Автор Тема: Средување на фотографии  (Прочитано 40600 пати)

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #45 на: Мај 11, 2012, 12:44:16 pm »
Оригиналот е сепак подобар......

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5920
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #46 на: Мај 11, 2012, 12:48:56 pm »
@simo
не...
На самиот апарат менуваш експозиција...Прво правиш подекспонирана слика, па со 0, па преекспонирана...Осносно темна, нормална и светла...што поголем опсег ке направиш односно што поголем број на фотки под и надекспониран, толку подобар спектар ке добиеш...Е сега сликите се спојуваат со хдр програми на ПЦ исто како што е некој плагин за фотошопот...Ја користев хдр незнам како ми се вика програмот...
И после менуваш параметри од типот боја контраст светло итн...
:)

Еве една панорама:И уште една....Имам многу :)

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26385
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #47 на: Мај 11, 2012, 12:56:39 pm »
Последнава е одлична.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39242
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #48 на: Мај 11, 2012, 12:57:45 pm »
@simo
не...
На самиот апарат менуваш експозиција...Прво правиш подекспонирана слика, па со 0, па преекспонирана...Осносно темна, нормална и светла...што поголем опсег ке направиш односно што поголем број на фотки под и надекспониран, толку подобар спектар ке добиеш...Е сега сликите се спојуваат со хдр програми на ПЦ исто како што е некој плагин за фотошопот...Ја користев хдр незнам како ми се вика програмот...
И после менуваш параметри од типот боја контраст светло итн...
:)

Ok, тоа е „д рајт веј!“, бидејќи рече „со апаратот праев“ мислев има некоја ала ајфон финта сам да си склепа од овер/нормал/андер експозиции, па помислив така. Инаку, мојот апарат има можност да направи брекетинг од 3 фрејма со подесени овер и андер експозиции, така да не треба никаква интервенција за промена на експозицијата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5920
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #49 на: Мај 11, 2012, 13:03:38 pm »
Има...На мојот незнам, можда и тоа има, ама не сум проверил...А и онака е стар веке...Има 5 години и преку 14 000 окинувања, а станува збор за идиотче како што реков...
:)
Многу сум у план да си земам слр-че, уште од дамна, и замалку ке го земев да не се оженев...Па после таман се спремив и ми се роди малиот...И сеа пак се спремам, ама морам да ја средам куќата за да има кај да сме на раат :)
Пааааа....за некоја година или две можда ке се олабавам па ке вложам у нешто посериозно...Си сака стакло после телото...Иначе со СЛР со кит објектив можеш само даунгрејд да направиш и од идиот...Со идиот можеш да направиш милион пути подобри фотики него со слр со кит објектив...Од кит објективите еден од 100 се погаѓа како што треба да е...Никонот имаат подобри китови него канонот, а ја пошто повеќе тегнам накај канон, не планирам да си кинам живци после без стакленце..
Евентуално ако си го менувам идиотчево, пак ке го сменам за Канон и тоа Ѕ95 или Ѕ100...
Друго не гледам и не се замарам...Едноставно во моментот според мене тоа е најдобро "идиотче".

@zero
Фала :) Белград од Калемегдан...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20291
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #50 на: Мај 11, 2012, 13:04:26 pm »
Последната е убедливо најбоља!

Еве мој мал придонес (неам бољи примерок закачено по нетов, па си крадам од ФБ :))The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5920
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #51 на: Мај 11, 2012, 13:09:30 pm »
Берлин?
Немам бидено, што би рекле охриѓани :)
Незнам зошто толку последната...А Охрид?
Треба на вју имиџ за да ја покаже цела, ваљда знаете тоа? :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39242
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #52 на: Мај 11, 2012, 13:09:53 pm »
@SaleSK, Canon 550D (Rebel T2i) e апаратот што го користам, најчесто со кит објеткивот, но често користам и други објективи, сосема пристоен е кит објективот, само еден поларајзер и пичи! Не сум се „апгрејдувал“ со идиот од поодамна, уште од времето на 35мм филм си користам SLR, но не би рекол дека е даунгрејд во однос на идиот во секој случај ;) Јас го земав непосредно пред да дојдат фамилијарните работи на ред.  ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5920
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #53 на: Мај 11, 2012, 13:11:07 pm »
Ееее си си завршил работа :(
Ја можам да зеам за фина цена едно играчче, ама би ми било сосема доволно...
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1100D
здравје ако остане нешто вишак, ама многу коштаат кејфоите :))
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20291
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #54 на: Мај 11, 2012, 13:18:58 pm »
На Охридската фали малце живост и боја. Оваа од Белград е фантастиш!

Башка не, мојата е од Брисел, не е од Берлин... Треба дома да ги побарам од Берлин сликите, ама мислам дека не мавав панорами таму :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5920
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #55 на: Мај 11, 2012, 13:23:34 pm »
Е па у Брисел имам бидено, ама не сум успеал и ова да го видам :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20291
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10080
 • Giulietta QV
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #57 на: Мај 11, 2012, 14:00:18 pm »
@SaleSk оригиналната фотка е премиум

Едит: мислам на онаа со морето и ХДР верзија

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #58 на: Август 19, 2012, 17:07:48 pm »

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7312
 • и сега?
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #59 на: Ноември 02, 2012, 20:50:53 pm »
Како ви се бендисува? не е кола, ама барем е моторно возило :-)