Автор Тема: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI  (Прочитано 27375 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #60 на: Мај 10, 2016, 21:09:05 pm »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 784
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #61 на: Мај 11, 2016, 09:12:44 am »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037


Здраво
Што се однесува до GDI моторите на Хјундаи, постои опција за вградување на плински уред за 1.6 GDI моторот со код G4FD, за неговите верзии со 99kw и 103kw. Се работи за LANDIRENZO OMEGAS DIRECT уредот, во негова посебно припремена варијанта за G4FD моторот. Неговата цена е 1.100 евра.

Отсутен head

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 97
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #62 на: Мај 28, 2019, 15:38:16 pm »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037


Здраво
Што се однесува до GDI моторите на Хјундаи, постои опција за вградување на плински уред за 1.6 GDI моторот со код G4FD, за неговите верзии со 99kw и 103kw. Се работи за LANDIRENZO OMEGAS DIRECT уредот, во негова посебно припремена варијанта за G4FD моторот. Неговата цена е 1.100 евра.
Ме интересира дали кај овие мотори (гди) постои ризик од оштетување/горење на бензиските дизни со оглед дека низ нив ќе поминува и плин. И дали со фактот што истовремено се вбризгува и бензин заедно со плинот, се отстранува истиот тој ризик?
Поздрав

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
« Последно менување: Мај 30, 2019, 09:58:54 am head »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 784
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #63 на: Јуни 03, 2019, 12:21:37 pm »
Плимонт кој плински уред се става на Елантра 1.6 ГДИ и како би одел со цена онака ориентационо.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,51.msg874037.html#msg874037


Здраво
Што се однесува до GDI моторите на Хјундаи, постои опција за вградување на плински уред за 1.6 GDI моторот со код G4FD, за неговите верзии со 99kw и 103kw. Се работи за LANDIRENZO OMEGAS DIRECT уредот, во негова посебно припремена варијанта за G4FD моторот. Неговата цена е 1.100 евра.
Ме интересира дали кај овие мотори (гди) постои ризик од оштетување/горење на бензиските дизни со оглед дека низ нив ќе поминува и плин. И дали со фактот што истовремено се вбризгува и бензин заедно со плинот, се отстранува истиот тој ризик?
Поздрав

Sent from my EML-L29 using Tapatalk


Здраво

Плинот не поминува низ бензиските инјектори, поминува низ посебни плински инјектори. Низ бензиските инјектори цело време поминува бензин, моторот константно работи со истовремено вбризгување на бензин и на плин (15-30% бензин и 70-85% плин). Вбризгувањето на бензинот е со цел да се спречи прегревањето на бензиските инјектори.

Отсутен head

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 97
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #64 на: Јули 16, 2020, 23:36:52 pm »
Здраво Плимонт,

само да проверам да не има нешто ново во врска со инсталација на плински уреди на Киа Спортаж, моделска 2020 година? До скоро не беше дозволено...

Поздрав

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1067
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #65 на: Јули 16, 2020, 23:45:50 pm »
Decki ne se zezajte so plin na takvi motori.
Neznam kolku se isplati rizikot...
« Последно менување: Јули 16, 2020, 23:57:18 pm M3V8 »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 784
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: Plinski ured kaj motori so direkno vbrizguvanje FSI,TSI,JTS,DIRECT,DI-SI,D-4,GDI
« Одговори #66 на: Август 10, 2020, 10:35:21 am »
Здраво Плимонт,

само да проверам да не има нешто ново во врска со инсталација на плински уреди на Киа Спортаж, моделска 2020 година? До скоро не беше дозволено...

Поздрав


Sent from my Mi Note 10 Lite using TapatalkЗдраво

Сега може да се вгради плински уред на Kia Sportage од 2020 година која е опремена со дополнителен GPF филтер. Производителите на плинските уреди конструра уред што е соодветен за тој тип на мотор. Доколку сте во можност пишете ни го кодот на моторот што е впишан во сообраќајната дозвола во графата 21 за да проевирме точно кој систем е соодветен за вашето возило.