Автор Тема: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови во Солун?  (Прочитано 3518 пати)

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Дечки дали некој може да ми каже каде во Солун се најдуваат продавниците за авто делови? Јас сакам да купам оргинални делови за редовен сервис (масло, филтри ....) кои наводно биле 50% поевтини па ме интересираше ако може некој да ми каже точна адреса за да ја внесам во навигацијата.

« Последно менување: 03 Јануари 2014, 20:39:41 pm zeroSignal »

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Речиси секој ден сум во Солун и оној кој ти рекол дека се 50% поефтини деловите те излажал и едно 5 години не бил долу.

За која марка ти требаат делови ?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
пред се иако те излажале дека во солун се 50% поевтини од кај нас, сепак би замолил администрација да го смени насловот... зборот најдуваат е страшно иритирачки, поготово што сум гладен во моментов а ме потсетува на најадуваат, наместо наоѓаат.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
За Yaris. Овдека сервисот би ме коштал околу 100 еур со оригинални делови, само за деловите, додека таму оригиналните делови би биле максимум околу 50тина еур, барем според кажувања. Наводно само маслото било до 60% поевтино. И муабетот го имам слушнато од многу луѓе. Како што имам слушнато на една улица се најдувале огромен број на продавници за автоделови.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови &#
« Одговори #4 на: 03 Јануари 2014, 18:14:52 pm »
Речиси секој ден сум во Солун и оној кој ти рекол дека се 50% поефтини деловите те излажал и едно 5 години не бил долу.

За која марка ти требаат делови ?

може не са поефтини ама сигурно ке си најдеш шо ти треба

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови во Солун?
« Одговори #5 на: 03 Јануари 2014, 22:12:14 pm »
nikola2004mkd, ПП.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови во Солун?
« Одговори #6 на: 03 Јануари 2014, 23:20:58 pm »
За Yaris. Овдека сервисот би ме коштал околу 100 еур со оригинални делови, само за деловите, додека таму оригиналните делови би биле максимум околу 50тина еур, барем според кажувања. Наводно само маслото било до 60% поевтино. И муабетот го имам слушнато од многу луѓе. Како што имам слушнато на една улица се најдувале огромен број на продавници за автоделови.


Za koj Yaris. Jas sega skoro se rastrcuvav na poznati moi do Yaris 2008 godina 1.4 D-4D pa bi te postedil od idenje do tamu, kje ti kazam kakvo maslo itn ...

@S16

Дај не зезајте со тие ПП, ако давате мапи на продавниците дајте ги овде или како слика со локација или како рута на мапс.гоогле ;D

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови во Солун?
« Одговори #7 на: 04 Јануари 2014, 09:38:17 am »


Za koj Yaris. Jas sega skoro se rastrcuvav na poznati moi do Yaris 2008 godina 1.4 D-4D pa bi te postedil od idenje do tamu, kje ti kazam kakvo maslo itn ...


[/quote]
За 1.0. 2008. Па во ред е тоа. Јас знам какви делови ми требаат пошто мислам дека ги имам каталошките броеви од досегашните сервиси. Поентата ми беше дека слушав многу муабети дека деловите биле многу поевтини, па пошто секако ќе одев таму и доколку стварно оригиналните делови биле поевтини зошто да не би ги зел од таму.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови во Солун?
« Одговори #8 на: 04 Јануари 2014, 20:31:44 pm »
Za benzinec maslo mozes kakvo sakas, jas imav pogolema frka zaradibtoa sto bese dizel. Na kraj najdov Fuchs Titan full sintetic 5w-30 so B1/B5/C1 specifikacii kako sto e po priracnik za Toyota.
Filtri zemav Mann za tie sto najdov, za klima nekoja germanska isto vo Mega auto parts.

Отсутен JAck-S

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 62
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови во Солун?
« Одговори #9 на: 06 Јануари 2014, 15:35:10 pm »
http://www.stigmap.gr/view21951-toyota-thessaloniki-toyota-polis.html

Ако е више за тојота, еве ти, ТОЈОТА ПОЛИС, точно спрема Икеата у солун. Пријател мој има две тојоти, ги одржава таму. Алтернатор за аурис, во Тојота мкд 1000 еура, таму 600, за Авенсисот на татко му (незнаеше да ми објасни точно шо дел)  кај нас 700 до 800 му рекоа, таму за 380 еур го сменија.

Значи ова е сепак ОВЛАСТЕН ТОЈОТА сервис, со оригинални делови, сигурно има и поефтин и од него, ама ова ти е одлична опција за одржавање тојота, а тамам и некоа пара да потрошиш у икеата :)

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто делови во Солун?
« Одговори #10 на: 07 Јануари 2014, 17:05:56 pm »
Za benzinec maslo mozes kakvo sakas, jas imav pogolema frka zaradibtoa sto bese dizel. Na kraj najdov Fuchs Titan full sintetic 5w-30 so B1/B5/C1 specifikacii kako sto e po priracnik za Toyota.
Filtri zemav Mann za tie sto najdov, za klima nekoja germanska isto vo Mega auto parts.

Колку те кошташе сервисот? Колку чинеше секој дел пооделно ако можеш да ми кажеш?

@JAck-S

Фала друже. Мислам дека знам каде е точно, мислам дека го имам видено сервисот.

Па и на тоа мислев. Од многу луѓе имам слушнато дека деловите во официјалните сервиси биле поевтини. Наредниве денови ќе одам натаму па ќе проверам.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Каде се наoѓаат продавиците за авто дел&
« Одговори #11 на: 07 Јануари 2014, 17:35:56 pm »
Yaris 2008 1.4 D-4D 90 hp

1. Масло 2800 ден Фукс Титан ГТ1 Про Ц2
http://www.fuchslubricants.com/titan-gt1-pro-c-2-sae-5w-30

единствено уље по спецификација освен фабричкото Тојота што одговара, колку за инфо, шупаците во Тојота до последниот сервис ставале 10W-30

2. Филтер нафта
Ман ~1500 ден (со попуст)

3. Филтер уље
Ман ~500 ден (со попуст

3. Филтер клима
Некоја Германска фирма што исто ја продаваат во Мега Ауто (барав исклучиво со јаглен, единствено ова го најдов) цена ~700 ден (со попуст)

4. Филтер воздух
Грчка фирма некоја ~500 ден со додатокот фабрички.
Неможев да најдам ништо поквалитетно, сите ми даваа за бензинец а има разлика во филтрите.

5. Работна рака 500 ден.