Автор Тема: Перални низ Скопје?  (Прочитано 734983 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2775 на: 30 Август 2018, 08:26:04 am »
Кај нас кола се мие еднаш месечно, а се замива секоја недела.

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2776 на: 30 Август 2018, 08:47:39 am »
Кај нас кола се мие еднаш месечно, а се замива секоја недела.


Јас почнав оваа пракса да ја практикувам последниве недели, ионака е цело време прљава, барем јас да не се мачам секоја недела со детално миење :D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2777 на: 30 Август 2018, 09:51:14 am »
Изгледа некоj ме читал одамна на темава кога викав дека на Скопје му треба перална со нормална цена која што ќе нуди добар квалитет. 500 денари е горе доле основата за добро надворешно и внатрешно перење. За 200 денари колку сакаш користи најдобри шампони, вапови, ќе имаш проблем со персонал зошто реално со 200 денари перење и да переш стотици коли на ден, математиката е многу проста. Ем ќе бидеш приморан да им даваш минималец на вработените а со тоа и чести откази и проблем со персонал а од друга страна нема да можеш ни трошоците да ги покриеш, а камо ли да тргнеш некоја пара на страна. Или па ќе користиш евтини шампони и квалитетот ќе биде просечен. На долг рок со 200 денари перење многу тешко се успева, конкуренцијата е огромна.

Се надевам дека пералната што се спомна (Премиум моторс) ќе биде репер за тоа како се води бизнис на правилен начин.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3538
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2778 на: 30 Август 2018, 10:23:50 am »
Во држава кај шо просечната дневница е 17 евра ти велиш дека 8,5 евра се во ред за перење на кола.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2779 на: 30 Август 2018, 10:30:22 am »
Логикава ти вришти. Што има врска просечна дневница со тоа што тој што го отворил бизнисот таргетира специфична група на клиенти? Ако не му иде бизнисот ќе биде од што забушава со работа а не тоа што перењето кошта 500 денари.

Дневницата е 17 евра а пола народ иде во грчка на одмор.

Присутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2780 на: 30 Август 2018, 10:30:28 am »
Kolku sto vidov perenjeto za 500-2000 denari e samo za nadvor. I vnatre da ja zacistat kolku ke bide cenata, 3000 denari??

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2781 на: 30 Август 2018, 10:31:07 am »
Во држава кај шо просечната дневница е 17 евра ти велиш дека 8,5 евра се во ред за перење на кола.

Не е поентата да биде просечна перална. Си видел низ скопје има c63 nissan gtr s-class 7-series. Тие коли неможеш во шити мол да ги переш за 200 денари. Ниту има потреба хондата со изљупена боја да ја переш со 2 кофи за 2000 денари.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 844
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2782 на: 30 Август 2018, 10:44:04 am »
@Silvester грешка им е тоа. Секако дека вклучува и внатрешно чистење. :)

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3538
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2783 на: 30 Август 2018, 10:48:20 am »
Логикава ти вришти. Што има врска просечна дневница со тоа што тој што го отворил бизнисот таргетира специфична група на клиенти? Ако не му иде бизнисот ќе биде од што забушава со работа а не тоа што перењето кошта 500 денари.

Дневницата е 17 евра а пола народ иде во грчка на одмор.

Значи во твојот пост ти пиша дека ни треба перална со нормална цена и дека 500ки е добра основа, a не дека тие таргетираат некоја специфична целна група.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2784 на: 30 Август 2018, 11:00:59 am »
Па треба за луѓе што сакаат константен квалитет и добро измиено ауто. Незнам што не е јасно. За 200 денари едноставно не е возможно да користиш човечки труд, добри средства за перење и машини и + да се надеваш дека ќе направиш профит. Едноставно нема економска логика. Тие перални што перат за 200 денари имаат редовен проблем со

- вработени
- користење на евтини средства
- квалитет што варира многу често а ова е многу тесно поврзано со горната точка. Ќе почнат јако и после ќе видат не иде математиката па штеди на материјал
- начинот на кој што се перат возилата = пропаст. На веќе вторo или трето миење има гребаници по цел автомобил поради користење контаминирани четки или па сушење на автомобил со микрофибер крпа која што поминала стотици автомобили и е полна со прашина која што несомнено доведува до гребаници - swirl marks
- на долг рок доаѓа до банркот па втор газда, трет газда итн.


А дека треба ваква перална тоа е повеќе од непходно за главен град. Барем 2-3 вакви перални зошто реално има клиенти што парите не им се проблем туку како возилото се пере.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2785 на: 30 Август 2018, 12:34:55 pm »
Најголем проблем е што и да ја исперам за 200 и за 2000 денари, пак за 2 дена максимум ќе ми биде пуна прашина и испрскана од вода/кал.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2786 на: 30 Август 2018, 12:37:35 pm »
Ќе ја чуваш во гаража и возење само навчер само не на Илинденска пошто од тоа тревниците на средина вода е насекаде :D

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2787 на: 30 Август 2018, 13:04:58 pm »
Исто така огромен проблем е што има сељачана што тресат чаршафи од тераса долу на коли на паркинг... торти, слатки, желе, пепел од цигари, пикавци, семки, обвивки од кулен, ронки...

Овие шаркиве беа стврднати како лак за нокти...







Зошто од тераса бе? Зошто? Ајт таму в пештера сите!

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5425
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2788 на: 30 Август 2018, 14:56:58 pm »
Vlatce cenata od 500 den e malce previsoka za nas obicnite smrtnici. A okolu vrabotenite i cenata za perenje od 200 den neznam sto da kazam. Nekolku pati perev kola vo Veles na Brako benziskata kaj Tus poranesen bese 100 pa 120 den. Perat trojca decki ima stalno koli koga i dasum otisol dali vikend dali raboten den non stop ima narod. 150 den mislam deka e potaman cena barem moe razmisluvanje za perenje vozilo na 4 do 5 dena. E sega ednas u mesec ili dvapati mozes da si dozvolis da platis poskapo ama da ja napravat picikato. Ne se isplakja u skopje da davas 200 do 250 den na sekoj 4 do 5 dena ili kje zavrne ili kje ja poserat ptici ili nekoe crevo od parkce ili ete carsav so troski kje ti istresat od terasa.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5671
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2789 на: 30 Август 2018, 15:42:23 pm »
Јас пари не давам некој да ми пере колата,јас си ја перам внатрешно/надворешно околу 2-3 часа зависи како е онедена 😂

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk