која му беше марката бидејќи ја фрлив опаковката, но знам дека беше германска, а се сеќавам и дека опаковката беше жолта со коси сини линии).

Во иднина ќе го земам превид тоа маслото 77.
Нај чкарт си земал,веројатно најевтино си гледал.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен corsa-c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 47
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7294 на: Јуни 14, 2019, 19:20:42 pm »
Фала ви на сите за препораките. Го купив GM 5w30 Dexos 2 што го споменав во претходните постови, како и филтер за масло (само заборавив која му беше марката бидејќи ја фрлив опаковката, но знам дека беше германска, а се сеќавам и дека опаковката беше жолта со коси сини линии).

Во иднина ќе го земам превид тоа маслото 77.
Нај чкарт си земал,веројатно најевтино си гледал.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Искрено не беше до парите, туку бев на брзање. Но можам и да го сменам со некој од листата направена од членот погоре (changetheoil savethecar), нели?

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 496
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7295 на: Јуни 14, 2019, 23:07:22 pm »
Фала ви на сите за препораките. Го купив GM 5w30 Dexos 2 што го споменав во претходните постови, како и филтер за масло (само заборавив која му беше марката бидејќи ја фрлив опаковката, но знам дека беше германска, а се сеќавам и дека опаковката беше жолта со коси сини линии).

Во иднина ќе го земам превид тоа маслото 77.
Нај чкарт си земал,веројатно најевтино си гледал.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Искрено не беше до парите, туку бев на брзање. Но можам и да го сменам со некој од листата направена од членот погоре (changetheoil savethecar), нели?
toa za filtrite vazzi za site filtri ne samo za maslo.
ako opakovkata e plavo zolta najverojatno e od SCT filterot.


Отсутен corsa-c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 47
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7296 на: Јуни 15, 2019, 13:02:43 pm »
Можеби, искрено не се сеќавам. А од филтриве за масло што ги предлагаш кое ми го препорачуваш?

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7385
 • Пичлеме
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7297 на: Јуни 15, 2019, 13:08:13 pm »
Hengst.
Tатко ми има Корса, дури и на капакот за филтерот за масло пиши Hengst :)

Не дека не можи Mann, Filtron и останатите што се набројани погоре .
« Последно менување: Јуни 15, 2019, 13:13:57 pm Ipkisija Meskosa »
If you love someone, set them free... If they return to you, put several 8-inch blades into their head... If they return again, thеn run... Just run!

Отсутен corsa-c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 47
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7298 на: Јуни 15, 2019, 13:24:17 pm »
Hengst.
Tатко ми има Корса, дури и на капакот за филтерот за масло пиши Hengst :)

Не дека не можи Mann, Filtron и останатите што се набројани погоре .
Во право си, пребарував на интернет и мислам дека се работи за Hengst. А исто така забележав и дека во Крис и Том имаат од Filtron.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 496
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7299 на: Јуни 16, 2019, 16:12:43 pm »
Можеби, искрено не се сеќавам. А од филтриве за масло што ги предлагаш кое ми го препорачуваш?
vo ovoj redosled:
pa napisav pogore preporaka za SITE filtri vo voziloto vo ovoj redosled:
1. original OEM,
2. hengst,
3. mahle/knecht, 
4. mann,
5. purflux,
6. bosch.

znacci ako ne sakas original OEM da zemesh toga odis na vtoriot 2. Hengst ako go nema ili ne znam ne mozzes da go najdes prasuvas za mahle/knecht itn se do bosch dodeka stignes

ako nieden od ovie ne mozzes da najdess togas menjaj prodavnicata za delovi.


Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2170
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7300 на: Јуни 16, 2019, 17:11:11 pm »
Што мислите за eneos маслата? Користел некој?

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен corsa-c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 47
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7301 на: Јуни 16, 2019, 20:17:31 pm »
Можеби, искрено не се сеќавам. А од филтриве за масло што ги предлагаш кое ми го препорачуваш?
vo ovoj redosled:
pa napisav pogore preporaka za SITE filtri vo voziloto vo ovoj redosled:
1. original OEM,
2. hengst,
3. mahle/knecht, 
4. mann,
5. purflux,
6. bosch.

znacci ako ne sakas original OEM da zemesh toga odis na vtoriot 2. Hengst ako go nema ili ne znam ne mozzes da go najdes prasuvas za mahle/knecht itn se do bosch dodeka stignes

ako nieden od ovie ne mozzes da najdess togas menjaj prodavnicata za delovi.
Фала ти друже :)

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 496
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7302 на: Јуни 17, 2019, 23:41:36 pm »
Што мислите за eneos маслата? Користел некој?

Sent from my MI 6 using Tapatalk
japansko nr1 u japan, retko gi ima inacce se dobri. nema promasaj.

Присутен goki

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 156
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7303 на: Јуни 19, 2019, 16:09:14 pm »
Кој е увозник за ELF масла во МК?
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7385
 • Пичлеме
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #7304 на: Јуни 19, 2019, 16:38:12 pm »
Според гугл, АМГ ГЛОБАЛ ДОО Скопје:

https://zk.mk/amg-global
If you love someone, set them free... If they return to you, put several 8-inch blades into their head... If they return again, thеn run... Just run!