Автор Тема: Средување на фотографии  (Прочитано 45754 пати)

Отсутен DareBmw

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4307
 • К’мет
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #30 на: Јули 26, 2011, 23:13:37 pm »
Ајде батка ако не ти е тешко на сликава , затемни ги жмигавците на штоповите црни напраи ги , некој ауспух стави , (од тие широките што се или со две цевки) и пошироки гуми стави , ако не те мрзи .

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #31 на: Јули 27, 2011, 00:23:58 am »
Пошто имам премногу работни обврски, не можам баш многу време да посветам за „Фотошоп тјунинг“, па да ме пцуете зашто ме немало, па кај ви е колата, па до коа ќе чекате итн итн... За визуелно средување на фотографии, нема проблем, ама ова си бара малце поише...

За „Фотошоп тјунинг“ на ваши возила, или дрим-карс или нешо, Nino или некој од другиве наши членови може ќе можат да ви излезат во пресрет.
http://www.carclub.mk/index.php/topic,867.0.html
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DareBmw

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4307
 • К’мет
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #32 на: Јули 27, 2011, 00:26:20 am »
Пошто имам премногу работни обврски, не можам баш многу време да посветам за „Фотошоп тјунинг“, па да ме пцуете зашто ме немало, па кај ви е колата, па до коа ќе чекате итн итн... За визуелно средување на фотографии, нема проблем, ама ова си бара малце поише...

За „Фотошоп тјунинг“ на ваши возила, или дрим-карс или нешо, Nino или некој од другиве наши членови може ќе можат да ви излезат во пресрет.
http://www.carclub.mk/index.php/topic,867.0.html
Ќе го опитам нино дали ќе може тоа да ми го среди , колку да видам како ќе изгледа , мислам дека е малку работа . ;D
« Последно менување: Јули 27, 2011, 00:28:28 am DareBmw »

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #33 на: Јули 27, 2011, 00:43:03 am »
Пошто имам премногу работни обврски, не можам баш многу време да посветам за „Фотошоп тјунинг“, па да ме пцуете зашто ме немало, па кај ви е колата, па до коа ќе чекате итн итн... За визуелно средување на фотографии, нема проблем, ама ова си бара малце поише...

За „Фотошоп тјунинг“ на ваши возила, или дрим-карс или нешо, Nino или некој од другиве наши членови може ќе можат да ви излезат во пресрет.
http://www.carclub.mk/index.php/topic,867.0.html
Ќе го опитам нино дали ќе може тоа да ми го среди , колку да видам како ќе изгледа , мислам дека е малку работа . ;D

Абе не дека е многу работа или нешо, и не беше за тебе директно наменето, туку онака, чисто информативно :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DareBmw

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4307
 • К’мет
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #34 на: Јули 27, 2011, 00:48:08 am »
Пошто имам премногу работни обврски, не можам баш многу време да посветам за „Фотошоп тјунинг“, па да ме пцуете зашто ме немало, па кај ви е колата, па до коа ќе чекате итн итн... За визуелно средување на фотографии, нема проблем, ама ова си бара малце поише...

За „Фотошоп тјунинг“ на ваши возила, или дрим-карс или нешо, Nino или некој од другиве наши членови може ќе можат да ви излезат во пресрет.
http://www.carclub.mk/index.php/topic,867.0.html
Ќе го опитам нино дали ќе може тоа да ми го среди , колку да видам како ќе изгледа , мислам дека е малку работа . ;D

Абе не дека е многу работа или нешо, и не беше за тебе директно наменето, туку онака, чисто информативно :)
Да да знам немај гајле , ќе се снајдеме ;D ;D ;D ;D ;D

Отсутен comang

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 100
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #35 на: Мај 10, 2012, 17:21:39 pm »


+ на бензин ти е сега :)

ex AR 145 1.4TS, ex AR 159 1.9JTDm
AR 145QV.....

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5956
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #36 на: Мај 11, 2012, 12:24:09 pm »
Нек бричат петел тие од Кадис :))

Ја се извинувам малку офф топик ке отидам само да му покажам на Вељо една моја HDR-ка со малото ми идиотче правена :)И оригиналот :)

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26834
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #37 на: Мај 11, 2012, 12:28:48 pm »
Имаме форум за фотографија.

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #38 на: Мај 11, 2012, 12:31:16 pm »
@SaleSK: Оригиналот ти е подобар. ХДР-от си го отерал у чудна насока :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5956
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #39 на: Мај 11, 2012, 12:31:39 pm »
Кизне дал ке прочита овде :)

опс...одговори...
а бе дека е со најмал квалитет сликата....
Можеби затоа...Во нормална големина е ОК сликата...
Инаку оригиналот е без никакво чачкање, се е од апарат и смалено...
Е сега овој хдр-ов е правен со три исти на -1, 0, +1, после се споени со програм и малку поддотерани...
Не се у фотошоп праени...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #40 на: Мај 11, 2012, 12:37:34 pm »
Yet again, оригиналот ми е некако подобар... А иначе да си го терал во друга, подраматична насока ХДР-от, мислам дека ќе испаднело подобро од ова.

Башка, правени се три фотки со различна експозиција, или на компјутер ја „дотеруваше“ експозицијата да биде -1, 0 и +1? Пошто и тоа си праи разлика :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39929
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #41 на: Мај 11, 2012, 12:38:35 pm »
Јас би рекол компјутер (оценувајќи според таласите) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #42 на: Мај 11, 2012, 12:39:40 pm »
Таласите може така да се напраат и при композиција, без дополнително средување, така да, не мора да значи :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5956
 • 69
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #43 на: Мај 11, 2012, 12:40:41 pm »
Со апаратот правев...Нема поента да ја осветлувам сликата со програм...Убавината на сликањето е таа...
Малку ми беше проблем и статив, пошто статив немав, беше сумрак, сликав со идиот, апаратот ми беше потпрен а при тоа знаеш како е кога се менува експозицијата :) а мораш да пазиш да не измрдаш зошто ке биде матно...
:) Чек да најдам и некоја панорама да видиш :))
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39929
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Средување на фотографии
« Одговори #44 на: Мај 11, 2012, 12:41:47 pm »
Аха, апаратот си има нешо као ХДР мод... јасно, јасно..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.