Автор Тема: Перални низ Скопје?  (Прочитано 414676 пати)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15056
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3555 на: Февруари 22, 2021, 13:12:13 pm »
Затоа побарав перална што работи касно навечер, или 24/7 :) На Гала кај Борис Трајковски во 12 или 1 сабајле или немало кого да прашам, или еднаш имаше човек, го прашав културно, ми одговори потврдно и си ја поминав со ракавица, ама не ми се свиѓа нивната хемија, не е погодна за ракавица...

Секако дека нема да дозволат да шљакаш со ракавици кога чекаат 2-3 коли на ред.

Отсутен Cranium

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 849
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3556 на: Февруари 22, 2021, 13:14:22 pm »
На самопослужнава што ја користам, има четка и кофа за користење, и некои синтетички крпи.

Која е разликата дали ќе ја користам нивната четка, или мојата ракавица? До сега, никој не ми направил никаков проблем, а знам да се "распостелам" со пумпици средства, четки и крпи.

Башка, кога и да одам, и да има ред пред мене, трпелив сум. А и останатите се трпеливи, си чекаат, нема приговори.

Еднаш дури и ми снема ситно, едно типче ми даде 10 денари да завршам работа.

А гужва има речиси стално.

Па кажи која ја користиш? :D :D

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1120
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3557 на: Февруари 22, 2021, 14:14:25 pm »
Далеку ти е да одиш до таму само за перење, башка и скапо ќе те фати :D Богданци мислам живее Дизел

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1235
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3558 на: Февруари 22, 2021, 14:29:51 pm »
Не знам за пената каква е, ама у маџари што ја отворија таа (одма до Сервис петрол бензинската) нема живо пиле, нема кој да те замара за крпи четки и такви глупости
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Присутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3058
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3559 на: Февруари 23, 2021, 00:11:05 am »
@Roci  затоа пишав за инстаграм е топ :)
Јас би сакал перална со некоја неон зелена боја на пената :D Тоа би било исто шема :)
Pobratime za tebe samo vakva pena

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1364
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3560 на: Февруари 26, 2021, 01:47:28 am »
Denes perev dve koli na samousluzni peralni.

Edna na ZAD vo G.Petrov na izlezot od Skopje. Zadovolen kako za pezkontaktno perenje kolata bese  okolu 90% isprana. Mali ostatoci na podnozjeto.
Gusta penja, jak vap. Potrosiv 100 denari od koi 2 minuti penja i 4 minuti plaknenje. Nedostatok nemaat plaknenje so osmoza.

Vtorata kola ja perev na samoposluznata kaj Boris Trajkovski. Katastrofa. Potrosiv 150den.
Prvo 3 zetona (mislam deka se toa 4.5 minuti ) topla voda so sampon, potoa 3 zetona plaknenje osmoza.
Penjata (ne e bas penja nego nesto beluznavo) kujznae od sto ja mesaat nema dobar efekt na cistenje. Vapot slab ko so crevo doma da ja mijam.
Kolata ostana poluisprana.

A gledam sekogas guzvi mnogu koli se perat. Na jako mesto e i nekako im pominuva fusherajot.
Stvarno nema smisla se osetiv izmamen. I ne e prvpat taka ama sega nikakvo perenjeto. Zavrsiv so perenje na toa mesto tamo vise neodam.

Izgledaa stvarno ke si kupam vap (vo plan e vo najtesen izbor Karcher K4 full control).
Moze ke peram poretko ama koga ke peram ke bide i isprano.

Edit: Receno storeno :)
Nabaviv Karcher k4 compact.
Se vezbav na fasada :) (edna od pricinite zosto go kupiv, kolku da si najdam opravdanje za po doma...), denes prvo perenje kola.
« Последно менување: Февруари 28, 2021, 09:26:11 am M3V8 »

Присутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1076
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3561 на: Февруари 26, 2021, 21:06:19 pm »
Нова перална во Чаир со бесконтактно перење.

Не сум сигурен во видеово, во квалитетот, а богами ни во цената (250 мкд).

https://www.facebook.com/smartwashmk/posts/106481961485182

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3042
 • Жгл' б гл'б
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3562 на: Февруари 26, 2021, 21:11:53 pm »
Другари, кој е најдобар за перење мотор во Шкуп?
А богами и да можам брзо да завршам работа, да не ми закажат во Април. :)
Ja mogu da popijem 700 kafa
Iz dzezvi, aparata i kafemata

Присутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1076
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3563 на: Февруари 26, 2021, 21:15:30 pm »
Не знам што се случи со Морски во Кисела Вода, неколку страни наназад некој спомна дека е целосно затворено.

А имаш услови да пробаш сам? Таман ќе можеш да си заштитиш секаква електроника, на раат ќе си го извадиш и акомбилаторот и све тоа. Иако знам дека е голема разлика кога возилото е подигнато, па се пере и од доле.

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3042
 • Жгл' б гл'б
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3564 на: Февруари 26, 2021, 21:41:22 pm »
Докторот рече перење и одоздола, да видиме од каде капе зејтин.
Ja mogu da popijem 700 kafa
Iz dzezvi, aparata i kafemata

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3958
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3565 на: Февруари 26, 2021, 22:29:24 pm »
Adnete go morski na fb mislam deka raboti sega brzo kako da mi izlegoa sliki od dolno perenje na koli kaj niv

Присутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1076
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3566 на: Февруари 26, 2021, 22:34:36 pm »
@loopz епа оваа во Лисиче изгледа се уште е активна, има тазе постови од февруари

https://www.facebook.com/avtoperalnamorski

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3042
 • Жгл' б гл'б
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3567 на: Февруари 26, 2021, 22:35:42 pm »
@loopz епа оваа во Лисиче изгледа се уште е активна, има тазе постови од февруари

https://www.facebook.com/avtoperalnamorski

Фала, златен!
Ja mogu da popijem 700 kafa
Iz dzezvi, aparata i kafemata

Присутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5089
 • хаУс мајстор
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3568 на: Февруари 26, 2021, 23:22:21 pm »
Ништо :D
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3042
 • Жгл' б гл'б
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3569 на: Февруари 26, 2021, 23:28:26 pm »
Ништо :D

Еј, ништо лично...
На сите им викам "златен" одамна затоа што психијатарот ми рече да ги сменам пцовките со убави зборови како би успеал во животов...
И така, почнав да викам "златен" во секоја реченица и денес ми е прв вокатив за сите. :D

АМА лошото го надминав - сега го кажувам само за арно и со 100% искреност.
Ja mogu da popijem 700 kafa
Iz dzezvi, aparata i kafemata