Автор Тема: BMW и неговите модели  (Прочитано 71086 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4374
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #765 на: Ноември 08, 2019, 23:46:58 pm »
Лелееееее мерацииии...

Друже Мољац, кога ние вака?

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3091
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #766 на: Ноември 09, 2019, 00:58:58 am »
После први :)


Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16096
 • Keep it 100
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #767 на: Ноември 15, 2019, 11:29:14 am »Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3091
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #768 на: Ноември 15, 2019, 11:45:31 am »
До сега сите М3ки беа релативно блиску до обичната 3ка, ваков драстичен отскок во дизајнот немало. Освен ако не се мисли на следната генерација 3јка во целост.

Новите бубрези/ноздрви сигурно ги чуваат за да оправдаат некој нов меѓумодел....некое гран купе караван кабрио сув сав х2.3


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46953
 • Махер
  • malikovski.com
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20030
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #770 на: Ноември 15, 2019, 12:16:00 pm »
Пече на очи, м?

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9783
 • Giulietta QV
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #771 на: Ноември 15, 2019, 12:34:53 pm »

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2274
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #772 на: Ноември 21, 2019, 14:01:37 pm »
 :-*

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #773 на: Ноември 28, 2019, 10:19:03 am »


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2714
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #774 на: Ноември 28, 2019, 10:50:00 am »
Се слагам во подполност и го делам истиот став од видеото погоре. Скроз се изгубија. Освен новата 3ка и 5ка, се друго е недефинирано и недокажано. Премногу компромисно.
If everything seems under control, you're not going fast enough.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46953
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #775 на: Ноември 28, 2019, 11:26:54 am »
Се слагам во подполност и го делам истиот став од видеото погоре. Скроз се изгубија. Освен новата 3ка и 5ка, се друго е недефинирано и недокажано. Премногу компромисно.
8 мицата и 8мицата ГТ. Реално само тоа моментално се BMW возила, додека се друго е дискутабилно за која марка на возило се работи.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20030
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #776 на: Ноември 28, 2019, 12:48:46 pm »
БМВ:
"Сакаме сеуште да важиме за "спортски бренд" ама сакаме колите да ни ги купуваат и обичните луѓе кои се побројни."

..или...

"Сакаме да свириме метал, ама сакаме песните да ни ги пеат и oбични балканци - сељаци  кои се побројни."

Резултат: ;D
Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3091
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #777 на: Ноември 28, 2019, 12:52:44 pm »
На кратко...BMW како и сите производители сакаат да зголемат продажба, како? Па најлесно е со пратење трендови (инфотејнмент, сијалички во боја, ласери, миризлива клима и остали глупости...поголеми маски/бубрези, повеќе да сија да светка гледајте ме чудете се, кога ќе паркирам пред броз)....зошто?

Затоа што 9 од 10 купци ги заболе дали во кривина ќе лежи, дали воланот ќе пренесува инфо, дали ќе биде заден погон, дали ќе има 50/50 дистрибуција на тежина, лсд...итн итн.

За жал ова се дешава со сите мејнстрим производители.....уште поголема штета ќе биде кога све ќе биде на струја....али тоа е јбг.


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4589
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #778 на: Ноември 28, 2019, 12:58:53 pm »
Чекај малце. Ти мислиш дека пратење на сите тие трендови што ги спомна идат на сметка на полош хендлинг, 50/50 дистрибуција или заден погон? Или па реалноста е малце поинаква и можеби двете работи се можни во исто време. Од што толку им се фативте за гуша, човек ќе си помисли бмв е пред прагот на банкрот.

Од економска гледан точка они многу добро си израчунале дека бмв 1 веќе нема смисла да се прави во варијанта со заден погон и тоа е тоа. Секогаш ќе има незадоволни ама тоа е и до некаде очекувано. Доволно е да се види подвозје на бмв произведено 2019 и подвозје на кола што не е премиум и многу работи ќе станат јасни. Почнувајќи од суспензијата, користење на алуминиумски делови скоро 100%, користење на буфери за да се смалат вибрации во кабина итн инт. а не гледам како ова има врска со тоа што решиле да стават сијалички во боја во ентериер.


Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3091
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW и неговите модели
« Одговори #779 на: Ноември 28, 2019, 13:00:47 pm »
Поевтино е кога не вложуваш во развој на хендлинг 50/50 заден погон лсд, не станува збор воопшто за банкрот, туку за зголемување на продажба со опфаќање на поширок спектар на клиентела која ја заболе за горенаведените квалитети.

Најочигледен тренд кој го пратат сите брендови па и BMW се СУВчиња и Кросоверчиња.