Автор Тема: Перални низ Скопје?  (Прочитано 731323 пати)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3420 на: 21 Април 2020, 08:16:21 am »
Освен ако не е ептен лошо перењето не би требало да има гребење заради сапунот што лизга. Најмногу гребење е од сушењето.
Токму така. Невозможно е 100% отстранување на сите нечистотии при перење освен ако не живеете во Јапонија или Нов Зеланд. Значи остануваат мали прашинки, тар и други прљавштини. Кога ќе дојде време за сушење со најдобрата микрофибер крпа на светот џабе е, правите мали гребаници каде што со тек на време стануваат се повидливи доколку често го сушите возилото на ваков начин. Затоа најдобро сушење ако не користите автоматска перална е искачање на автопат доволно е една минута 120-130 на автопат и нема потреба за никакво сушење :) ќе останат малце капки по стаклени површини и тоа можете да го поминете со крпа без проблем.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3421 на: 21 Април 2020, 10:07:52 am »
Освен ако не е ептен лошо перењето не би требало да има гребење заради сапунот што лизга. Најмногу гребење е од сушењето.

Така. Ама, и при перење со шампон иде до гребење - прво, ради честото избегвање на фазата на предперење, користење на ист wash mitt / сунѓер на цела кола (се мисли на долен дел и тркала) и / или на повеќе различни возила, односно крос-контаминација, како и дали има некаква заштита горе. Добар тврд восок се справува со ситна контаминција преку одложување на периодот на акумулација на истите.

Да не правиме муабет за керамика, која btw - не е имуна на град и ѕидови.

:D

Околу сушењето - има и други методи. Leaf blower е евтина и едноставна, но мора да има колата здрава заштита, заради полесен sheeting на водата од панелот. Beading не, пошто тоа е само за курчење и лепота.

Downside на оваа метода е што комшиите во голем процент ќе те мислат за ненормален, а во најдобар случај ќе треба предавања да држиш зошто го правиш тоа.

Друга, без поголема инвестиција е pat-and-dry методата, која може да се комбинира со дитејлинг спреј како помош при сушење, заради поголема лубрикација.

И секако, НЕ КОРИСТЕЊЕ на автоматски перални. Прво - ради четките (какви сака нека се), и второ - ради превисоко концентрирани хемии.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1588
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3422 на: 20 Мај 2020, 07:53:20 am »
Ми искочи рекламиран линков па да го споделам:

Samoisluzna Avtoperalna ЖАД & MM
Se naogame na vlezot vo Skopje, na glavnata ulica na potegot Gorce Petrov - Centar.
Peralnata zapocnuva so rabota utre na 20.05.20 vo 12.00 Casot i ke raboti neprekinato 24/7.

https://www.facebook.com/100870788311950/photos/a.101584114907284/101572658241763/?type=3&theater

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2938
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3423 на: 20 Мај 2020, 12:11:09 pm »
Дефинитивно самоуслужните перални се новите скара на кило/пица на парче/фарма за ноеви.

Јунец бизнис.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3424 на: 20 Мај 2020, 12:32:25 pm »
Луѓето тоа бараа 200 години уназад.
Воглавно во тој тип перални, нема гужва, чекање и сл. А со тек на време ќе му се фати редот(норма).
Точно. Се бара замивална. Да влезам и излезам за 5 минути со замиена кола и чисти стакла. Од надвор се.

Толку.

За 60-90 денари.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3425 на: 20 Мај 2020, 13:58:40 pm »
Освен ако не е ептен лошо перењето не би требало да има гребење заради сапунот што лизга. Најмногу гребење е од сушењето.

Така. Ама, и при перење со шампон иде до гребење - прво, ради честото избегвање на фазата на предперење, користење на ист wash mitt / сунѓер на цела кола (се мисли на долен дел и тркала) и / или на повеќе различни возила, односно крос-контаминација, како и дали има некаква заштита горе. Добар тврд восок се справува со ситна контаминција преку одложување на периодот на акумулација на истите.

Да не правиме муабет за керамика, која btw - не е имуна на град и ѕидови.

:D

Околу сушењето - има и други методи. Leaf blower е евтина и едноставна, но мора да има колата здрава заштита, заради полесен sheeting на водата од панелот. Beading не, пошто тоа е само за курчење и лепота.

Downside на оваа метода е што комшиите во голем процент ќе те мислат за ненормален, а во најдобар случај ќе треба предавања да држиш зошто го правиш тоа.

Друга, без поголема инвестиција е pat-and-dry методата, која може да се комбинира со дитејлинг спреј како помош при сушење, заради поголема лубрикација.

И секако, НЕ КОРИСТЕЊЕ на автоматски перални. Прво - ради четките (какви сака нека се), и второ - ради превисоко концентрирани хемии.
И се е тоа ок, додека не падне првиот снег и ти ја покрие колата. Џабе пазењето цела година.

Отсутен tdejan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3426 на: 05 Септември 2020, 13:14:04 pm »
на темата само-услужни перални, има некој искуства со новата на првомајска (до прима мебел) :

https://www.facebook.com/fastandclean.macedonia


Отсутен tdejan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3427 на: 11 Септември 2020, 20:35:28 pm »
на темата само-услужни перални, има некој искуства со новата на првомајска (до прима мебел) :

https://www.facebook.com/fastandclean.macedonia


еве сам да си одговорам:
ок се, 4 програми имаат како и сите само-услужни:, 1 фелни, 2 перење со шампон, 3 восок, 4 испирање. 50мкд е 2.5минути програма. Имаат и автоматче одма да раситни на железни 50 денарки. Не пробав правосмукалка за внатрешно чистење. Kоректно, то е то.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3428 на: 12 Декември 2020, 17:22:11 pm »
Првпат ја перев колата во Градска Перална, гужви по другите перални а немав време, плус поодамна ја "меркам" поради перењето подвозје.
Убаво испрано, утре ќе ја чистам внатре ако не врне.

Има некоја чудна миризба кога ќе се доближам до колата, истата ја осеќав и во кабина додека возев, ваљда од восокот или нешто.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3429 на: 12 Декември 2020, 17:28:50 pm »
Или од крпите... Ако не е бришана од тебе.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3430 на: 12 Декември 2020, 17:33:16 pm »
Или од крпите... Ако не е бришана од тебе.
?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3431 на: 12 Декември 2020, 17:42:52 pm »
Знае крпата да остави мирис врз кола.

Поготово овие синтетичките еленски, ако се гнасни.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3432 на: 12 Декември 2020, 18:18:50 pm »
Нема бришење таму, машината ја суши.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3433 на: 12 Декември 2020, 18:21:38 pm »
7 часа откако ја перев, сеуште мириса.

Не мириса гадно, ниту па парфемисано како после s&s sonax, само некако чудно.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #3434 на: 12 Декември 2020, 18:25:27 pm »
Garant nekoja od hemikaliite za cistenje ili tie brzite vosoci mirisa taka. Ke iscezne za brzo mirizbata. Tuku kazi dali nekakvi grebnatini/swirls imas posle perenje? I jas ja merkam peralnava ama imam straff od nepoznatoto :))