Автор Тема: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp  (Прочитано 16767 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #45 на: 07 Август 2016, 12:37:41 pm »
Луге gm маслото си е супер, само проблемот е во копиите кои се продаваат како оргинал. Внимавајте од каде купувате.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #46 на: 08 Септември 2016, 22:55:56 pm »
Se slozuvam so Kazan deka GM masloto e dobro. Jas na vektrata go koristam 5 godini i dosega ne se slucilo da padni nivoto na meracot od sipkata ni eden mm. A kolava sigurno ima preku 500kkm pominato i se vozi najcesto na otvoreno na kolku tolku povisoki vrtezi (ako mozi za dizel toa da se kazi :) )

Glrdam i Dzontra se buni oti mu go potrosilo vo sparkot. Sigurno ne e do masloto kaj nego tuku maka si ima motorot...

Другарче, како да ти кажам, не може моторот да се расипе до толку баш тогаш кога сум ставил ГМ масло. Моторот нема никаква мака и ни капка масло не троши.
ГМ не произведува масло, туку само брендира. Но што се случува до процесот на брендирање и дали се пласираат фалсификати тоа очигледно е дека нешто смрди.
Еве веќе 5000км сум на Liqui Moly 5-40 TopTec 4100 и не фали ни капка а да беше GM до сега ќе светнеше сијаличката. Како го објаснуваш тоа? Се поправил моторот сам од себе?

1.6 16v x16xel ovoj motor po fabrika e propisan deka lapa uljence po malce ali jas kazuvam od moja gledna tocka..
Dodeka koristev castrol nikakov problem otkako go smeni  vo Gm skopje ohrid i nazad 2l gi smukna kako nenormalno.Se  vrativ na castrolot nikakov problem.

И тебе ли ти го шмукна? Од каде го зема?

Луге gm маслото си е супер, само проблемот е во копиите кои се продаваат како оргинал. Внимавајте од каде купувате.

Да му е*ем матер, го купив од Аутомакедонија, тоест таму ми го ставија при редовен сервис.
Некни кога бев да прашам за промена на потисна, ламела и друклагер им кажав што се случило. Ме гледаат онака виновно и ми го даваат очекуваниот одговор дека никој не се пожалил. А човекот до мене што стоеше искоментира дека не е точно и дека тој се жалел и друг пат на маслото жто му го ставиле, не знам што кола имал. Нормално овие се правдаа. Рекоа следен пат кога ќе дојдам на сервис ќе провереле за што станува збор а јас им реков дека нема да згрешам повторно да ставам ГМ мотор, ќе си купувам ЛМ исто одкај нив.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5397
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #47 на: 08 Септември 2016, 23:17:30 pm »
Kaj mene go smukna na prvata vectra sto ja imav pred 6-7 godini.
Sega so vtorava pamet u glava :)

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #48 на: 09 Септември 2016, 00:29:34 am »
Џонтра дали знаеш точно какво ГМ масло ти ставиле, провери ли дали ги исполнува спецификациите за твојот мотор?

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #49 на: 09 Септември 2016, 00:38:23 am »
Последно ова GM маслово од Лендиком ептен смрди. Ама онака буквално, отварам капаче и смрди корне. Епа тоа е 1600 ден. 5 литри. :)

На Corsa-та ич не ми го троши уљето, но мислам дека нешто погласен е моторот при работа во лер. Штознам. Дефинитивно следен пат ќе сменам, но кое е добро масло и со нормална цена за овие мотори?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #50 на: 09 Септември 2016, 00:45:38 am »
Не знам точно кое ми го ставиле.
Вака беше целата работа, беше едно од цревата за глицерин испукано и тоа требаше да го сменат а пошто беше време за редовен сервис им реков и масло и филтер да стават. Им реков Liqui Moly 10-40 да стават и рекоа ОК.
Попладнето кога отидов да ја земам колата, ми ја даваат сметката и гледам таму ГМ. ВИкам абе оти ГМ сте ми ставиле? Нели ви реков ЛМ 10-40? И викаат па ние такво ставаме на сите коли, као демек не сме се разбрале.
И си реков ајде нека тера оваа тура па ќе си го сменам после со ЛМ. Поминаа 5000км и кога гледам го потрошил цело масло, 5мм под минимум нивото. Веднаш докупив Лубекс 10-40 од пумпа, му ставив цело литро и се врати на пола мерачот. Наредниот ден отидов у Самад, земав ЛМ 5-40 и отидов кај Јовица (брат му на Жарко што им ги прави Алфите на овие забеганиве ;D ) во гаража и сменив филтер и масло.

Така да поима немам какво ставиле и дали ги исполнува спецификациите. На сметката пишуваше само ГМ 10-40 количина 3 литри, а толку не собира тој мотор, максимум 2,5л. Све ми беше сумјиво пошто им порачав ЛМ да ми стават. Или згрешиле па ставиле ГМ кое не е оригинал, или намерно ми подметнале несоодветно масло.

Затоа памет за друг пат, никогаш повеќе сервис во овластен сервис. Да не повторувам за Олимпија моторс какви глупости прават, веќе сум раскажувал.

@DimitarMK да не бидам досаден, ама Liqui Moly ти е германско масло за германски мотори, задоволува Дексос и други, како рено, бмв, Фолксваген, Мицубиши и други.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #51 на: 09 Септември 2016, 09:05:33 am »
Зошто толку теории за чкарт масло со голема маржа? Пола од маслата во МК се чкарт, фабрики за производство на масла во арачиново и тетовско колку сакаш.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #52 на: 09 Септември 2016, 09:07:38 am »
Кое масло според тебе не е чкарт и вреди за парите во МК ?
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #53 на: 09 Септември 2016, 09:14:15 am »
LM, Мotul.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: OPEL ASTRA CLASSIC III 1.6 115 hp
« Одговори #54 на: 09 Септември 2016, 09:15:53 am »
Што знам, јас имам позитивно искуство со Eurol. GM от навистина не ми се допаѓа, особено звукот кој го вади моторот со него.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.