Автор Тема: kupuvam citroen c3 hdi  (Прочитано 7531 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #15 на: 23 Јануари 2014, 10:28:30 am »
Другар мој од Романија го има Ц3 мк1 со 1.4 хди мотор. Се што знам е дека го дупна од возење. Си потроши некое евро за одржување ама не е ништо невообичаено. Никогаш не ми се пожалил од вакви муабети како на Чудни Патишта.

@ЛП

Твојот опис на Ц3 беше небаре станува збор за москвич. Не можеш да очекуваш премиум од нормална класа.

Јас можам да дадам само коментар за визуелниот дел на колата, бидејќи не сум ја возел, а тоа е дека колата малку ми влече како повеќе да е наменета за женската популација, нормално ако некој се замара со тоа. Со среќа во потрагата но мислам дека буџетот (ако се мисли на цена до регистрација и без никаков сервис) е малку тенок за некој солиден модел, а поготово неувезен.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #16 на: 23 Јануари 2014, 11:26:56 am »
И јас имам впечаток дека квалитетот на Пежо (206,307) е доста поголем, споредбено со нивните браќа од Цитроен (Ц3, Ц4).

Да не се разбереме погрешно, Пежо со нивната електрика (стално цркава некоја сијаличка, некој прекидач може да прекине да работи) не се совршени, али кога ќе ги споредам со Цитроеновите модели од тоа време, конкретно 307 наспроти Ц4, дефинитивно 307ците се посолидно склопени, го нема оној празен звук кога ќе затвориш врата, мислам дека суспензијата е нешто посолидна (иако и во Пежо не е којзнае што) и мислам дека ги има многу повеќе од Цитроените. А и многу 206ки и 307ци се увезоа, а Ц3 и Ц4 мислам дека не се увезоа во толкав број.

Тоа значи дека ќе имаш поголем избор на резервни делови (половни и нови), а и Еуроимпекс не дека ги фалам али увек имаат добра залиха на делови. За Автонова незнам како стојат работите.

Сума сумарум, и јас би те советувал да земеш Пежо со исти спецификации наместо Цитроен.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #17 на: 23 Јануари 2014, 12:10:19 pm »
@ЛП

Твојот опис на Ц3 беше небаре станува збор за москвич. Не можеш да очекуваш премиум од нормална класа.


Corsa C e 5 класи над ова, D 8 класи.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #18 на: 23 Јануари 2014, 12:32:31 pm »
И јас имам впечаток дека квалитетот на Пежо (206,307) е доста поголем, споредбено со нивните браќа од Цитроен (Ц3, Ц4).

Да не се разбереме погрешно, Пежо со нивната електрика (стално цркава некоја сијаличка, некој прекидач може да прекине да работи) не се совршени, али кога ќе ги споредам со Цитроеновите модели од тоа време, конкретно 307 наспроти Ц4, дефинитивно 307ците се посолидно склопени, го нема оној празен звук кога ќе затвориш врата, мислам дека суспензијата е нешто посолидна (иако и во Пежо не е којзнае што) и мислам дека ги има многу повеќе од Цитроените. А и многу 206ки и 307ци се увезоа, а Ц3 и Ц4 мислам дека не се увезоа во толкав број.

Тоа значи дека ќе имаш поголем избор на резервни делови (половни и нови), а и Еуроимпекс не дека ги фалам али увек имаат добра залиха на делови. За Автонова незнам како стојат работите.

Сума сумарум, и јас би те советувал да земеш Пежо со исти спецификации наместо Цитроен.

Доста од деловите се исти. Така да ако земе Цитроен може да го одржува и во Пежо и обратно.

За баш специфичните делови за Цитроен или баш Цитроен специјализиран сервис тука е Циаз Лазе, моето искуство со АвтоНова е лошо (не планирам таму да одржувам нити било што), ама сепак за не дај боже има два специјализирани сервиси.

Јас ако треба да бирам измеѓу Пежо и Цитроен, би го одбрал она што повеќе ми се допаѓа на изглед, или што е подобар дил


Дарко

п.с. Не купуваш Ц3 или 206/207 ради квалитет. Купуваш ради ниски трошкови при купување и потрошувачка, со сите ризици што тоа го носи.



Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #19 на: 23 Јануари 2014, 12:43:23 pm »
@ЛП

Твојот опис на Ц3 беше небаре станува збор за москвич. Не можеш да очекуваш премиум од нормална класа.


Corsa C e 5 класи над ова, D 8 класи.

Јас па обратно, Корса Д ја доживувам како прилично полоша кола од Корса Ц. Ептен бев разочаран од Д моделот.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #20 на: 23 Јануари 2014, 12:46:37 pm »
Се слагам за Автонова, кога гледав таму кола тој продавачот нешто се понашаше, к'о на татко му да е Цитроен, па затоа ме видоа уште еднаш.

За Цитроен сервис топло го препорачувам Дац - Лепенец. Аналогно и Пежоата ги знае супер. Имам слушано дека и Сити кар (или како и да се викаат) кај Систина доле што се биле профи, за Пежо сервис се, но мојата 307ца оди исклучиво кај Дац.


За ц3/206/207 муабетот не се слагам.

По мене трите се три различни квалитети, од кои немам ниедно затоа неможам точно да кажам, но сум се возел во сите и би рекол дека ц3ката е најнеквалитетна, па следи 206 кои покрај толкуте години се држат сосема ок во некој поглед за на крај се разбира да дојде 207цата која е воедно и најнова.

Можеби не се мерцедес погореспомнатите , но не се ни Спарк и слични на нему неквалитетни коли.

Разбирам дека имаш Ц3ка и си донекаде субјективен но моето мислење е тоа.

PS Се извинувам за ОТ, но сметам дека е во бенефит на членот кој ја отвори темата.
« Последно менување: 23 Јануари 2014, 13:05:52 pm smole »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #21 на: 23 Јануари 2014, 13:48:28 pm »
Крелл, исти ама не се исти ни приближно. Ентериер, екстериер, амортизери, спирали се различни помеѓу пежо и цитроен.

Калимеро, кој модел на D не ти остави добар впечаток?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #22 на: 23 Јануари 2014, 14:21:01 pm »

Калимеро, кој модел на D не ти остави добар впечаток?


Моделот пред фејслифтот, многу ефтино, пластично и крцкаво е внатре, е сите команди внатре ми беа крути и чудни.
Колата е службена а јас кога ја возев беше нова.
Сега наместо неа возам Ибица и во неа е исто, пластично и ефтино, многу тесно, само што не е крцкаво како Корсата кога беше нова.

Уствари мислам дека проблемот е кај мене а не кај колите, сите коли со основна опрема од таа класа ми се бедни и ефтини внатре. Изгледа јас многу очекувам од таа класа на возила.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #23 на: 23 Јануари 2014, 14:23:59 pm »
Можеби не е до тебе, можеби е до мене. Corsata D што јас ја возев е највисоко ниво на опрема, двобојна беше внатре и се изгледаше квалитетно. Можеби онаа од 8999 евра да е чкарт како што велиш.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #24 на: 23 Јануари 2014, 14:31:59 pm »
Се слагам за Автонова, кога гледав таму кола тој продавачот нешто се понашаше, к'о на татко му да е Цитроен, па затоа ме видоа уште еднаш.

За Цитроен сервис топло го препорачувам Дац - Лепенец. Аналогно и Пежоата ги знае супер. Имам слушано дека и Сити кар (или како и да се викаат) кај Систина доле што се биле профи, за Пежо сервис се, но мојата 307ца оди исклучиво кај Дац.


За ц3/206/207 муабетот не се слагам.

По мене трите се три различни квалитети, од кои немам ниедно затоа неможам точно да кажам, но сум се возел во сите и би рекол дека ц3ката е најнеквалитетна, па следи 206 кои покрај толкуте години се држат сосема ок во некој поглед за на крај се разбира да дојде 207цата која е воедно и најнова.

Можеби не се мерцедес погореспомнатите , но не се ни Спарк и слични на нему неквалитетни коли.

Разбирам дека имаш Ц3ка и си донекаде субјективен но моето мислење е тоа.

PS Се извинувам за ОТ, но сметам дека е во бенефит на членот кој ја отвори темата.


Ма не сум до толку субјективен.. Ц3 стариот модел го споредувам со 206 -ка, а Ц3 новиот модел (што јас го имам), го споредувам со 207. Од блиски што имаа Пежоа, можеби личи нешто постегнато, ама истото ѓубре до некаде.

Инаку јас кога ја купував свесно купив возило што на разни ревјуа беше чкарт. Дури од што читав за проблемите што ги има ми стана симпатичнo :).


До сега немам никаков проблем (малку време ја имам), ама делува многу нежно направено, фушерски. .Ама истиот впечаток го имам и во Пежо соодвентите модели.

Јас го купив пошто ми налета за доба цена, малку возена, историја, и исклучително малку троши.

Исто има ок гепек, а овој тип на возило лесно би се продало на нашиот пазар ако дојде до тоа.


Дарко

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #25 на: 23 Јануари 2014, 15:07:56 pm »
Аууу ја мислев ја возиш старата Ц3. Мај бед.

И да, добра ти е аналогијата на старата ц3 со 206 а новата со 207.

Отсутен .:gocka:.

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #26 на: 26 Јануари 2014, 22:12:15 pm »
Барав c3  а завршив со scenic 1.5 dci 82ks 2004....како ќе се покаже ке видиме
некој може ќе каже дека е слаб мотор за таа кола, но јас сум изненаден и задоволен, можеби е затоа што претходно имав фиеста 1,25 на плин.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #27 на: 26 Јануари 2014, 22:15:18 pm »
Со среќа нека се вози!

Ако некогаш (недај Боже) ти требаат резервни делови има еден мајстор у Радишани, продава половни, и знам дека има еден мајстор за Рено-а во Маџари.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: kupuvam citroen c3 hdi
« Одговори #28 на: 26 Јануари 2014, 22:23:41 pm »
Барав c3  а завршив со scenic 1.5 dci 82ks 2004....како ќе се покаже ке видиме
некој може ќе каже дека е слаб мотор за таа кола, но јас сум изненаден и задоволен, можеби е затоа што претходно имав фиеста 1,25 на плин.

Моторот не е послаб од 1.4hdi во C3 :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.