Автор Тема: Опремување на гаража/работилница  (Прочитано 35988 пати)

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6932
Одг: Опремување на гаража/работилница
« Одговори #135 на: Јануари 13, 2021, 22:22:00 pm »
Ако се хромванадиум едино крцкалката да се расипе што пак си ќар, ама многу парчиња минизгледаат за да се се квалитетни. Овде топмасрер и топекс (по мое видување) ти се алат за да не те остајт сред работа а мојш да си го дозволиш. Ако не работиш нонстоп и тие со цврста врска ти се ок. Ко што зна со крцкалото не е препорачливо да стегаш "машки" поголеми мутери. Ќе се  расипеле. Ја не су стегал толку, ама имам видено кај што запинаат. И форце се ок, ако ти одговара цената, не се мн скапи.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1283
Одг: Опремување на гаража/работилница
« Одговори #136 на: Јануари 13, 2021, 23:08:55 pm »
Fala za info.
Epten mi treba za povremeno koga ke zatreba.

Ke vidam, ke zemam Flinco ili mozebi ke zemam toj setot sto bese preporacan od Incco.

Od Incco najdov mnogu ubav set strafcigeri izgleda dosta funkcionalno:
https://www.youtube.com/watch?v=iUvuvpK-mxI&ab_channel=RamySabry

Отсутен plockaMK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 81
Одг: Опремување на гаража/работилница
« Одговори #137 на: Јануари 14, 2021, 20:05:32 pm »
Fala za info.
Epten mi treba za povremeno koga ke zatreba.

Ke vidam, ke zemam Flinco ili mozebi ke zemam toj setot sto bese preporacan od Incco.

Od Incco najdov mnogu ubav set strafcigeri izgleda dosta funkcionalno:
https://www.youtube.com/watch?v=iUvuvpK-mxI&ab_channel=RamySabry
Која цена е ова?

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1283
Одг: Опремување на гаража/работилница
« Одговори #138 на: Јануари 14, 2021, 22:49:12 pm »
Cena na setot 770 denari vo Eftinija, 950 online naracka od Bois.

Vo konsultacija so goodle i forumov, ke ja napravam slednata kombinacija:

1. Incco Set 1/4  odnosno setot od prethodniot post so nasadni klucevi 4 do 12 (dopolnitelno moze da zemam plus krckalka Hogert 1/4 so nastavak)
2. Krckalka 1/2 Incco so prodolzetok i nasadni klucevi 10, 13, 15, 17, 19 i 32 (ovoj bi trebalo da odgovara za kapakot na BMW filter za ulje)

Se mislev za cel set, no nema nistpo poasalno ispod 4000den koe bi gi opfatil dvata seta 1/4 i 1/2 a dobar del od elementite bi mi sedele neiskoristeni.
Inaku mi fati oko ovoj set mi fati oko Hogert so 89 elementi 1/2 + 1/4
http://www.premiumtools.com.mk/racen-alat/setovi-alat/hoegert-set-ht1r424