Автор Тема: Фотоапарати  (Прочитано 103278 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49903
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #720 на: Август 05, 2020, 14:10:05 pm »
Не.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18755
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Фотоапарати
« Одговори #721 на: Август 05, 2020, 14:13:54 pm »
Не е задолжителен. Помага во некои ситуации.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27019
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #722 на: Август 05, 2020, 20:01:44 pm »
Не е обавезен филтерот, секако, ама помага.

Отсутен Nakolce

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2304
 • Имигрант
Одг: Фотоапарати
« Одговори #723 на: Август 16, 2020, 21:26:59 pm »
Да препорачате некое солидно Фотоапаратче до кај 250 европски што би бркало работа за слики на одмор, од колата :P
Вака нешто најдов по amazon.de: незнам друго нешто во тој ранг и да е за почетници и глупи луѓе добар и лесен за употреба.
пожелно е да има wifi за да може одма сликите да си ги вадам на телефон.

https://www.amazon.de/Canon-PowerShot-Digitalkamera-Megapixel-CMOS-Sensor/dp/B01A8SG4OO/ref=sr_1_14?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=digitalkamera&qid=1597598121&sr=8-14

или

https://www.amazon.de/Canon-PowerShot-Digitalkamera-CMOS-Sensor-Bluetooth/dp/B06Y41QH3R/ref=sr_1_19?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=digitalkamera&qid=1597598121&sr=8-19

е да пожелно е да е од amazon.de  или ebay.de евентуало некоја продавница овде по Немачка.

Отсутен Roci

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3216
Одг: Фотоапарати
« Одговори #724 на: Август 16, 2020, 22:13:34 pm »
Ok edno prasanje, telefon ( nekoj poaren ) ne ti vrsi rabota za toa ( odmor, sliki od kolata...) sto go baras 😁 em sekako non stop go nosis so tebe

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1545
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Фотоапарати
« Одговори #725 на: Август 17, 2020, 00:36:25 am »
Тие апарати ги викаме идиотче или point-and-shoot им е терминот, бидејќи you point & you shoot, ништо фазла од тоа  ;D.

Гледам дека им наместиле Av & M mode што не знам колку и дали ќе го користиш ако не сакаш да се замараш со тоа.

Ако сакаш тука на лице место да ги префрлаш, might as well директно да си фоткаш со телефонот. А за некои 300-350 евриќи имаш основен Canon DSLR за фоткање, ништо чудно во Германија да биде и нешто поевтино

Размисли, не брзај со купување на такво point and shoot

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27019
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #726 на: Август 17, 2020, 10:21:46 am »
@Nakolce - Препораката на @dbl.dzo е добра, ама реално - освен ако не сакаш посериозно да се занимаваш со фотографии - парите што би ги дал за апарат, додади ги на буџетот за следниот телефон и земи телефон со подобра камера. Ќе ти заврши многу повеќе работа пошто секогаш ќе го имаш во џеб.

Отсутен Nakolce

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2304
 • Имигрант
Одг: Фотоапарати
« Одговори #727 на: Август 17, 2020, 13:33:42 pm »
Фала на советите али моментот е да може и сестра ми да го користи апаратот кога ќе и треба. телефон е персонална работа за да може еден на друг да се дава така едноставно.... незнам ќе размислам уште еднаш па ќе видиме.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7672
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Фотоапарати
« Одговори #728 на: Август 17, 2020, 14:37:07 pm »
Фотоапарат си е фотоапарат.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49903
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #729 на: Август 17, 2020, 14:58:00 pm »
@Nakolce - Препораката на @dbl.dzo е добра, ама реално - освен ако не сакаш посериозно да се занимаваш со фотографии - парите што би ги дал за апарат, додади ги на буџетот за следниот телефон и земи телефон со подобра камера. Ќе ти заврши многу повеќе работа пошто секогаш ќе го имаш во џеб.
Точен одговор.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27019
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #730 на: Август 18, 2020, 19:26:30 pm »
држи вода муабетов?


Пошто ми текна на видеово баш кога ја сликав Маздата пред некој ден, еве две фотки за споредба.

Лево е со CPL филтер, десно е без.


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22047
Одг: Фотоапарати
« Одговори #731 на: Август 18, 2020, 23:48:11 pm »
Левата е NFS со изгасени рефлексии и сенки за да не ти сецка.
Десната е со све до даска,

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5290
Одг: Фотоапарати
« Одговори #732 на: Август 19, 2020, 07:56:49 am »
Има разлика... ама не можам да оценам која слика е подобра.

Ама колку ни се ружни таблиците.... СТРАШНО.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40438
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #733 на: Август 19, 2020, 08:27:00 am »
Многу зависи и од амбиентот, овдека е во шумски амбиент без многу рефлексии, контрастните елементи и на едната и на другата слика се добри, но ако имаш позадина со повеќе рефлектирачки површини (море, стакла метал и сл.) ќе има повеќе разлика, не само на стаклата од колата, туку и на целокупната сцена...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4349
Одг: Фотоапарати
« Одговори #734 на: Февруари 17, 2021, 09:02:34 am »
Ај едно прашвање, случајно видов дека мобилниот мој поддржувал USB OTG.

Имам Samsung NX3000 камера со микро-усб конектор.
Дали можам со ОТГ кабле како на сликата да си ги префлувам сликите втелефон (телефонот е со тип-С)?