Автор Тема: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????  (Прочитано 8285 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20113
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #45 на: Мај 23, 2020, 09:51:24 am »
Некој дали го знае или користи Carly?

Ми излезе на Инстаграм, па некако ветувачки делува, а има попуст од 20%, па не знам дали да го земам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2736
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #46 на: Мај 23, 2020, 14:20:09 pm »
За наши услови е скапичко, ама е топ.

Samcrac барај на YT, мислам дека има фул ривју.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 151
 • BMW E90
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #47 на: Мај 23, 2020, 21:36:37 pm »
Carly е оверкил. Ќе мора да им го купиш и адаптеро 5-60еур + годишно 90еур мислам кошта.
Зависи шо сакаш да правиш, ако ти е само за чистење грешки од компјутер, не вреди. Вреди само ако си механичар па да си вратиш парите.

За каква кола станува збор?

Присутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2736
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #48 на: Мај 23, 2020, 22:34:02 pm »
Не би рекол.

Можеш со него и софтверски да манипулираш со скриени функции во ЕКУ-то, се разбира - доколку ги има самата кола.


Изгледај го, ќе видиш поточно за што правам муабет.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 151
 • BMW E90
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #49 на: Мај 23, 2020, 23:48:27 pm »
Скриените функции пример кај мене на Е90 можам да ги кодирам со BMW Tools (ISTA, INPA, EDIABAS, NCSExpert), ама не ми е тоа работа оти сѐ си функционира како што треба. Сите овие алатки се бесплатни ако си ги најдеш.

За сѐ друго користам bimmer-tool експерт верзијата за само 10 долари, и работи со K+D-Can кабел преку усб на тел и OBD адаптери од Алиекспрес (v1.5), а не да плаќам 60ина евра за "премиум" адаптер..
Изгледај го видеото да знаеш на шо мислам, или еве накратко:
 • read / clear fault codes from various  modules like engine, CAS, airbags
 • view live data like coolant temperature, boost pressure, air mass and many more
 • read DPF regeneration status and detailed information
 • request DPF regeneration any time
 • reset DPF adaptation values (required after filter replacement)
 • read injectors adjustments
 • read actual and expected values for air mass, intake manifold pressure, fuel pressure
 • log data to CSV file for further analysis
 • register battery replacement (without changing battery properties)
 • reset lamps circuits blocked due to short-circuit error
 • reset oil service or change interval (for cars below mid 2007 K+D-Can cable required)Затоа го прашав за шо кола ќе му е Карли, оти има и други поевтини опции, како на пример оваа - Car Scanner ELM OBD2

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20113
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #50 на: Мај 24, 2020, 00:04:02 am »
За Opel Insignia и Ford Fiesta, а не е дека ми треба нешто многу многу, него како што реков, ми излезе реклама на Инстаграм, па се замислив дали да си купам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен M3V8

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 974
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #51 на: Мај 24, 2020, 00:13:01 am »
I mene cesto mi iskaca reklama za Carly popust 20% 
Nekao se vozdrzav :)  zemav soliden za 25 evra od ali.