Автор Тема: Аро 10.4 4x4  (Прочитано 108944 пати)

Отсутен icemann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 674
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #15 на: Јануари 06, 2014, 22:25:11 pm »
БИ сакал ЕДНО ГОЛЕМО ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО СИТЕ ШТО ИМААТ ВАКВИ АРО 10 ОД 96-98год.
запчаникот што оди пренесува сила од мењачот до редукторот има лош дизајн на затегнување... имено тоа се прави со едно шајбниче со јазиче што се подвиткува и влага во засекотина на мутерот..
Тоа после некое време се одштрафува се јавува луфта во мењачот и се кршат запците.. и толку.. Истото се има десено со моето. но романците нашле чаре и за тоа... нов штрав со осигурач како што треба..
еве го проблематичниот запчаник..

и еве го решението..

Стојам на располагање на сите што сакаат да се осигураат дека тој проблем ќе го решат еднаш засекогаш...


Ако има уште такви со аровци :)

a иначе еве и подетално како ги направив жмигавците.. ми требаа околу 2 недели.. со сушење. :)
Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3481
 • Пиши лаже
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #16 на: Јануари 06, 2014, 22:26:18 pm »
Браво, секоја чест за претставувањето а и за возилото. Нешто на што не сме навикнати да гледаме секој ден. (барем јас лично)
Само продолжи да си го средуваш така.

Поздрав.

Отсутен icemann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 674
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #17 на: Јануари 06, 2014, 22:35:33 pm »
Секоја чест човече! Секоја чест!
Со оглед на тоа што си почнал со 0 знаење, си дошол до нешто кое јас без срам, со задоволство би го возел и паркирал во бесни позиции :)

Имам забелешка за идните планови, а тоа е што планираш да го извадиш кровот. Ако ова ти е единствено возило, чувај го кровот. :)
Наместо кров, инвестирај во заштита на моторот и диференцијалот, како и задниот диференцијал.
Исто така, направи си и rock sliders, или по нашки прагови, од истиот профил како и браниците.

Само продолжи со ентузијазмот, и ако некогаш снемаш терени за возење, со задоволство те поканувам во Гостивар, но тоа откако ќе го монтираш и предниот диференцијал. Имаш јадење, пиење и спиење од мене, а за возврат барам само да се возам offroad со чудово. :)
Исто се нудам, доколку се е безбедно поврзано под хауба, да помогнам во естетика околу инсталацијата :)

Планирам да направам и прагчиња.. девојками едвај се качува хаха.. а тек коа ќе го подигнам...
планирам и заштита за диференцијал..
се планирам...
всушност нешто како ова жолтово што го ставив...
фала покана :) иам резервација во Гостивар и кај еден друг другар Никола алпинист.. па коа ке биде по сигурно за подолги дестинации обавезно правам тура низ МК :)

Отсутен Deno

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2595
 • Custom made interiors
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #18 на: Јануари 06, 2014, 22:36:35 pm »
wheeler dealers не ти се рамни. :)
 Прекрасно сработено продолжи така само.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8977
 • Аstra la vista baby !
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #19 на: Јануари 06, 2014, 22:36:47 pm »
Што да се каже освен Браво и секоја чест на трудот !

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15158
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #20 на: Јануари 06, 2014, 22:38:56 pm »

фала покана :) иам резервација во Гостивар и кај еден друг другар Никола алпинист..


Никола ми го одржува точакот, кога го враќам во Гостивар. Зошто сум перфекционист, и мене ми стана другар. :) Обавезно, и без Аро-то да доаѓаш да се најавиш. Сакам да слушнам некоја приказна за џипчево. :)
Поздрав!

Отсутен icemann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 674
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #21 на: Јануари 06, 2014, 22:40:49 pm »
Сега за сега се качив до Средно и приметив дека притисокот на уље ми е низок.. а плус тече и од семерингот.. по 2-3 капки на ден.. еве што кажува инструментот на шал табла..

Малце ме загрижува... коа ке дадам повеќе гас се качува до првата линија ама ништо повеќе...
Иам закажано кај чичко ми штелување на цилиндри за да работи малце по рамномерно.. иако сменив нови кабли се подобри но пак подрипнува малце :)
пумпата за уље претпоставувам??

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7448
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #22 на: Јануари 06, 2014, 22:42:35 pm »
Браво, мн. труд и љубов е вложено за да се среди возилото.

Отсутен icemann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 674
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #23 на: Јануари 06, 2014, 22:44:14 pm »

фала покана :) иам резервација во Гостивар и кај еден друг другар Никола алпинист..


Никола ми го одржува точакот, кога го враќам во Гостивар. Зошто сум перфекционист, и мене ми стана другар. :) Обавезно, и без Аро-то да доаѓаш да се најавиш. Сакам да слушнам некоја приказна за џипчево. :)
Поздрав!

Договорено :)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3732
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #24 на: Јануари 06, 2014, 22:47:28 pm »
Немора да значи дека е пумпата, можно е маслото да не чини кога го имаш менувано?

Отсутен DareBmw

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4307
 • К’мет
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #25 на: Јануари 06, 2014, 22:48:24 pm »
Одлично е,браво.го гледав во кисела вода секој ден,на трупци мислев ти ги украле бандажите ;D друг пат кога ќе поминам ако си таму ќе помоабетиме.

Отсутен icemann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 674
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #26 на: Јануари 06, 2014, 22:54:08 pm »
Немора да значи дека е пумпата, можно е маслото да не чини кога го имаш менувано?
Ставив ново пред месец дена.. 10/40 мислам беше castrol

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5949
 • 69
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #27 на: Јануари 06, 2014, 22:54:20 pm »
Секоја чест за проектот и за вложеното во средувањето на возилово. За ова треба да се има љубов, желба и да си луд :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3732
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #28 на: Јануари 06, 2014, 22:57:19 pm »
Немора да значи дека е пумпата, можно е маслото да не чини кога го имаш менувано?
Ставив ново пред месец дена.. 10/40 мислам беше castrol
Онда не би требало да биде тоа проблем, таа прва цртка во бројка колку е? немаш појма претпоставувам :) нема везе до која цртка е ако сакаш да си сигурен кај некој мајстор оди или ако имаш на местото на давачот за притисок ќе закачите манометар и ќе видиш во бројка колку е притисокот и дали е ок

Отсутен icemann

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 674
Одг: Аро 10.4 4x4
« Одговори #29 на: Јануари 06, 2014, 22:58:24 pm »
Секоја чест за проектот и за вложеното во средувањето на возилово. За ова треба да се има љубов, желба и да си луд :)
Сале потполно си во право :)
gracias ;)