Автор Тема: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?  (Прочитано 17383 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Имено, колата ми е доста потепана од град (а и претходниот газда малце повеќе не внимавал на каросеријата). Двајца ауто-лакери ми викаат: или остај ја така, или фул фарбање = многу пари.

Во светот постојат убави методи на оправка на штети, па ако некој знае дали постои мајстор кај нас, кој го прави ова (пејнтлес дент рипеар), ве молам да ми го посочите, да го посетам :)

Еве неколку видеа:







Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Последново видео само на врати и хауба... за други места мислам дека треба расклопување на поголем дел од колата...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Последново видео само на врати и хауба... за други места мислам дека треба расклопување на поголем дел од колата...

Има и на покрив, обично се вади тапацирот од внатре, не најдов соодветно видео сега, а имав гледано. Кај мене 2/3 од површината се хауби. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Па ако си вешт и ако те бива за вакви работи, можеш и сам да си го средиш, малце 1vs1 време со Алфата. Се работи со тап заоблен алат и многу трпение.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Па ако си вешт и ако те бива за вакви работи, можеш и сам да си го средиш, малце 1vs1 време со Алфата. Се работи со тап заоблен алат и многу трпение.

Повеќе би сакал некој што има веќе искуство да го сработи, без да ми биде колата оф роуд повеќе од 2 дена..
Немам соодветен алат за вакви работи, има по интернет, ама сеа и таков алат да набавувам, наах...
Така да,  ако постои во македонијава наша, фиљан мајстор што има искуство и алат, кажете. Стар сум веќе за сам тоа да го правам :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3469
Друже ако најдеш мајстор,одма кажувај зошто и јас имам на колата 2-30 вакви стискавци од туѓи врати !

Отсутен Tuning

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
vo satra imaa sega dali uste rabotat neznam

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #7 на: 19 Декември 2011, 19:14:50 pm »
Имено, колата ми е доста потепана од град (а и претходниот газда малце повеќе не внимавал на каросеријата). Двајца ауто-лакери ми викаат: или остај ја така, или фул фарбање = многу пари.

Во светот постојат убави методи на оправка на штети, па ако некој знае дали постои мајстор кај нас, кој го прави ова (пејнтлес дент рипеар), ве молам да ми го посочите, да го посетам :)



Ama uabvo si kaza vo svetot...toa e loso so nie sme Makedonija i nema nisto kaj nas :o






Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #8 на: 12 Февруари 2012, 15:42:35 pm »
http://www.perfectwash.com.mk/programa.html

Скролај скорз до доле.. Реден број 15. во програмата.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.341756575843872.84333.332527163433480&type=3

Се надевам, помогнав. Може малце касно е, ама..

Поздрав!

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #9 на: 12 Февруари 2012, 19:37:39 pm »
http://www.perfectwash.com.mk/programa.html

Скролај скорз до доле.. Реден број 15. во програмата.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.341756575843872.84333.332527163433480&type=3

Се надевам, помогнав. Може малце касно е, ама..

Поздрав!
Не е касно ;) Јас уште немам ништо пипнато, ама и да имав, за вакво нешто никад не е касно..! Баш ќе ги прашам што може со “тепаниците“ од град да направат...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #10 на: 12 Февруари 2012, 19:43:21 pm »
http://www.perfectwash.com.mk/programa.html

Скролај скорз до доле.. Реден број 15. во програмата.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.341756575843872.84333.332527163433480&type=3

Се надевам, помогнав. Може малце касно е, ама..

Поздрав!
Не е касно ;) Јас уште немам ништо пипнато, ама и да имав, за вакво нешто никад не е касно..! Баш ќе ги прашам што може со “тепаниците“ од град да направат...
Abe ke ti gi ispravat ama ako imas ostetena boja ke se poznava a i ako imas mnogu ostetuvanja nema da ti bide bas mnogu evtino!

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #11 на: 12 Февруари 2012, 19:47:21 pm »
http://www.perfectwash.com.mk/programa.html

Скролај скорз до доле.. Реден број 15. во програмата.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.341756575843872.84333.332527163433480&type=3

Се надевам, помогнав. Може малце касно е, ама..

Поздрав!
Не е касно ;) Јас уште немам ништо пипнато, ама и да имав, за вакво нешто никад не е касно..! Баш ќе ги прашам што може со “тепаниците“ од град да направат...
Abe ke ti gi ispravat ama ako imas ostetena boja ke se poznava a i ako imas mnogu ostetuvanja nema da ti bide bas mnogu evtino!
Искрено, не е баш „минт“ каросеријата, за жал. До сега не е пипната од кога е излезена од фабрика, а има доста „искуства’“ насобрано :) сепак, информацијава вреди, пошто до сега беше дека никој ништо нема :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #12 на: 13 Февруари 2012, 00:41:15 am »
Јас на времето слушнав дека ЈАЈА прават вакви поправки, односно вдлабнатинки од град, и слични ги исправуваат. Дали е тоа вистина или не, не би можел со сигурност да потврдам, но ако сте заинтересирани за вакво нешто, ете ви шанса да проверите па да споделите тука со сите нас...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vosra

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #13 на: 01 Февруари 2018, 14:32:46 pm »
Dokolku imate vdlabnatini po vasta karoserija predizvikana od grad, udari na parking (na vrata, krilo, hauba, krov) veke ne treba da se grizite, istite ke bidat doneseni vo prvobitna (originalna) sostojba bez farbanje! Vaseto vozilo ke bide so istata boja i nema da ja izgubi vrednosta pri prodavanje.
Za ova ke se pogrizi Sertificiran PDR (Paintles Dental Removal) tehnicar/DOL (Dellenentfernung ohne Lackierung) techniker. Formiranje na cena se vrsi na lice mesto po uvid na voziloto, vo zavisnost od udar, dlabnatina i niven broj! тел.075/203-305, Антонио, Карпош/Скопје

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Paintless Dent Repair - Има ли некој кај нас што го работи ова?
« Одговори #14 на: 01 Февруари 2018, 15:38:11 pm »
Dokolku imate vdlabnatini po vasta karoserija predizvikana od grad, udari na parking (na vrata, krilo, hauba, krov) veke ne treba da se grizite, istite ke bidat doneseni vo prvobitna (originalna) sostojba bez farbanje! Vaseto vozilo ke bide so istata boja i nema da ja izgubi vrednosta pri prodavanje.
Za ova ke se pogrizi Sertificiran PDR (Paintles Dental Removal) tehnicar/DOL (Dellenentfernung ohne Lackierung) techniker. Formiranje na cena se vrsi na lice mesto po uvid na voziloto, vo zavisnost od udar, dlabnatina i niven broj! тел.075/203-305, Антонио, Карпош/Скопје

Se ubavo ovaka na zbor, samo treba da se proba na delo. Taka go falea i Darko, pa ke ja sliknam kolata kolku dobro e srabotil(dali voopsto e rabotil) ima slika od prethodno ke ja sliknam i momentalno kako e. Zatoa ke te prasam, dokolku ne si ja izvrsete uslugata kako sto vetuvate, dali pak treba da se plate?