Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 1566230 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #15 на: 29 Јули 2011, 07:55:56 am »
Тебе сигурно ти го препорачале ова со Молибден дисулфид (MoS2 Leichtlauf 10 W-40 )

http://www.europeanperformanceproducts.com/shop/store_files/2/images/product_images/popup_images/4122_0.jpg

Црно е и личи на графитно (кое у ствари е сиво), ама личи и на прегорено уље - па некои се враќаат назад кај тој што им го продал ... демек им продал старо - прегорено уље :D Шала на страна, уљето е топ и мислам дека Калимеро стави вакво ... Еве ѕирни овде и прочитај повеќе (А бе LM или Ауто Македонија треба да ми дадат % од продажба ;D )

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_1091.html?Opendocument&land=DE&voilalang=e&voiladb=web.nsf

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/1091%20MoS2%20Low-Friction%20SAE%2010W-40_EN.pdf/$file/1091%20MoS2%20Low-Friction%20SAE%2010W-40_EN.pdf

П.С. Добро е и за бензинци (SL) и за дизелаши (CF) ... ;)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #16 на: 29 Јули 2011, 13:23:10 pm »
Дијамант, Брилијант или Кристал на Благој Ѓорев...проверена варијанта и ефтино е !  ;D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #17 на: 29 Јули 2011, 15:06:29 pm »
Дијамант, Брилијант или Кристал на Благој Ѓорев...проверена варијанта и ефтино е !  ;D
По можност ладно цедено...

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #18 на: 29 Јули 2011, 15:09:39 pm »
Дијамант, Брилијант или Кристал на Благој Ѓорев...проверена варијанта и ефтино е !  ;D
По можност ладно цедено...

+ 1

Патлиџани, краставици и сирење ја ќе донесам...ти само ренде земи и тури по една!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #19 на: 29 Јули 2011, 15:20:59 pm »
Дијамант, Брилијант или Кристал на Благој Ѓорев...проверена варијанта и ефтино е !  ;D
По можност ладно цедено...

+ 1

Патлиџани, краставици и сирење ја ќе донесам...ти само ренде земи и тури по една!

Немој аман, има охридско потекло ... да не рече НЕМЕТ РЕНДЕ !!! :D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #20 на: 29 Јули 2011, 15:28:20 pm »
За разлика од тотал и остали уља, ликвито е поевтино, 1500 ден 5 литра така да ќе те послушан Џиџи
>>>>><<<<<

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #21 на: 29 Јули 2011, 16:11:57 pm »
За разлика од тотал и остали уља, ликвито е поевтино, 1500 ден 5 литра така да ќе те послушан Џиџи

А бе пробај ако ништо друго, од еднаш ... не се станува ;D

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #22 на: 29 Јули 2011, 19:36:52 pm »
Читам овде цени марки на масло а дали е за вашиот мотор добро никој не знае (или оној кој ви го продава рекала казала „их маслово е направено за твојот мотор“) дали некој знае кој сертификати ги бара неговиот мотор кој од потребните адитиви во маслото се потрбни и дали има доволно ЗДДП или цинк и фосфор или дали на моторот му е потребно да има поваќе молибден ???.

Јас вака купувам масмо дури и понекогаш во еднада од моите две коли мепжшам минерално и полу синтетичко за да добијам она што ми треба.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #23 на: 29 Јули 2011, 20:26:07 pm »
ja si lupam vo seatot Repsol i toa od Autofilter go kupuvam arno mi se gleda

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #24 на: 29 Јули 2011, 20:36:15 pm »
ja si lupam vo seatot Repsol i toa od Autofilter go kupuvam arno mi se gleda

Таа масина е како предвидена за Repsol. Repsol е направен за понови типови возила и носи SL i SM стандарди , овие стандарди се со еколошки својстам и се наменети за мотори си дирекно вризгување , и Motul 4100 и 6100 се има покажано многу добро кај Сеат бензинците за кај дизелите нај погодено е Repsol 5-40 TDI.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #25 на: 30 Јули 2011, 14:54:36 pm »
Јас на 306-ката и 206-ката ставам ARECA 10w40 s3000 и сум презадоволен во моментов од него...Цената за 5л е 1400 денари, а го користам некој си 6 години по ред по препорака на некој луѓе.
Инаку Total, ELF, Shell и тх, се уља кои се премногу искомерцијализирани и има многу фалсификати од нив...Така да треба многу да се внимава во тој поглед...Претходно користев BP, но повеќе за жал го нема кај нас...Одлично уље..

http://www.areca.ru/catalog/show_article.php?id=44
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #26 на: 05 Август 2011, 22:58:16 pm »
Читам овде цени марки на масло а дали е за вашиот мотор добро никој не знае (или оној кој ви го продава рекала казала „их маслово е направено за твојот мотор“) дали некој знае кој сертификати ги бара неговиот мотор кој од потребните адитиви во маслото се потрбни и дали има доволно ЗДДП или цинк и фосфор или дали на моторот му е потребно да има поваќе молибден ???.

Јас вака купувам масмо дури и понекогаш во еднада од моите две коли мепжшам минерално и полу синтетичко за да добијам она што ми треба.

Mi se dopaga kako razmisluvas, i jas pred 7-8 godini sakav da mesam mineralno i sintetika, za sreka ne mesav :)

No, glavniot problem kaj nas e sto ne znaes sto ima vo kanceto, se moze da pisuva na etiketata.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #27 на: 05 Август 2011, 23:06:55 pm »
Затоа со сигурност liqui moly, главни увозници, нема утка. А во тоа бисоил се точи секакво масло од цистерни...
>>>>><<<<<

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #28 на: 06 Август 2011, 12:39:05 pm »
Се е мачка во вреќа. Нај сигрна варијанта е ако имас некој во Германија па од таму да ти пушти Ликви Моли оригинал па да бидеш сигурен дека е тоа тоа. Инак во моментов кај нас гледај само моторот да има уље инаку џабе се тие ознаки и спецификации кога немаат врска со тоа што е во кантичето. За жал ова е вистината. И кај нас неможеш баш да најдеш права спецификација.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #29 на: 06 Август 2011, 12:51:33 pm »
А ова што кур масло е знае ли некој да ми каже...?

SUPER 3000 XE 5-30 208/1

Ова го најдов на нет за него ама не се разбирма од масла...само Благој Ѓорев знам дека е добро. ;D

http://www.mobil.co.uk/UK-English-LCW/carengineoils_products_mobil-super-3000-xe-5w30.aspx


« Последно менување: 06 Август 2011, 13:04:33 pm Sportex »